Skocz do zawartości

JAKIEJ MARKI WYBRAĆ LORNETKĘ 7x50 lub 8x56


zygista

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam zielonego pojęcia o lornetkach a jak

czytam w testach to wydaje mi się,że nie ma lornetki bez wad. Nie wiem tylko, która z tych wad jest istotna a która nie. Mam pytanie czy do 700 zł

można kupić dobrą lornetkę w kategorii j.w. która by służyła jak to się mówi na całe życie.

Powyższa lornetka jest mi potrzebna jako początkującemu do poznania nieba w nocy oraz żeby miała ogólne zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka to podstawa.

Mam telekop i starą NRD-dowską 8x30 (do astro beznadzieja) ale i tak gdy lukniesz na Cygnusa albo Lutnie(sz) to dech zapiera - bo jak ktoś kocha niebo i gwiazdy to nawet gołym okiem dech zapiera.

Od lat nie używałem mojej kiepskiej lornety do obserwacji nieba korzystając tylko z rury (Mizar) - ale teraz na nowo, po latach, odkrywam kosmos nawet na takim szajsie jak 8x30.

Właśnie zamówiłem Żurawia z BPC 20x60 aby podelektować się pięknym nocnym niebem za rozsądną cenę. Jeszcze Everesta 12x60 dla syna, bo siedem lat to już poważny wiek, aby zająć się poważnie astronomią. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W tej cenie jak sie trochę poszuka można kupic używaną lornetke Zeissa DDR 10x50 i będzie to jakość zadowalajaca na długie lata obserwacji, sam takiej używam, oczywiscie to też nie ideał bo ma trochę winietowania i gwiazdy nie są ostre do brzegu ale jest bardzo jasna i wygodna w użyciu z reki oraz statywu ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Polecam BPC20x60 u Janusza P. Oczywiście ze statywem - koniecznie z wysuwaną kolumną. Moim zdaniem jest to przyzwoity sprzęt za przyzwoitą cenę.

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Do 700zł jest spory wybór. Generalnie odradzałbym powiększenia poniżej 10x, polecałbym raczej10x50, 12x60, lub 20x60. Zbyt małe powiększenie sprawia problemy przy obserwacji zwartych obiektów [gromady kuliste], a dobra lorneta 10x50 może mieć prawie takie samo pole widzenia co niektóre 7x50. Wreszcie 7mm źrenica wyjściowa to na ogól za dużo. Ideałem byłaby 5mm, sprawdza się i pod ciemnym niebem, jak i tym nieco zaświetlonym.

Istotna jest kwestia wyboru: lornetka podręczna [np. na wyjazdy, do wspólpracy z teleskopem] czy duża lorneta pod statyw. W perwszym wariancie ideałem jest 10x50 lub 12x60 [pomijam tu kwestię średniej jakości modelu Everest o tych parametrach], w drugim sprawdzonym rozwiązaniem jest 20x60, np. BPC. W tym ostatnim przypadku pieniędzy starczyłoby też na niezbędny statyw. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje lornetka o maksymalnym powiększeniu 10 x , chciałbym, żeby służyła do poznawania nieba nocnego jak i do obserwacji przyrody. Jestem początkującym obserwatorem i chciałem ogólnie poznać niebo a w terminie późniejszym mam zamiar dpoiero zakupić odpowiedni sprzęt optyczny

Zależy mi bardzo na zakupie w miarę dobrej lornetki.

Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem,

udzielonymi poradami i prosze o ile jest taka możliwość- wskazanie na konkretną lornetkę

Pozdrawiam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku na co Ty na jakie lata , ma tylko roczną gwarancję i zdaje się plastikowy korpus niosący wprawdzie niezłą optykę ale jej trwałość pozostawia wiele do życzenia :-

Za tysiaka masz już lornetę klasy 70mm na solidnym statywie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie zrobila swietne wrazenie. Zarowno optyka jak i jakosc wykonania

i materialow, z ktorych byla zrobiona.

 

Jakbym mial kupic sobie 50tke za okolo 1000zl to wybralbym Minolte.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A ja za tysiaka kupiłbym lornetę 70 mm z solidnym statywem i dużo większymi możliwościami obserwacyjnymi od 10x50 a już na pewno za plastik w obudowie nie dałbym tysiąca złotych w kalsie 50mm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co sugerujesz. Mowiac o 70mm masz na mysli BPC26x70 najlepiej

w Astrokraku :) Ciekaw ile by Cie tam policzyli :)

 

Zygista pytal o lornetke do ogolnego zastosowania, a BPC26x70 ze swoja

waga i powiekszeniem, do ogladania przyrody i biegania po lesie sie nie

nadaje.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie rozumiemy sie Arku :o, po co mam kupować Minoltę w plastiku za 1000 zeta jak mogę kupić za 600 do 800 zeta używanego Zeissa 10x50 w metalu z praktycznie dożywotnią trwałością mechaniki, któremu ta Minolta mogła by czyścić futerał (cytat z futerałem za El Capitano, jest boski co nie !!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie, dlaczego na polskim rynku brak jest rosyjskich lornetek 7x50 lub 10x50? Przecież cena i szeroki zakres zastosowań powinny zrobić z nich hit rynkowy, prawda? Tymczasem w ofercie Himpol-u jest tylko jedna rosyjska lornetka: BPC 10x40, która choć trochę za mała (jak sądzicie?) do astro, spokojnie spełnia kryterium mobilności, "bezstatywowości", etc.

W tej chwili mam w domu BPC 15x50 i dochodzę do wniosku, że takie 7x albo 10x50 zza Buga to by było to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Skośnookie małpy już wykończyły jednę fabrykę lornetek za Uralem i teraz konczą drugą, niedługo rosyjska optyka pozostanie już tylko legendą jak czerwone legitymacje partyjne są teraz eksponatem muzealnym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.