Skocz do zawartości

Teleskop "Orion" SkyQuest XT8


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze Masz wątpliwości Allshaq ? 

Gdybym teraz kupował teleskop to bym się pewnie mocno zawachał między tym Orionem, a Syntą. Ja jestem w pełni zadowolony z wyboru,  Tobie też tego życzę. :Salut:

 

Wiesz jak sie wydaje ~1500zl to watpliwosci zawsze sa :) Bynajmniej dla mnie :)

A co do twojego wahania, to rozumiem, ze Orion jest dobra firma i daletego wahalbys sie ? Cos dzis jestem zawieszony, nic nie kumam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak sie wydaje ~1500zl to watpliwosci zawsze sa :) Bynajmniej dla mnie :)

A co do twojego wahania, to rozumiem, ze Orion jest dobra firma i daletego wahalbys sie ? Cos dzis jestem zawieszony, nic nie kumam :)

Słuchaj, taniej 200mm lustra nie dostaniesz. Ta chińszczyzna to ewenement że za takie małe pieniadze można kupić taką aperture. Ja kupiłem Synte i jestem zadowolony, myśle że Ty też bedziesz. Orion ma chyba mniejszy szukacz niż Synta ale pewnie różnice dawanych obrazów będą minimalne. poczytaj trochę forum i bedziesz wiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak sie wydaje ~1500zl to watpliwosci zawsze sa :) Bynajmniej dla mnie :)

A co do twojego wahania, to rozumiem, ze Orion jest dobra firma i daletego wahalbys sie ? Cos dzis jestem zawieszony, nic nie kumam :)

 

Tu już nie chodzi o to jaką firmą jest Orion, ale poprostu jest tańszy od Synty i jakościowo równie dobry.

Podejmij męską decyzje, nie rozmyślaj zbyt długo bo Ci się wszystko pokaszani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wielkie dzieki ! Juz nie mam watpliwosci co do wyboru :)

Mam jeszcze jedno pytanko. Otoz posiadam Canona A510 i moze w przyszlosci chcialbym nim robic zdjecia nieba :) Raczej w ognisku glownym, a nie na "swince" :) Aparat ten ma max czas 30s. Czy przez ten czas podczas fotografowania niebo sie na tyle przesunie, ze obraz bedzie rozmazany ? Czy to moze za maly czas, zeby sie cos rozmazalo ? Bo chyba na dobsonie, to za bardzo prowadzic teleskopu nie mozna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz jest mnieszy, ma 30mm. srednicy, ale poweru nie pamiętam, zapewne w okolicach typowych, czyli między 8a 10x. Okular ma duże pole widzenia, co mnie zadziwiło przy jego rozmiarach, wyrażny krzyż i lepiej rozwiązany uchwyt, który wsuwa się do gniazda na tubusie i blokuje kontrą. Uchwyt ma tylko dwie śruby ustalające, bo trzecia jest na sprężynce, co upraszcza justowanie. Zamiast drugiego zestawu śrub na przodzie, jest tam zwężenie, rodzaj gniazda dla gumowej uszczelki ktorą nakłada sie na tubę szukacza, co jest genialnym uproszczeniem regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w ognisku glownym, a nie na "swince" :)

W ognisku głównym? Niestety to nie lustrzanka i nie da rady <_< jesli chcesz robić przez teleskop to tylko w proj. okularowej. A po co na piggybacku? Zawsze mozesz położyć na czymś aparat, ustawić 15s iso200/400, wycelować w niebo i zrobić pare klatek, potem zestackować i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ognisku głównym? Niestety to nie lustrzanka i nie da rady <_< jesli chcesz robić przez teleskop to tylko w proj. okularowej. A po co na piggybacku? Zawsze mozesz  położyć na czymś aparat, ustawić 15s iso200/400, wycelować w niebo i zrobić pare klatek, potem zestackować i gotowe.

