Skocz do zawartości

Czas Perseidów!


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pogoda i Perseidy dopisały. Przez godzinę od północy do 01 EET widziałem ok. 30 plus 10 sporadyków. Na pewno było ich więcej, ale balkon na przedmieściach to nie do końca wymarzone miejce do obserwacji, zasięg 5 mag i nieco ograniczone pole widzenia. Niestety nie było jasnych zjawisk, najjaśniejsze miały ok. 0 mag. Gwoździem programu był stacjonarny Perseid, ok. +2 mag dokładnie w miejscu "klasycznego" radiantu, 1*NE od gamma Per :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Dobra pojechaliśmy do mojej babci i tam wszystko się odbyło kto zainteresowany niech ogląda TV Rzeszów jutro godzina 18:00 aktualności B)

 

A kto nie z tamtych rejonów Polski, albo przespał emisję programu, to nic straconego, bo wywiad jest też w Internecie

http://tvp.pl/400,20050813235555.strona

A tam do pobrania plik .asf o rozmiarze 946 KB (do odtworzenia w Windows Media Player)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem, mam mieszane uczucia. Pogoda kapryśna ale nie było tak źle. Celem jaki sobie postawiłem były obserwacje Perseidów w 4-ech noacach 10/11, 11/12, 12/13 i 13/14 jednak nie udało mi się to do końca. Noc 11/12 miałem pochmurną i wtedy chyba było największe nasilenie Perseidów.

Opieram to na obserwacji z nocy 12/13 gdzie wieczorem nieźle sypało Perseidami (były jasne i dorodne), a potem było ich już wyraźnie mniej. Po północy znów aktywność się zwiększyła co nie jest zaskoczeniem (radiant wyżej) ale były już to słabsze zjawiska. Ogólnie te 4 noce wyglądają tak:

 

10/11 VIII 2005 r. - 50 meteorów (od 22:30 do 0:55, potem godzinę z chmurami i dalsze obserwacje od 2:00 do 3:15 - tu już widoczność była doskonała, 90% to Perseidy)

 

11/12 VIII 2005 r. - cala noc pochmurna ale nie padało, czekalem na przejaśnienia do 2:15, niestety :(

 

12/13 VIII 2005 r. - dzień cały pochmurny i ponury, straciłem nadzieję na pogodną noc, jednak od 22:30 z zachodu szło szybkie rozpogodzenie :D Obserwacje zacząłem od 23:10 ale już o 23:20 czyli po 10 min. zaledwie, zachmurzyło się. Ale po 20 min się przetarło i znów obserwowałem Perseidy. Niebo jednak nie było krystalicznie czyste jak dwie noce wcześniej. Było z jakimiś wysokimi chmurami, było dość jasne. Zaobserwowałem 118 meteorów, 90% to Perseidy, reszta sporadyczne, nie wiem nawet z jakich rojów.

 

13/14 VIII 2005 r. - noc pochmurna, brak obserwacji.

 

------------

Ogólnie ładny to był spektakl :) Jedyne czego żałuję to brak pogody na 11/12 sierpnia (wtedy było chyba maksimum, zwłaszcza nad ranem). Wieczorami Perseidy były bardziej dorodne i jasne ze smugami, ok. północy był "zastój" by nad ranem znów się wzmóc ale już ze słabszymi zjawiskami.

 

Zauważyłem też, że Perseidy spadają "grupkami", tzn. spada w ciągu kilku sekund kilka sztuk potem jest dłużasza przerwa i potem znow taki grupowy spadek.

 

Najjaśniejsze Perseidy miały ok. -3 magnitudo, było więc bez większych perełek. Pozdrawiam, zwłaszcza osoby którym pogoda nie dopisała, za rok będzie lepiej, ale warto jeszcze i w tym roku patrzeć na Perseidy, jeszcze spadają jakiś czas, a Księżyc nadal nie przeszkadza. ;)

 

=============

Szymek gratulacje, obejrzałem ten materiał filmowy :Beer: trema Cię nie zjadła ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego 12/13 sierpnia prawie cała noc bezchmurna widoczność ok. 5,5 – 6 magnitudo, ja i mój teleskop bardzo daleko za Wrocławiem, co za widoki, przy pow. 47x i polu widzenia 52 stopnie patrząc na Drogę Mleczną można śmiało zobaczyć do ok. 1000gwiazd coś niesamowitego. Aktywność Perseidów duża były momenty że spadały grupkami 3ma min. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawszy z tegorocznych Kudłaczy.

