Skocz do zawartości

Czas Perseidów!


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

promil Polska południowa.Czas 22.03 ,warunki atmosferyczne - do bani :angry: Prawie "0" szans na obserwacje Perseidów.Co za pech :angry:

Później się wypogodziło w Krakowie :D:banan::helo:

Co prawda 2x przechodziły chmury, ale było dobrze :D

Dzisiejszej nocy złapało się 10 spor. i 34 Perseidy na PAVO6 :helo::notworthy:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala noc i kawalek wczorajszego dnia wisialem przy radiu z olowkiem w reku lapiac echa ;) 12h takiego szumu dziala rownie wykanczajaco jak 12h pod nocnym niebem..

 

Maximum przewidywanego przez Vaubaillona nie stwierdzilem. Na pierwszy rzut oka aktywnosc dosc wyrownana z delikatnym pikiem ok 22:30UT. Srednio na kazde 15 min rejestrowalem od 6 do 12 meteorow, w max 16..mozna sobie wyobrazic ile tego bylo :)

Wiekszosc to krotkie, niezbyt efektowne echa radiowe, ale tez miedzy nimi kilka poteznych 20-30 sekundowych...;) Co ciekawe jedynym sprzetem jakiego uzywalem byl radiobudzik Lifetec kupiony na allegro za 70 zl ;)

 

Jak sie wyspie i podlubie w kilku innych rzeczach to moze jakis wykres zmaluje :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do północy widziałem w Rybniku kilka sztuk w tym dwa które chyba przy spalaniu jeszcze się rozpadły.Potem kicha i poszedłem spać.Zachmurzenie zmienne jak zauważyłem radar meteorologiczny nie wyłapuje małego zachmurzenia ale pozwala się zorientować czy mamy szanse na czyste niebo.A stoi taki w obległości najwyżej 15 km od Rybnika gdyby tak jeszcze mieć z niego aktualne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska południowow- wschodnia :

między 20 a 22 UT kompletna klapa nic nie było widać to się zdrzemnąłęm, a potem od 22 do samiuśkiego rana tylko od czasu do czasu jakieś syfy nachodziły ale na krutko.

W sumie zrobilem coś ok 3.6 godz (jeszcze nie opracowywałem raportu tylko orientacyjnie policzłem)

obserwacje zakończyłem z wynikiem 263 meteorów w tym 88 perseidów i jeden Capricornid, pare KCG i AQR, i ze trzy Kochaby (do raportu wpisać jako sporadyki, bo nie mam ich na mapie, tak?)

 

Podobnie jak Brahi nie zauważyłem żadnego maximum średnio 25 meteorów na godzine czyli mizeria, bo z nudów zacząłem zauważac dużo sporadyków o bardzo słabym świetle, jeszcze tak nie miałem na maximum perseidów w zasadzie odkąd zacząłęm sie zbliżać do 3 UT to było ich coraz mniej w stosunku do sporadycznych.

 

ja też jak patrze na kartki z obserwacji to mógłbym sie pokusić o jakiś wzrost aktywnosci w godzinach ok 0 -1 UT.

 

podsumowując to pierwszy raz perseidy troszke mie zawiodły, ale jak już coś leciało to grube: dużo będzie z minusem meteorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bukownie (50 km na pół-zach od Krakowa) do ok.22:30 pogoda byla znośna. Później napatoczyły sie jakies chmurska i kapa :angry:

Ale i tak wypatrzyłem 4 sztuki:

21:41 (czasu Bukowiańskiego :D) - najjaśniejszy i najładniejszy z tych 4, (ok -3m) zniknął w Orle;

21:43 - słabiutki, ledwie widoczny, jasność porównywalna z Alfa Cassiopeiae prawie w zenicie;

21:50 - też fajowy bo jasny zgasł w okolicy Deneb;

21:52 - i ostatni spadł na wschodzie, ok 0m.

 

Potem jeszcze jakis czas było czysto ale nic już nie mogłem wypatrzyć :angry:

Próbowałem coś cyknąć ale z czasem naswietlania 16s to sie mozna nerwicy jedynie nabawic przy meteorach. Fruwały akurat tam gdzie nie naświetlałem.

Dzisiaj chyba będzie gorzej z widocznością.

