Skocz do zawartości

skylux


JS 53

Rekomendowane odpowiedzi

Tak oglądając zdjęcie wyciągu Zbiga kombinuje czy można by ustabilizować rurkę w wyciągu skyluxa wkręcając przez obudowę odpowiednio rozstawione śrubki plastikowe lub zakończone plastikiem które działałyby podobnie do regulacji szukacza w obejmach z trzema śrubami.Oczywiście tak by szło tym przesuwać..Może jakiś" pomysłowy Dobromir"wypowie się w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie jestem pewny czy dobrze Cie zrozumialem, ale jezeli chcesz usprawnic wyciag skyloxa to jest dobry i sprawdzny posob

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=88

Jezeli chodzi jednak o jakas stabilizacje tuby skyluxa w obejmach, to nie bardzo czaje co te srubencje mialy by dac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy gdy skrocisz tuleje wyciagu. Jezeli tego nie bedziesz robil, to nie musisz nic malowac. Malowanie jest konieczne przy skroconej tulei wyciagu, poniewaz przy maksymalnym wysunieciu, ok. 1-2 cm. tasmy sa tam w srodku odkrywane i wprowadzaja odblaski.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłem a operacja była prawie bezstresowa.Zresztą zawsze można ją powtórzyc.Luz nie skasował się calkowicie ale mam taśmę innej firmy może nawet jest trochę cieńsza.Ogólnie jest nieżle a że chmurwy nadchodząi jak widać z satelity jest ich hoooooo albo jeszcze więcej z patrzenia będzie i tak kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim newtonie 76/700 przykleiłem kawałek śliskiej tkaniny za pomocą cienkiej dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Ogólnie rzecz biorąc można użyć dowolną tkaninę o odpowiedniej grubości, która zmniejszy tarcie. Oczywiście potrzebne może być wyklejenie wyciągu na całej długości za pomocą takich wąskich pasków z tkaniny, bo przy jego maksymalnym wysunięciu z braku oparcia, znowu mogą pojawić się luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłem a operacja była prawie bezstresowa.Zresztą zawsze można ją powtórzyc.Luz nie skasował się calkowicie ale mam taśmę innej firmy może nawet jest trochę cieńsza.Ogólnie jest nieżle a że chmurwy nadchodząi jak widać z satelity jest ich hoooooo albo jeszcze więcej z patrzenia będzie i tak kicha.

 

To przylep jeszcze jedna warstwe. Co ci szkodzi eksperymentnac :szczerbaty:

 

U minie luzy zniknely calkowicie, przy zachowaniu plynnej pracy wyciagu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze też o tym myślałem.Musze żonie pogrzebać w szmatach bo jest między innymi krawcową.Szczególnie były takie skrawki amerykańskiego materiału który do złudzenia przypominał irchę.Dzięki za podpowiedzi coś z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałem przyklejonym zamiast tego papieru z taśmy dwustronnej nie ma grama luzu.Trochę boję się o listwę zębatą ale to już sprawa wyczucia.

Właśnie, raz za ciasno spasowałem i w mig w jednym miejscu listwę uszkodziłem! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ała, ała ,ała.Jestem narazie przed wyszczerbieniem listwy ale usunę ten materiał co mam teraz i dam cieńszy.Trochę mnie sumienie gryzie.Fakt chodzi to płynnie ale ciut za ciasno.A wyszczerbioną listwe można chyba potraktować żywicą epoksydową lub czymś takowym i wypiłować uszkodzone ząbki.A teraz przyszło mi do głowy jakby zrobić formę nalać do niej żywicy epoksydowej lub podobnej nawet tej z metalem do wypełniania ubytków w metalach i gdy to odpowiednio stężeje odcisnąc listwę zębatą.Nie chodzi mi o tą do skyluxa ale tak ogólnie.Może ktoś już próbował takich eksperymentów.Albo abarotno zrobić formę do odlewania takiech listew ?Z braku możliwości frezowania różne głupoty przychodzą do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tanio kupic teleskop 76/700 ma czesci . Mają metalowe 32mm wyciagi . Listwa zebata jest w 2 miejscach przymocowana nitami do mosieżnej tulei wyciagu i tez jest metalowa . Tylko do refraktora jest za krótka .

W sky-luxie ten wyciąg co jest to wystarcza . Tylko na tyle skasuj luzy aby po wlożeniu okularu i malym pokreceniu wyciągiem nie zmieniał sie obraz / z innego rejonu / . U mnie tak było .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła listwa zębata jest w starym nożu elektrycznym do krojenia materiałów produkcji chyba węgierskiej.Stalowa długości 20cm .Nie ma jedynie kółka zębatego bo tam była zapadka ale coś się do tego dopasuje.Materiał musi być niezły bo ząbki nie są prawie wcale zużyte a maszyna była już napewno w wieku emerytalnym.Już widzę oczami duszy ten wyciąg tylko narazie nie wiem kiedy go zrobie a przede wszystkim do czego go zastosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakiś inny sposób zamocowania tej listwy zębatej zamiast nitów, tak, aby można było głębiej wsunąc barlowa?

W 76/700 otwor ma 32 mm i z 0,2 mm nit moze wystawac . Nadwyżkę spiłuj pilnikiem . Tak zrobiłem i listwa dobrze sie trzyma, a okulary wchodza cale . Jak spilujesz to okular moze wypasc gdy nie dorobisz sróbki dokręcającej go z boku . Wystarczy 3, 4 mm srednicy . Nakretke mozesz umiejętnie przykleić . Ja odciąłem fragment wczesniej wykreconej redukcji i tam gdzie wywiercilem otwór na srubke wzmocnilem plastikiem roztopionym lichą lutownicą . Na 2 zdjeciu widac spilowany nit . Otwor na srubke do mocowania okularow nagwintowalem .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.