Skocz do zawartości

Teleskop "Orion" SkyQuest XT8


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Oriona XT8. Niestety brak pogody, czasu i umiejętności szukania obiektów, nie pozwala mi na efektywniejsze wykorzystanie jego możliwości. Tak czy inaczej gromady w 20cm lustrze wyglądają cudownie :D

Jednym ze słabych punktów konstrukcji Oriona jest, moim zdaniem, czarna rączka służąca do jego prowadzenia przykręcona za pomocą jednej śruby. Uważam, że przydałaby się tutaj np. podkładka z drewna (pomalowanego na czarno, nie biało B) , która zapobiegałaby wiginaniu się blachy rury Oriona (rozlożyć siły na większą powierzchnię). Teleskop dotarł do mnie z nieco wygiętą rączką, którą trzeba było wyprostować (możliwe, że została wygięta przy jego pierwszych "testach" - teraz jestem już ostrożny).

 

Pozdro

Rad Radish

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze słabych punktów konstrukcji Oriona jest, moim zdaniem, czarna rączka służąca do jego prowadzenia przykręcona za pomocą jednej śruby. Uważam, że przydałaby się tutaj np. podkładka z drewna (pomalowanego na czarno, nie biało B)  , która zapobiegałaby wiginaniu się blachy rury Oriona (rozlożyć siły na większą powierzchnię). Teleskop dotarł do mnie z nieco wygiętą rączką, którą trzeba było wyprostować (możliwe, że została wygięta przy jego pierwszych "testach" - teraz jestem już ostrożny).

Pozdro

Rad Radish

 

hmm troche to dziwne, bo ta kulka powinna byc prosto, a nie wygieta. Przynajmniej taka byla w XT10 ktorego ja dostalem. Btw, to poruszania tuba nie potrzeba wielkiej sily, wiec nie ma tu chyba miejsca na wyginanie sie tubusa.

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze słabych punktów konstrukcji Oriona jest, moim zdaniem, czarna rączka służąca do jego prowadzenia przykręcona za pomocą jednej śruby. Uważam, że przydałaby się tutaj np. podkładka z drewna (pomalowanego na czarno, nie biało B)  , która zapobiegałaby wyginaniu się blachy rury Oriona (rozlożyć siły na większą powierzchnię). Teleskop dotarł do mnie z nieco wygiętą rączką, którą trzeba było wyprostować (możliwe, że została wygięta przy jego pierwszych "testach" - teraz jestem już ostrożny).

 

Pozdro

Rad Radish

 

"Rączka" jest czarna i przy operowaniu ją nie ma mowy o wyginaniu się rury.

Zapodaj jakieś foty bo Twój opis jest nieco dziwny, nie mogę sobie tego wyobrazić.

Może coś się uszkodziło w podróży?

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rączka" jest czarna i przy operowaniu ją nie ma mowy o wyginaniu się rury.

Zapodaj jakieś foty bo Twój opis jest nieco dziwny, nie mogę sobie tego wyobrazić.

Może coś się uszkodziło w podróży?

W miejscu mocowania rączki blacha była nieco wygięta, przez co sama rączka była krzywa. Jej wygięcie w przeciwny kierunku spowodowało jej wyprostowanie się :Salut:

Osobiście wolałbym cokolwiek solidniejszego do sterowania położeniem teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu mocowania rączki blacha była nieco wygięta, przez co sama rączka była krzywa. Jej wygięcie w przeciwny kierunku spowodowało jej wyprostowanie się  :Salut:

Osobiście wolałbym cokolwiek solidniejszego do sterowania położeniem teleskopu.

 

O widze jakies ozywienie w moim watku :)

 

A teraz powaznie, to blacha nie powinna byc wygieta kolo raczki ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos doradzic z bardziej doswiadczonych astrofotografow jak zamontowac aparat Canon A510 do okularu teleskopu ? Wypatrzylem w necie takie cos http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f643b7409c854de Wszystko fajne, ale wiadomo, wolalbym cos tanszego :) Czekam na jakies propozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos doradzic z bardziej doswiadczonych astrofotografow jak zamontowac aparat Canon A510 do okularu teleskopu ? Wypatrzylem w necie takie cos  http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f643b7409c854de Wszystko fajne, ale wiadomo, wolalbym cos tanszego :) Czekam na jakies propozycje :)

Ten temat był już wielokrotnie poruszany, skorzystaj z funkcji "szukaj" :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Brawo wojewoda.

Trzeba go jakoś docenić.

Jak już będzie telep - proponuję zrobić tabliczkę, kto ufundował i za co. :helo:

 

 

Jak tylko teleskop dojdzie - wysyłam list z podziękowaniami dla Pana Jarzębskiego za ten wspaniały prezent. A nad tabliczką się zastanowię :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszy mars, wycinek z pojedynczej klatki

kawalek.jpg

 

godzina 22.37, ISO 100, F-5, 1/50s, wszystko manualnie ustawiane, zdjecie robione przez okular 10mm, a wiec powiekszenie jakies 120x, do tego chyba jeszcze powiekszenie zoomem aparatu 3.5x Do tego wszystkiego oczywiscie Orion XT 8 no i moja pewna reka ;) Aparat Canon A 510 :) Chyba wszystko co bylo do napisania to napisalem :) Fotka slaba, ale jestem z niej dumny jak cholera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy mars, wycinek z pojedynczej klatki

kawalek.jpg

 

godzina 22.37, ISO 100, F-5, 1/50s, wszystko manualnie ustawiane, zdjecie robione przez okular 10mm, a wiec powiekszenie jakies 120x, do tego chyba jeszcze powiekszenie zoomem aparatu 3.5x Do tego wszystkiego oczywiscie Orion XT 8 no i moja pewna reka ;) Aparat Canon A 510 :) Chyba wszystko co bylo do napisania to napisalem :) Fotka slaba, ale jestem z niej dumny jak cholera :)

 

A oto mój pierwszy Mars - konfiguracja podobna jak Twoja tylko że Canon A60 i Synta 200/1200, okular 18ED i zoom 3x. Parametry dobrane eksperymentalnie , przeważnie 1/250sek, ISO50, f4.8. wszystko robione z ręki oczywiście :D Jest to stack wybranych 9 klatek z 50. Jak na debiut wynik dla mnie jest satysfakcjonujący ale trzeba bedzie nad tym popracować :banan:

 

mars035cs.jpg

 

Pozdrawiam

 

P.s. Allshaq poprobuj stackowania, nie ma sensu robić pojedynczych - wiem z doświadczenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Wczoraj po raz pierwszy od dwoch miesiecy byla dobra pogoda na obserwacje no i wyprobowanie noweco cacuszka w postaci adapteru Baader, ktorego zdjecia wrzuce pozniej jak podladuje baterie w aparacie :)

A teraz dwie z wczorajszych fotek:

M42

m_42_016.JPG

Oraz ksiezyc:

m_42_002.JPG

 

PS. Czy gdzies moge znalezc opis stackowania w Registax'ie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.