Sorki za mało profesionalną relację ale to moje pierwsze, większe obserwacje meteorów (ale fajowo sięoglądało :helo: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwacje zakończyłem z wynikiem 263 meteorów w tym 88 perseidów

To całkiem ładny wynik jak na jedną noc. :helo:

Zastanawia mnie tylko duża ilość sporadyków :blink:

i ze trzy Kochaby (do raportu wpisać jako sporadyki, bo nie mam ich na mapie, tak?)

TAK, TAK.

A ja bardzo prosiłbym o podesłanie mi współrzędnych początku i końca tych Kochabów, ewentualnie o mapkę z zaznaczonymi ich trasami.

Z góry serdecznie dziękuję :notworthy:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie wróciłem z pobliskiej miejscowości z obserwacji.

W ciagu 3 godzin spisałem 115 meteorków (tak lajtowo :) ) W tym zdecydowana wiekszość Perseidów.

4 Aquarydy (prawdopodobnie joty)

troche sporadyków - nieporysowanych po mapkach

 

Widoczny był ładny bolidek -4 magnitudo ze smuga utrzymującą się ok 10 sekund.

Widziałem także poteżny błysk pod Wielka Niedźwiedzica. Prawdopodobnie jakiś 'lepszy' bolid tyle ze nie złapał się na widocznym przeze mnie nieboskłonie :huh: Sprawdze godznię i podam potem...

 

Dużo konkretów leciało...

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażony w 300D i rybie oko ustawiłem dziś w nocy wg wskazówek Arka mini stację bolidową.

Niestety ale niebo było mleko churzaste, gdy około 2 w nocy trochę się przejaśniło okazało się ( dopiero na ekranie komputera) że mój Peleng zaparował sobie w najlepsze. :Boink:

Dzisiaj znowu spróbuję uruchomić stację ale z suszarką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA z kolei w związku z perseidami miałem niezłą przygode. A było to tak:

spokojnie siedze sobie w domu i czekam na dziury w chmurach a tu nagle ktoś puka do drzwi otwiera moja mama a tu TV Rzeszów, ja taki zdziwoiny co jest grane dopiero redaktorka powiedziała że mieszka po sąsiedzku z moją profesorką od fizyki i poleciła aby materiał o perseidach nagrać u mnie zrobić ze mną wywiad, ja w szoku :Boink: Dobra pojechaliśmy do mojej babci i tam wszystko się odbyło kto zainteresowany niech ogląda TV Rzeszów jutro godzina 18:00 aktualności B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na północ od Wawy zapowiadało się ładnie a tu nagle te przeklęte chmurwy...

Ale może się jeszcze wypogodzi?

 

Na polnoc od wawy to ja rozlozylem swoja baterie przy pewnych torach kolejowych :)

 

Chmurwy zabraly mi godzine na samym poczatku. Maximum bardzo ladne. Moze nie powalajace aktywnoscia ale pelne jasnych zjawisk.. Trafilo sie pare -5m, a meteorow -1, -2m bylo od groma.. Aktywnosc wyraznie siadla okolo 1:30 CWE, nad ranem zapanowala grobowa cisza, nawet wysokie polozenie radiantu nie pomoglo. Najwyrazniej maksimum bylo tak jak zapowiadano we wczesnych godzinach wieczornych

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!!

 

Ach ... ale świetny dzień...

podsumowując obaserwacje dla S-E Polski. z nocy 12/13 sie na 4.75h zaobserwow 373 meteory, z czego 171 to perseidki. Widziałem toeż Akwaryda dałem mu -4 ze śladem ok 0037 UT... ma ktoś fotke tego,bo bardzo bym chciał.

zaobserwowałem 2 maksima pierwsze w godzinach 2003 -2038, ze 12/15 meteorami na 15 minut, potem posucha po 3/4 met na 15 min a od 2130UT zaczęło sie kolejne maksimum ze szczytem ok ok 2235UT (22 met przez 15min) po 2300UT meteory na poziomie 7/8 na 15 minut i tak do rana (trzeba zaznaczyć, że oprucz 30 minut :burza: to LM miałem :notworthy: swietny :notworthy:

 

można wiedzieć czy będą publikowane jakieś fotki z maximum (można adresy?)

dzięki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brahi jakbyśmy patrzyli na zupełnie inne roje. W Ostrowiku pogoda była dobra z wieczora i nad

ranem. Bolidów żadnych, za to -1, -2 i -3 bardzo dużo. Szczególnie ranek był super. Rekordowy

przedział wizualny to okres 0:58-1:08 UT kiedy to w 10 minut efektywnego złapałem 11 Perseidów,

3 sporadyki i jednego Aquaryda. Przy LM=6.4 daje to ZHR na poziomie 80.