Noc z 12 na 13 go była wyśmienita jeśli chodzi o pogodę ,a Perseidy latały jak oszalałe.

Jeden z "okazów".

CRW_1788.jpg

Fotka wykonana pelengiem czas 132 sek. ,ISO 800 ,krop ,bez darków.

Czas wykonania 02h 34min 32 sek. - 13VIII2005.

Dave także go złapał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku jakbyś mógł wszystkie złapane przez siebie okazy (z dokładnymi namiarami na każde zdjęcie)

wysłać do Przemka na adres brahi@op.pl top byłoby świetnie. Tuż obok Was w Krakowie pracowały

całą noc dwie kamery Maćka więc możecie mieć sporo wspólnych bazówek i prze to sporo wartościowego materiału naukowego. Dzieki!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatni tydzień przebywałam w Załęczu Wielkim (ok.20km od Wielunia, 51 05'51,55"N, 18st 39'50,7"E) na obozie klubu astronomicznego Almukantarat. W Załęczu istnieje pewne zjawisko charakteryzujące się tym, że za dnia jest pochmurno a ok.godziny 20,21 niebo się czyści:) a niebo jest tam piękne, ok.6,5mag. Moje wyniki:

 

11/12 VIII 2005 - 22:00 - 0:43 UT, Teff= 2.284h, 99 sztuk, z czego 78 to PER

 

12/13 VIII 2005 - 22:50 - 01:55 UT, Teff= 2,449h, 105 PER, 15 SPORADYKÓW i prawdopodobnie 4 AQR, 1 KCG. Obserwację rozpoczęlismy tak późno, gdyż ok.21 było troszke chmur, a ponadto było ognisko na zakonczenie obozu..:) Pod koniec zaczęło się chmurzyc, ale wytrwałam do ok.03:20 UT, w nadziei na jakieś jasne zjawiska, bo w końcu miało być maxium ze starego śladu....

 

13/14 VIII 2005 - poszłam spać, bo od 36h patrzyłam na świat bez przerwy

 

Duzo było jasnych, ładnych zjawisk, także z rozbłyskami. Zdecydowanie jednak noc 11/12 była ciekawsza i żałuję, że nie dotrwałam do rana:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala noc i kawalek wczorajszego dnia wisialem przy radiu z olowkiem w reku lapiac echa ;) 12h takiego szumu dziala rownie wykanczajaco jak 12h pod nocnym niebem..

 

(...)

 

Co ciekawe jedynym sprzetem jakiego uzywalem byl radiobudzik Lifetec kupiony na allegro za 70 zl ;)

 

Napisz coś więcej, na jakich falach słuchałeś i jak to się robi. Też próbowałem cos w radiu złapać, ale jestem zielony. nie wiem na jakich falach i czy trzeba mieć specjalną antenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań wrócił ze spływu kajakowego Drawą. W tym czasie (12-15 sierpnia) kamery pracowały w trybie automatycznym. Nie mam sił na więc niż obejrzenie materiały z 12 sierpnia (zresztą zrobiło się pogodnie i kamery znów obserwują) w sumie złapałem ponad 100 Perseidów w tym parę bardzo ładnych okazów. W nocy z 11/12 sierpnia w Poznaniu 100% chmur. W sumie to się zdziwiłem, że noc z 12/13 była tak obfita w pogodę obserwacyjną (w Poznaniu) bo 150km na północ od Poznania było zero pogody przez całą noc. Spać się kładłem o 1.30UT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż obok Was w Krakowie pracowały

całą noc dwie kamery Maćka więc możecie mieć sporo wspólnych bazówek i prze to sporo wartościowego materiału naukowego. Dzieki!

 

Arek

Kraków patrzy na:

1. północ

2. zachód-północnyzachód

 

Jeżeli na Kudłaczach fociliście coś w tym kierunku, to dajcie znać :notworthy:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej, na jakich falach słuchałeś i jak to się robi. Też próbowałem cos w radiu złapać, ale jestem zielony. nie wiem na jakich falach i czy trzeba mieć specjalną antenę ?

