Skocz do zawartości

ASI2600MM kilka pytań


tomek1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kilka pytań do użytkowników ASI2600.

1. Na jaką temp. nastawiać cooler ? W ASI1600 ustawiałem -15 ale teraz czytam na cloudy nights że ludzie z reguły ustawiają znacznei bliżej zera. Czy pora roku ma znaczenie ?

2. Czy cooler na koniec sesji mozna wyłączyć zwyczajnie, wyłączając kamerę, czy lepiej jakoś wolniej podnieśc temp za pomocą softu ?

3. Czy robić darki i dark flaty ? Podobno ze względu na brak amp glow nie ma potrzeby.

4. Czy gain O dla LRGB i gain 100 dla NB to dobre ustawienia (czytałem trochę o takich na zagranicznych forach). Offset w obydwu przypadkach 50

 

Edytowane przez tomek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • tomek1982 zmienił(a) tytuł na ASI2600MM kilka pytań

Ja u siebie ustawiam zawsze -15 (cały rok) i gain 100 zawsze, offsetu nie ruszam. Darków nie robię w ogóle (nie widze potrzeby) 

Robię tylko flaty i biasy - wystarcza, żadnych dark flatów. Ta kamerka się pięknie i łatwo kalibruje, bez żadnych udziwnień :)

 

Po sesji wyłączam normalnie wszystko i idę spać, albo wyłącza się samo (nie zbijam temperatury stopniowo)

Wszystko śmiga jak należy :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomek1982 napisał(a):

Witam, mam kilka pytań do użytkowników ASI2600.

1. Na jaką temp. nastawiać cooler ? W ASI1600 ustawiałem -15 ale teraz czytam na cloudy nights że ludzie z reguły ustawiają znacznei bliżej zera. Czy pora roku ma znaczenie ?

2. Czy cooler na koniec sesji mozna wyłączyć zwyczajnie, wyłączając kamerę, czy lepiej jakoś wolniej podnieśc temp za pomocą softu ?

3. Czy robić darki i dark flaty ? Podobno ze względu na brak amp glow nie ma potrzeby.

4. Czy gain O dla LRGB i gain 100 dla NB to dobre ustawienia (czytałem trochę o takich na zagranicznych forach). Offset w obydwu przypadkach 50

 

 

 

ad. 1 Poniżej -5 czy -10°C poprawa (zmniejszenie szumów) jest minimalna.  W budce przy zasilaniu z sieci można sobie zwykle pozwolić na 5 czy 10° w dół. W mobilnym setupie tracimy dużo prądu przy minimalnym zysku. Pora roku ma znaczenie o tyle, że Peltiery pozwalają na ok -30 może -35° w stosunku do temperatury otoczenia. Jak jest +20°C to -10°C jest na granicy możliwości. W zasadzie nie używam niżej niż -5°C bo i tak niewiele daje.  EDIT: I staram się nie gonić sprzętu na pełnej mocy. Dłużej popracuje. Autem też nie jeżdzę z gazem do dechy. 

 

ad.2 Można ale lepiej pozwolić na powolne ocieplenie co (ponoć) ma zapobiec mikropęknięciom. Przy ustawieniu na -5°C i temperaturze otoczenia +10°C pewnie bez znaczenia ale... to i tak robi sekwencer (automat) w NINA więc po co ryzykować.

 

ad. 3 To, że nie ma amp glow to "urban legends" albo "wishful thinking" producenta. Jest mniejszy niż w starszych kamerach ale jednak jest. Poniżej klatka z Darkiem 600 s - po prawej wyraźnie widać amp glow. Bez darków nie masz mapy Hot Pix więc dithering musi być bardzo poprawny. Po mojemu to nic nie szkodzi zrobić darki i darkflaty. W NINA mi to idzie w automacie. Obróbka w PI w WBPP też więc niczego nie ryzykuję robiąc a same darki to i raz na dwa lata wystarczy zrobić więc jaki problem zrobić? Albo inaczej robić darki! a "nie robić" tylko wtedy jak naprawdę wiesz co robisz. Przypuszczam, że skoro pytasz 🙂 to robić 

