Skocz do zawartości

Potrzebny patent na wywazenie tuby


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moze mi ktos zapodac pomysl z dowazeniem tuby w okolicach celi lustra? Patent powinien byc tani, estetyczny, wzglednie prosty w wykonaniu, zdejmowalny. Powinien trzymac sie pewnie i miec mozliwosc regulacje masy.

 

Mam problem, moja tuba ma tylko ok. 65cm dlugosci. Z przodu siedzi wyciag (+ szklo w wyciagu), szukacz z mocowaiem i telrad. Te ustrojstwa zmuszaja mnie do mocowania obejm tubusu cofnietych o ok. 10cm w kierunku celi lustra wzgledem srodka. Z takim przesunieciem dzwignia jest zbyt wielka aby w/w. pierdoly zrownowazyla cela z lustrem. A moze sie nie przejmowac? Moze machnac reka bo to bez znaczenia taktycznego?

 

Dla matki rozwiazania, ktore zostanie zainstalowane na moim J23 :piwa: na zlocie :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to w osi Dec . Jak nie za duze / 30 dkg /i lekko krecisz mikroruchami to moze zostaw . Jakby hamulec popuszczał to sie zniszczy . Choc pewnie jakby to było male nie pisałbyś o wywazaniu .

Najlepiej założy jakiś pierscien wywazający na całą tubę albo symetrycznie rozmieszczone parami ciezarki . Tuba przybiera różne położenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mase niedowazenia szacuje na 0.7-1.0 kg. Obserwacjom to nie przeszkadza, bo mikroruchy nic sobie z tego nie robia wszystko dziala pewnie i plynnie. Niepokoi mnie tylko czy nie czknie sie to jakims efektem w dlugim okresie czasu.

 

Myslalem nad stalowa obejma, ale to nie takie proste. Takiej jak potrzeba nigdzie nie kupie (a moze jednak?), a patenty z np. skorzanym paskiem z ciezarkami na szlufkach to straszny tymczasowiec. Brzydkie to i dzwoni po tubie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój HIPERPATENT NA WYWAŻANIE to magnes z głośnika. Oprawę lustra pewnie masz stalową. Magnesy są większe i mniejsze, łatwiutko wyważysz sobie sprzęcik w trzech osiach.

Oczywiście "aptekarze" zastosują malutkie magnesy neodymowe, ale trzeba uważać na opuszki palców.

 

W montażu niemieckim maksymalnie skróciłem (do zera :Boink: ) pręt przeciwwagi i do oryginalnego przeciwcięzaru przyczepiam ogromny, chyba trzykilowy magnes ze starodawnego głośnika niskotonowego. Konstrukcja stała się BALKONOWA chociaż masa całości powiększyła się.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupie magnesy i czy to drogie?

Magnsy neodymowe kupuje się w ALLEGRO ale są leciutkie i malutkie.

Magnesy ciężkie są od głośników, trzeba stare głośniki złomowe wyczaić. Proponuję odwiedzić punkt gdzie montują do samochodów radia. Sądzę że zdemontowane głośniki mają na tony i pewnie dadzą za friko. Gdybyś bardzo chciał pewnie bym znalazł parę sztuk ze spróchniałych Tonsili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cygnusie, czy aby sie jakieś aberacje, Hansowi nie pokażą? aberacje magnetyczne! :ha:

pozdrowienia

 

ale Hans, jest szansa, że jak odpowiednio wyważysz, to tubus, przy ustawianiu, sam się będzie na biegun kierował :banan:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie wszystkim za chec udzielenia pomocy. Mam jeszcze jedno pytanko. Mocowali byscie ta magnesy na celi za lustrem (w osi telepa) czy raczej na boku tuby (tez na celi)? Za w osi bylo by pewniejsze mocowanie - do plaskiego, przeciw - zatkam dziure za lustrem - odetne doplyw powietrza - ciekawe czy to ma znaczenie i czy tak sie da - otwor za lustrem ma z 10cm. Magnes bedzie pewnikiem mniejszy. Za dla mocowania bocznego to szansa na zrownowazenie masy nie tylko w osi ale i (chmm.. jakby to powiedziec) po obwodzie, czyli podwiesze magnes po przeciwnej stronie tuby niz bateria szukaczowo/telradowo/wyciagowa. Przeciw to problematyczne mocowanie do polokraglej powierzchni.

 

Kurka, bez mlotka sie nie obejdzie :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obciążał raczej na obwodzie, po przeciwnej stronie względem osi tuby niż jest wyciąg. Ale to nie jest takie bardzo ważne.