 

Z kamery z obiektywem 4mm, która pracowała live jest aż 94 Perseidy na całą noc plus kilkanaście innego śmiecia. Kamerom jednak chmury mniej przeszkadzały. Druga kamera nagrywała na video i też ma pewnie ze setke meteorów.

 

Mój Canon 300D z Zenitarem 16mm znów sprawił się świetnie. Od godziny siedzę i przeglądam te 700 fotek, które strzelił tej nocy. Przeglądam to bardzo uważnie, bo meteorów -1 mag było mnóstwo a one są na granicy zasięgu tego sprzętu. Pomimo chmur i intensywnego rosienia już mam około 10 pewnych zjawisk.

 

Canon 350D Mariusza pracował ostatecznie z Soligorem 2.5/28 mm przymkniętym do f/3.5 ze względu na potężną komę. Niestety plastikowy obiektyw kitowy strasznie rosiał dlatego wzieliśmy tego Soligorka. Pole małe ale zasięg świetny i kilka Perseidów złapało się na 100%.

 

Shutter Toutatis z trzema Zenitami i Heliosami był obsługiwany przez Piotrka. Strzelił w sumie ze

względu na chmury około 5-6 ekspozycji. Klisze są tam chyba jeszcze Karolowe czyli 200ASA. Ale

wydaje się, że na 100% załapała się tam jedna sztuka o jasności -2 mag.

 

Ja obsługiwałem jeszcze Prakticę z Vivitarem 2.5/28 i Koniką 400 ASA. Zrobiłem 15 strzałów. Wydaje się, iż są szanse na złapanie jednego stacjonarnego -1 mag.

 

Najwięcej pecha miał Krzysiek, który obsługiwał Praktikę z FLektogonem 2.4/35 mm. Dwa razy, gdy naciągał migawkę przez pole poleciały mu meteory -3 i -4 mag. Mimo tego chyba złapał jednego -2 mag.

 

Jak przejrze wszystkie foty z Canona to coś wrzuce, żeby nacieszyć oczy.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolidów żadnych, za to -1, -2 i -3 bardzo dużo. Szczególnie ranek był super. Rekordowy

przedział wizualny to okres 0:58-1:08 UT kiedy to w 10 minut efektywnego złapałem 11 Perseidów,

3 sporadyki i jednego Aquaryda. Przy LM=6.4 daje to ZHR na poziomie 80.

 

Ja w tym czasie zobaczyłem 10 ale na 15 minut, a i poprzednia 15 minutówka byla na poziomie 11,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ub. nocy znów miałem pogodne niebo. Zasięg 6.1, tyle ze nieco dom zasłaniał mi część nieba.

Przez 4 godziny złapałem 127 meteorów (zdecydowana większość to Perseidy)

ok. 2.40 nad ranem pojawił się ładny powolny bolid -5m (raczej nie-perseid :huh: ) który pod koniec swojej drogi rozpadł się na drobne fragmenty.

 

Łącznie przez ostatnie dwie noce mam 242 meteory (łaczny czas 7h 15 min)

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. 2.40 nad ranem pojawił się ładny powolny bolid -5m (raczej nie-perseid  :huh: ) który pod koniec swojej drogi rozpadł się na drobne fragmenty.

MK

Też go widziałem śliczniutki a ślad to ze 20sekund sie utrzymywał, choć ja mu dałem -4, ale możliwe, ze troche mi sie zaniżają jasne meteory.

 

NAPRAWDE ŚWIETNY - jak na razie to najładniejszy jaki widziałem w tym roku.

 

ponowie apel : ma może go ktoś na fotce... podeślijcie plizzzzzzzzzzzzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.