 

Aha no to z fotek nici ;/ A w sumie to chcialem porobic zdjecia sloncu/ksiezycowi, bo do DS raczej ani aparat ani montaz sie nie nadaja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no to z fotek nici ;/ A w sumie to chcialem porobic zdjecia sloncu/ksiezycowi, bo do DS raczej ani aparat ani montaz sie nie nadaja :)

Fotki jak najbardziej mozesz robić, tyle tylko że nie w ognisku głównym a w proj. okularowej. Eeee tam ja w swoim mam tez 15s i robie DS'y :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Orion jest stworzony do DS. Choc przy wiekrzych powiekrzeniach prowadzenie jest trudniejsze.

Taki teleskop (duże lustro, krótka ogniskowa) ma z odpowiednio długim okularem naprawdę duże pole widzenia. Samo odnajdywanie więc nie powinno sprawić problemów - pod warunkiem, że jako tako orientujesz się na niebie, i/lub masz dokładne mapki.

Ja, gdy szukam nowych obiektów z mojego balkonu (balkon=miasto=jasne niebo=słaba widoczność) drukuję sobie dokładne mapki prowadzące od jakiegoś jasnego, łatwiego do odnalezienia obiektu (to znaczy gwiazdy) do tej docelowej mgiełki. Kiedyś drukowałem sobie mapki w trzech skalach - poglądową z widokiem ogólnym na niebo - tak, jak je widzę z miejsca obserwacji, druga mapka to widok w szukaczu (czyli obraz odwrócony) i trzecia (czasami) jeszcze widok w polu okularu. Teraz wolę wynosić komputer na balkon. Ale drukowanie mapek ma ta zaletę, że dzisiaj korzysam z map podrukowanych dwa lata temu. No i monitor nie świeci mi w oczy, a to ma wielkie znaczenie przy odszukiwaniu słabych obiektów.

Na załączonych zrzutach ekranu są właśnie takie kroki. Należy odszukać jakieś charakterystyczne układy gwiazd i poruszać się wg nich. Po jakimś czasie dochodzi się do pewnej wprawy. Za pierwszyma razem nie jest to proste.

 

Obrazki pochodzą z mojego ulubionego programu Cartes Du Ciel (darmowy), duży czerwony okrąg to pole widzenia mojego szukacza NPZ 8x50, a ten mniejszy w środku, to pole widzenia mojego plossla NPZ 25. Rzecz jasna, pola widzenia należy sobie skonfigurować pod kątem swojego sprzętu. Tylko wtedy zapamiętanie "i teraz połowa pola widzenia w lewo" ma sens.

m15_step1.gif

m15_step2.gif

m15_step3.gif

Edytowane przez Bielack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jesli wtrącę to w wątek z poradami dla kolegi, ale pewnie to dobre miejsce na to pytanko. :rolleyes:

Ja mam sobie refraktor kupiony z myślą o planetach - jest więc ciemny.

Gdybym do "kompletu" chciał sprawić sobie jasnego newtona, to jaką powiedzmy minimalną średnice musiałbym dopaść, aby ilość zebranego światła pozwoliła na oglądanie, np. M42 w kolorze. Jestem wciąż początkującym, być może expertom to pytanie wyda się banalne, niemniej moje doświadczenia w korzystaniu z Newtona sa zerowe.

Pozdrawiam :Beer:

 

podobno od 60cm widac kolor, ale z dobrym filtrem mozna pokusic sie juz 35cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm zastanawiam sie nad przyszloscia tego dobsona i dochodze do wniosku, ze nie jest to zbyt dobre rozwiazanie :szczerbaty: w przyszlosci oczywiscie kupie montaz paralaktyczny, ale... no wlasnie jaki ? Mozecie cos poradzic ? Chcialbym cos niekoniecznie z napedem ( to moze w jeszcze odleglejszej przyszlosci...) i cos co nadawaloby sie do astro-foto (choc nie wiem czy za ta cene to mozliwe?). Moje typy (cenowe :angry: ) to:

1. SkyView pro http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=109

 

2. paralaktyk EQ-5 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f643b7409c854de

 

No coz moze do czasu keidy kupie montaz cos drgnie na polskim rynku astro i pojawia sie nowe montaze, ale do tego czasu chcialbym sie zapoznac z waszymi opiniami... Z gory dzieki ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.