 

Zobacz tutaj: http://stud.wsi.edu.pl/~sibetlem/armo/

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej, na jakich falach słuchałeś i jak to się robi. Też próbowałem cos w radiu złapać, ale jestem zielony. nie wiem na jakich falach i czy trzeba mieć specjalną antenę ?

 

Meteorow mozna sluchac na falach ultakrotkich (FM), teoretycznie chyba od 50 MHz w gore, a wiec w gre wchodzi tez zwykly radiowy zakres 87-108MHz

 

Bardziej niz dobra antena liczy sie dobry odbiornik i brak zaklocen w otoczeniu. Oczywiscie wzorcowy, opisywany wszedzie system do lapania meteorow to jakis dobrej klasy tuner albo skaner radiowy, wieloelementowa antena kierunkowa dlugosci paru metrow itd... Tymczasem okazalo sie ze wystarczy takie cos:

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=60627084

 

Wybralem to radyjko bo po pierwsze nie mialo mi co w pracy grac, po drugie nie znosze odbiornikow bez fal krotkich....Tymczasem okazalo sie ze w miejscu pozbawionym zaklocen odbieram bezposrednio sygnal z nadajnika na Swietym Krzyzu w Górach Świetokrzyskich, a wiec ponad 200km ode mnie :) Wspaniale zestrojone, pod tym wzgledem solidna niemiecka robota :)

 

Co z tym radyjkiem poczac?.. Nalezy ustawic na jakas wolna czestotliwosc na ktorej w naszej okolicy nie nadaje nic a na ktorej gdzies daleko nadaje silna stacja. Z ta silna stacja to zreszta sprawa drugorzedna, zageszczenie stacji FM w europie jest tak wielkie ze na kazdej czestotliwosci gdzies cos tam daleko silnego nadaje. NIe ma prawie znaczenia odleglosc, gdy pewnego dnia w jonosferze powstala warstwa sporadyczna Es stacje wloskie zagluszyly odlegla o 30km Warszawe :) A wiec przede wszystkim liczy sie czysty szum nie zagluszany niczym slyszalnym bezposrednio

U mnie najlepsza okazala sie czestotliwosc 90.3MHz, gdzie nei nadaje nic w poblizu a gdzie w Opolu nadaje program 3 z nadajnikiem o mocy 60kW, oraz w roznych czesciach Polski i Europy pare innych stacji. Na tej czestotliwosci zlapalem owe kikaset perseidow. Zazwyczaj slychac meteory jako krotkie szumy wybijajace sie natezeniem z tla, lub tez jako krotkie wycinki odleglej audycji radiowej. Najjasniejsze meteory daja echa kilku a nawet kilkudziesieciosekundowe, mozna sobie nawet tej czy innej odleglej stacji przez chwile posluchac w tkai dosc poszarpany sposob ;) Na ogol slyszalem wspomniany program trzeci, czasem jednak pojawialo sie jakies zagraniczne echo, sadzac po brzmieniu jezyka jakies skandynawskie :)..Siedzialem przy tym szumie z zegarkiem i olowkiem w reku i krzyzyki w zeszycie stawialem

W nocy 12/13 probowalem powtorzyc obserwacje u siebie w domu, w nieco bardziej cywilizowany sposob i nagrywac sygnal do pliku celem pozniejszej analizy, niestety komputer, kable sieciowe i inne podobne wynalazki calkowicie wszystko zagluszyly..

 

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie to:

http://www.spaceweather.com/meteors/persei...lves1_strip.gif

Jaka chmurka powstała...