 

image.thumb.png.ce86741681823678f8f02fae3ea370af.png

 

 

 

 

ad. 4  Hmmmmmmm... co daje gain 0? Niewielki wzrost rozpiętości tonalnej przy dość znacznym wydłużeniu naświetlania (nawet dwukrotnym).  Można 100 lat dyskutować co lepsze - trzeba znaleźć swój własny balans pomiędzy czasem zbierania fotonów i rozpiętością tonalną. Offset - 🙂 - sam zobaczysz jak zrobisz Local Normalization i wyjdzie Ci Moira 🙂

 

EDIT: O taka 🙂

 

To tylko przykład (bo taki na szybko znalazłem) z innej kamery ale da się zrobić i w 2600. Nie pytaj skąd wiem. 🙂

 

 

 

image.thumb.png.cbef27e9fb276d0dfeef4dafc2ee82a9.png

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tomek1982 napisał(a):

Witam, mam kilka pytań do użytkowników ASI2600.

1. Na jaką temp. nastawiać cooler ? W ASI1600 ustawiałem -15 ale teraz czytam na cloudy nights że ludzie z reguły ustawiają znacznei bliżej zera. Czy pora roku ma znaczenie ?

2. Czy cooler na koniec sesji mozna wyłączyć zwyczajnie, wyłączając kamerę, czy lepiej jakoś wolniej podnieśc temp za pomocą softu ?

3. Czy robić darki i dark flaty ? Podobno ze względu na brak amp glow nie ma potrzeby.

4. Czy gain O dla LRGB i gain 100 dla NB to dobre ustawienia (czytałem trochę o takich na zagranicznych forach). Offset w obydwu przypadkach 50

 

ad1.

1600 miała bardzo dobre chłodzenie i  cały rok jechałem na -20.

Dla 2600 w zimie -20, w lecie jak sie da to -15 ale bywało ze musiałem "zejść" do -10.

ad2

Rekomenduje podnoszenie stopniowe softem. Jak przejdzie 0 można odcinać.

ad3

Widze wpis Wiesława ale ja ostatnio zupełnie odpuściłem darki na rzecz ditheringu.

ad4

Nie ma jednej opini w tym temacie. Sprawdź czy sam zobaczysz różnicę. Bedzie przy tym trochę nauki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#1, nie robi wielkiej róznicy, ja robie 0C

#2 wyłączam i tyle

#3 nie robie darków, nie palę ostatnio dłużej niż 7 minut chociaż gdybyś potrzebował klatek 10-15 min to można.

#4 ostrożnie z gain 0, to bardzo szumiący tryb i robią się jazdy w obróbce w ciemnych kadrach, trzmałbym się 100.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem tak:


Całkowity szum ma kilka składowych. Szum odczytu - stały bez względu na czas naświetlania, oraz szum tła, tj. suma elektronów z energii cieplnej i LP - zależny od czasu naświetlania. Skupmy się na 2 składowej.
 
Załóżmy, że mamy że mamy teleskop F8, filtr Ha 3.5nm, i niebo Bortle 5. Przy przy sprawności w okolicy pasma Ha na poziomie ok 60%QE, wpada nam losowo (szum) 0.02 e/s/px (elektrony na sekundę na piksel), .

ASI6000 jeśli wierzyć wykresom producenta (można to oczywiście zmierzyć samemu) już przy 0°C generuje szum termiczny na poziomie 0.002e/s/px, aż 10x mniejszy niż szum tła, więc w tym przypadku pomijalny.

Czyli poziom chłodzenia de facto zależy jedynie od tego czym i gdzie fotografujesz.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marcinos napisał(a):

Jakakolwiek różnica 100 czy 101? Czy może po prostu literówka :)

Wpisuję 101 w konfigurację żeby mieć pewność, że działam w strefie obniżonego szumu odczytu. Tak na wszelki wypadek. 
Offset 10 daje mi ok. 100 ADU, co zabezpiecza przed czarnymi pikselami, ale nie dodaje zbyt dużo do tła.
 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.