Skocz do zawartości

12 lipca...


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przyznam ze jestem pod wrazeniem, mialem dzisiaj okazje

poogloadac ksiezyc i jowisza (ten drugi w blasku tego pierwszego)

i piekny widok...

 

Pierwszy raz tak dokladnie widzialem ksiezyc, czyzby w koncu udalo

mi sie trafic na super seeing ? (nie jestem pewien czy to tak sie pisze :) )

Ostrosc niesamowita, zaluje ze nie mam jakiegos mocnego barlowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyznam ze jestem pod wrazeniem, mialem dzisiaj okazje

poogloadac ksiezyc i jowisza (ten drugi w blasku tego pierwszego)

i piekny widok...

 

Pierwszy raz tak dokladnie widzialem ksiezyc, czyzby w koncu udalo

mi sie trafic na super seeing ? (nie jestem pewien czy to tak sie pisze :) )

Ostrosc niesamowita, zaluje ze nie mam jakiegos mocnego barlowa

 

Czesc,

a zalozyles TEGO Plossla? :Beer:

Jak obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wczorajsze zbliżenie wyglądało majestatycznie. Ale prawdziwa koniunkcja będzie miała miejsce dzisiaj wieczorem, więc o ile dopisze pogoda warto zarezerwować sobie czas i spojrzeć na oba ciała tuż po zachodzie Słońca.

 

Największe zbliżenie nastąpi jednak jeszcze za dnia (ok. 19:30), gdy Księżyc zbliży się do Jowisza na odległość ok. 1,5°. Można więc próbować odszukać planetę jeszcze w dzień, korzystając z tak wyrazistego drogowskazu.

 

A wracając do tematu. Jakie stosowałeś powiększenia? Czasami przy mniejszych powiększeniach Księżyc prezentuje się bardzo ładnie, a dopiero większe wykazują turbulencje powietrza. Aby określić seeing lepiej spojrzeć na szczegóły na tarczy Jowisza, ale właśnie przy dużym powiększeniu.

 

Latem i dodatkowo wieczorem seeing jest na ogół słaby. A oprócz tego oba ciała przebywają obecnie stosunkowo nisko nad horyzontem. Jeżeli więc trafiłeś na dobre warunki, to miałeś dużo szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj również obserwowałem niebo, ale niestety tylko z centrum Wrocławia.

Na wieczornym niebie, nisko nad horyzontem świecił Księżyc, Jowisz i Spika.

Najpierw ustawiłem teleskop na Księżyc. Pięknie widoczne Mare Serenitatis oraz kratery Enclaxus i Arystoteles. Nad Księżycem przechodziła gwiazdka HIP 58445 o jasności 6,2 mag.

Potem rzuciłem okiem na Jowisza. Wokół widoczne były 4 księżyce. Pasy miały podobne natęzenie jasności.

Potem obserwowałem gwiazdy zmienne. Wykonałem 23 oceny jasności gwiazd zmiennych – tak dużo już dawno nie zrobiłem w ciągu jednego wieczora. Na niebie widoczne kilka ciekawych miryd: T UMa, R Cas, chi Cyg, T Cep, X Oph i R Cyg.

Poza tym podziwiałem gwiazdy podwójne: Izar, Cor Corolli i Albireo.

W lornetce widoczne gromay M11 i M13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.