"This was the night's brightest Perseid," says Alves. "It exploded in mid-air, leaving behind a luminous cloud that was visible to the naked eye for several minutes."

na stronie:

http://www.spaceweather.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteorow mozna sluchac na falach ultakrotkich (FM), teoretycznie chyba od 50 MHz w gore, a wiec w gre wchodzi tez zwykly radiowy zakres 87-108MHz

 

Bardziej niz dobra antena liczy sie dobry odbiornik i brak zaklocen w otoczeniu. Oczywiscie wzorcowy, opisywany wszedzie system do lapania meteorow to jakis dobrej klasy tuner albo skaner radiowy, wieloelementowa antena kierunkowa dlugosci paru metrow itd... Tymczasem okazalo sie ze wystarczy takie cos:

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=60627084

 

Wybralem to radyjko bo po pierwsze nie mialo mi co w pracy grac, po drugie nie znosze odbiornikow bez fal krotkich....Tymczasem okazalo sie ze w miejscu pozbawionym zaklocen odbieram bezposrednio sygnal z nadajnika na Swietym Krzyzu w Górach Świetokrzyskich, a wiec ponad 200km ode mnie :) Wspaniale zestrojone, pod tym wzgledem solidna niemiecka robota :)

 

Co z tym radyjkiem poczac?.. Nalezy ustawic na jakas wolna czestotliwosc na ktorej w naszej okolicy nie nadaje nic a na ktorej gdzies daleko nadaje silna stacja. Z ta silna stacja to zreszta sprawa drugorzedna, zageszczenie stacji FM w europie jest tak wielkie ze na kazdej czestotliwosci gdzies cos tam daleko silnego nadaje. NIe ma prawie znaczenia odleglosc, gdy pewnego dnia w jonosferze powstala warstwa sporadyczna Es stacje wloskie zagluszyly odlegla o 30km Warszawe :) A wiec przede wszystkim liczy sie czysty szum nie zagluszany niczym slyszalnym bezposrednio

U mnie najlepsza okazala sie czestotliwosc 90.3MHz, gdzie nei nadaje nic w poblizu a gdzie w Opolu nadaje program 3 z nadajnikiem o mocy 60kW, oraz w roznych czesciach Polski i Europy pare innych stacji. Na tej czestotliwosci zlapalem owe kikaset perseidow. Zazwyczaj slychac meteory jako krotkie szumy wybijajace sie natezeniem z tla, lub tez jako krotkie wycinki odleglej audycji radiowej. Najjasniejsze meteory daja echa kilku a nawet kilkudziesieciosekundowe, mozna sobie nawet tej czy innej odleglej stacji przez chwile posluchac w tkai dosc poszarpany sposob ;) Na ogol slyszalem wspomniany program trzeci, czasem jednak pojawialo sie jakies zagraniczne echo, sadzac po brzmieniu jezyka jakies skandynawskie :)..Siedzialem przy tym szumie z zegarkiem i olowkiem w reku i krzyzyki w zeszycie stawialem

W nocy 12/13 probowalem powtorzyc obserwacje u siebie w domu, w nieco bardziej cywilizowany sposob i nagrywac sygnal do pliku celem pozniejszej analizy, niestety komputer, kable sieciowe i inne podobne wynalazki calkowicie wszystko zagluszyly..

Przemo

 

Zjawisko odbicia fali e.m. od sladow przelatujacych meteorow od lat wykorzystuja krotkofalowcy do lacznosci w zakresie VHF i UHF, sa to tzw lacznosci metoeor-scatter. Wykorzystujac to zjawisko mozna uzyskac lacznosci na odleglosci znacznie przekraczajace typowe zasiegi na tych czestotliwosciach (typowo ok.4/3 hotyzontu optycznego). W ramach ciekawostki zwiazanej z naszym hobby powiem, ze przeprowadzane sa tez lacznosci tzw. EME (Eatrh-Moon-Earth) czyli z odbicia od naszego naturalnego satelity. No i poza tym tez sie ciesza z duzej aktywnosci Slonca, bo to rowniez oznacza znaczna poprawe propagacji na wyzszych zakresach czestotliwosci. Dla zainteresowanych technika radiowa w zakresie VHF/UHF : w sieci mozna znalezc elektroniczna wersje ksiazki p. Zdzislawa Bienkowskiego "Poradnik Ultrakrotkofalowca", w ktorej sa opisane te zagadnienia, a takze m.in. sposoby wykonania anten itp. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :) Spróbuję może na Geminidy posłuchać meteorów. Radyjko mam, antena przydała by się kierunkowa ale jest jeszcze trochę czasu.

 

Mam tylko jeszcze jedno pytanie.

 

Czy można nasłuchiwać meteorów na długich kHz falach LW i MW czy tylko na MHz falach FM (gdzie nadaje większość polskich stacji w stereo) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.