Idealne wyważenie trójosiowe to idee fix. Po pierwsze - zmienisz okular i bierze w łeb. Po drugie - wymaga zastosowania większej ilości mas wyważających, całość robi się ciężka. Ale zaleta teoretyczna (a więc i pokusa) jest wielka: wyważony telep bylby w równowadze przy niedokręconych zaciskach! Leciutko dokręcasz i spokojnie ręcznie celujesz, jak w dobrym Dobsonie. Puszczasz po wycelowaniu i rura ci nie leci w żadną stronę!

Praktycznie to przyda Ci się kilka magnesów o różnej masie, będziesz je umieszczał w różnych miejscach i w ten sposób złapiesz wyważenie bliskie ideałowi. Kiedyś się zabawiłem, jak zrobiłe duży szukacz dość oddalony od tuby. Poważyłem wszystkie pozaosiowe masy, policzyłem momenty sił. I... skonstatowałem że jak się ustawi szukacz NAPRZECIW wyciągu (szukacz mam na "KABŁONKACH" więc jest to możliwe) to przy okularze 40 mm wyważenie tuby jest IDEALNE! Tylko że taka pozycja szukacza jest zupełnie doluftowa. Trzebaby mu dołożyć kontówkę :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem w szoku....

 

Powiesilem na celi siatke na sznurku i dokladalem do niej nakretek, az tuba osiagnela punkt rownowagi. Troche mnie zmartwila ilosc nakretek ale uznalem, ze nie moze byc chyba tak zle, jak mi sie wydaje... mylilem sie, jest zle, w siatce bylo 1,22 kg nakretek! O raju, ide pisac listy o najwieksze magnesy w okolicy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w siatce bylo 1,22 kg nakretek! O raju, ide pisac listy o najwieksze magnesy w okolicy.

 

Nic nie rozumiem...

Czy musisz podpierać rurę NA ŚRODKU? Przecież główne wyważenie tuby osiąga się przesuwając ją w obejmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w siatce bylo 1,22 kg nakretek! O raju, ide pisac listy o najwieksze magnesy w okolicy.

 

Nic nie rozumiem...

Czy musisz podpierać rurę NA ŚRODKU? Przecież główne wyważenie tuby osiąga się przesuwając ją w obejmach.

Może przesuń jeden z szukaczy blisko celi! Tylko że to niepraktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge juz bardziej oddalic obejm od celi (przesunac bardziej na srodek) Mam tak krotka tube, ze trafiam w stopke szukacza i w telrada. O ile telrada moge przemeiscic, to przesuniecie szukacza, to juz rozwiercanie nowych otworow w tubie, a i tak mialbym manewr na ok. 5cm. po takim przesunieciu szukacza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge juz bardziej oddalic obejm od celi (przesunac bardziej na srodek) Mam tak krotka tube, ze trafiam w stopke szukacza i w telrada. O ile telrada moge przemeiscic, to przesuniecie szukacza, to juz rozwiercanie nowych otworow w tubie, a i tak mialbym manewr na ok. 5cm. po takim przesunieciu szukacza.

To może przesuń telrad, O ILE DA SIĘ WYGODNIE SZUKAĆ! Przecież będzie działał jak przeciwwaga. jeśli przerzucisz go na drugą stronę osi obrotu i masa do wyważenia znacznie się zmniejszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa telrada jest znikoma, na pewno nie zrownowazy niedoboru wagi celi.

Z rysunku jasno wynika że usytuowanie szukacza i telrada jest złe. Nie można jakoś "kabłonków" (oryginalna żywiecka pisownia) wsunąć między nóżki szukacza? Przemyśl to, bo doważenie faktycznie musi być ciężkie.

Ja po próbach z dwoma szukaczami zdemontowałem ten fabryczny pomimo że udawało się NORMALNIE zrównoważyc tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2 kg na tubie + min 0,8 do jego wywazenia to 2 kg wiecej.

Z rysunku widać ,że z drobnymi przeróbkami obejmy mogą być pod szukaczami .

Możesz np. podnieść szukacze poprzez jakieś dystansowe tulejki . Otworow nowych nie będziesz musiał wiercić , bo nie przesuniesz szukaczy . Trochę niewygodnie może być ,ze obejmy bedą pod szukaczami . w/g mnie do przezycia.

Pomysł Cygnusa jest jedyny sensowny . Kablonki :D pod szukacze .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.