Skocz do zawartości

Absolutne ABC / pierwsze kroki z guidingiem przez PHD - proszę o dobre rady


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, w najbliższy dłoogi weekend zamierzam popróbować autoguidingu, po raz pierwszy. Moje klocki to:

- ZWO AM5

- guider SVbony 60/240

- kamera guidująca to Omegon VeLOX 178mono (piksel 2,4 um)

- focone będzie ogniskową F=400 mm na matrycy APS-C z pikselem 4um.

 

Jakie kroki zalecacie, jakie ustawienia w PHD2, wszelkie wskazówki mile widzane.

:respect:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Szanowni, w najbliższy dłoogi weekend zamierzam popróbować autoguidingu, po raz pierwszy. Moje klocki to:

- ZWO AM5

- guider SVbony 60/240

- kamera guidująca to Omegon VeLOX 178mono (piksel 2,4 um)

- focone będzie ogniskową F=400 mm na matrycy APS-C z pikselem 4um.

 

Jakie kroki zalecacie, jakie ustawienia w PHD2, wszelkie wskazówki mile widzane.

:respect:

 Trzeba patrzeć na wykresy a nie na ślepo walić. Zrob test i zobaczymy. Czas 0,5s na gudidnig to coś okropnie słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba zrobić darki - 5 to absolutne minimum - tak z 15 wystarczy. Ustaw montaż na polarną - PHD wymaga dokładności lepszej od 5' ale pozwoli Ci działać przy gorszym ustawieniu też. Potem kalibracja - czyli wyliczenie kierunków N-S i E-W - dobrze ustaw krok Advanced Settings -> Guiding - kliknąć na advanced i poustawiać resztę w tej zakładce. Złe ustawienia skutkują albo strasznie długą albo zbyt krótką kalibracją - powinna się zamknąć po około 12-15 krokach w każdym z kierunków. Kalibrację najlepiej robić w okolicach równika (dec około 0°). Potem nie trzeba powtarzać do momentu dopóki nie ruszysz kamerki/teleskopu guidujacego - najdrobniejszy obrót kamerki wokół osi wymaga ponownej kalibracji bo zmieni się położenie kierunków N-S i E-W.

 

Potem zacznij od asystenta guidingu - daje się uruchomić tylko z włączonym guidingiem. Potrzymaj go tak z 5 - 6 min albo nawet i do 10 min (absolutne minimum to 2 min). Zaznacz okienko "measure declination backlash". PHD2 na koniec sam Ci poda zalecenia co do czasów i podstawowych ustawień. Na początku nie grzebać za dużo i nie zmieniać parametrów/ustawień prowadzenia i algorytmów. Jeśli jakiekolwiek zmiany to "krok po kroku" nie za dużo na raz i odczekać naście minut przed kolejną zmianą.

 

Ogólnie to czasy powinny być min 1.5 sek do.... nie ma limitu (PHD będzie zalecał pewnie ze 3.5 sek). 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, warpal napisał(a):

To jest normalny czas dla montaży harmonicznych.

W moim przypadku - optymalny. 1 s. znacznie gorszy wynik.

 

 

Jeśli tak jest (nie wiem bo nie mam AM5) to... MetaGuide ze swoim DirectX będzie bardziej przydatny od PHD2. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, warpal napisał(a):

Trudno mi to ocenić, bo po prostu nie znam tego programu ale już tak jestem przyzwyczajony do PHD, że chyba już przy nim zostanę.

Spróbuj MetaGuide. Co prawda interface ma z Win 3.1 ale na krótkich czasach pomiędzy impulsami korygującymi ma sporo zalet w stosunku do PHD2. Wymaga kamery działającej z DirectX czyli nie wszystkie kamerki się nadają. 

 

 

8 minut temu, apolkowski napisał(a):

Nigdy nie robiłem darków do guidera. Rzeczywiście pomagają? O ile? W Kstars nie są potrzebne.

 

Tak jak już napisał Miesilmannimea - zapobiegają prowadzeniu na hot pixel. 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ja guidowalem montaż harmoniczny co 0.2s i to był najlepszy czas...

Maskara. Takie to krzywe czy co? Przeciez 0,2sek to nic nie widać  a seeing to co? Znikl? Dziwne macie podejście 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Maskara. Takie to krzywe czy co? Przeciez 0,2sek to nic nie widać  a seeing to co? Znikl? Dziwne macie podejście 

Montaże harmoniczne maja praktycznie zerowe luzy ale duze PE i guidujemy je krotkimi czasami (ponizej 1s)
Tak krótkimi czasami seeingu nie guidujemy bo mamy multistar guiding, ktory mierzy dryf wielu gwiazd jednocześnie tym samym pomija wpływ seeingu na prowadzenie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, cmku napisał(a):

Montaże harmoniczne maja praktycznie zerowe luzy ale duze PE i guidujemy je krotkimi czasami (ponizej 1s)
Tak krótkimi czasami seeingu nie guidujemy bo mamy multistar guiding, ktory mierzy dryf wielu gwiazd jednocześnie tym samym pomija wpływ seeingu na prowadzenie :)

No ciekawe to bo kogo nie pytałem to guding później 1sek to porażka. Ale duże PE i zerowe luzy to dużo tłumaczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

No ciekawe to bo kogo nie pytałem to guding później 1sek to porażka. Ale duże PE i zerowe luzy to dużo tłumaczy 

 

Do długiej ogniskowej to raczej prawda, krótsze, do powiedzmy 800mm, dają radę 1 sek.

 

Wymóg krótkich klatek ogranicza użyteczność AM5 dla dłuższych ogniskowych.  Oczywiście biorąc pod uwagę OAG, jak ktoś chce sobie narysować fajny wykres lunetką prowadzącą to zawsze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.