Skocz do zawartości

Droga mleczna w Łabędziu


luki

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszej nocy postanowiłem po raz pierwszy "zabawić się" w astrofoto. Do próby podeszłem z lekkim brakiem przekonania, że coś porządnego może wyjść na moim chwiejnym CG-4, ale w końcu byłoby szkoda, gdyby 300D marnował się tylko w fotach dziennych. Na pierwszy ogień wycelowałem aparat w łabądka migoczącego nad głową.

 

Jak się później okazało, powinienem zacząć od solidnej dawki teorii i dopiero później zacząć działania praktyczne, a nie odwrotnie. Montaż ustawiałem na szybkiego, dark'a (jednego) zdjąłem dopiero po powrocie do domu :rolleyes: a flata w ogóle nie miałem i to wszystko odbiło się na jakości fotki.

 

c_done_mod.jpg

 

Mimo wszystko efekt mile mnie zaskoczył i dał mi nadzieję, że przy porządnym przygotowaniu na pewno jest szansa na całkiem przyzwoite zdjęcia.

 

Canon 300D + Sigma 28-135 (ustawiona na 28mm) + CG-4 (kręcony ręcznie)

90s x 3 klatki (tylko tyle było w miarę OK), ISO 800, obróbka w Iris i PSP.

 

Z góry dzięki za wszystkie komentarze i wskazówki.

Edytowane przez luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłonę otworzyłem na maxa, czyli na 4.0 (ciemna ta Sigma jak noc...)

 

A co do darków to mam jeszcze jedno pytanie: czy opłacalne jest robienie jednego po każdej ekspozycji aby później z nich wszystkich stworzyć mastera? I czy jest zauważalna różnica pomiędzy odjęciem od klatki master dark'a a odjęciem pojedynczego dark'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłonę otworzyłem na maxa, czyli na 4.0 (ciemna ta Sigma jak noc...)

 

A co do darków to mam jeszcze jedno pytanie: czy opłacalne jest robienie jednego po każdej ekspozycji aby później z nich wszystkich stworzyć mastera? I czy jest zauważalna różnica pomiędzy odjęciem od klatki master dark'a a odjęciem pojedynczego dark'a?

 

kurcze nigdy tego nie robiłem, master dark?, czyli co, chcesz stackować darki?? :Boink: mam nadzieję, że uśredniać a nie dodawać :szczerbaty:

ideałem by było, jakbyś od każdej wykonanej fotki, odjął darka zrobionego w tych samych warunkach, z tymi samymi parametrami, ale niestety, traci się, przez to połowę czasu obserwacyjno-zdjęciowego, lecz prz takich czasach, które stosujesz (90 sek) to chyba gra nie warta świeczki

pozdrowienia

 

kurcze, darki, flaty, cropy, co to wogóle jest ? sry że ot ale muszę się o to zapytać <_<

 

dark, dark frame - zdjęcie wykonane z zakrytym obiektywem, robi się je poto, żeby w programach graficznych, wyeliminować, wady matrycy - gorące pixele, jak się zdrobi zdjęcie nieba, z długim czasem eksopozycji, to przez wady matrycy niezawsze wiadomo, czy "świecący" punkt na zdjęciu, to gwiazda czy błąd matrycy

 

flat - zdjęcie wykonane na jasnej ścianie, niebie - pokazuje kurz, brud na matrycy, szkłach, ale też i winietowanie, też do odjęcia w programach graficznych

 

crop - część zdjęcia wycięta z kadru, żeby zmiejszyć rozmiar pliku, po to żeby "zmieściło się" w internecie, bez zmiany rozdzielczości.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.