Jump to content

Uran 2003.06.29

Guest
 Share

Recommended Posts

Pisałem już o tym przy okazji innego wątku ("Księżyce Marsa" w "Zjawiskach i obserwacjach..."). Tutaj prezentuję wyniki.

W nocy z soboty na niedzielę zabrałem się za realizację pomysłu, który chodził mi po głowie od ubiegłego roku, czyli księżyce Urana. Poniżej wynik moich prób.

uranus030629.jpg

LX200 8" f/10@6.3, Vesta SC, suma dziesięciu fotek po 15 sek. każda. Narysowaną na zdjęciu skalę należy traktować jako przybliżoną (została wyznaczona na podstawie zmierzonej w CDC odległości pomiędzy Uranem i gwiazdą po prawej stronie). Warunki były marne, powietrze solidnie falowało, obraz planety został mocno rozmyty. Odpowiadający tej klatce wygląd nieba (na podstawie CDC, katalog GSC) i księżyców Urana (na podstawie SkyMap) poniżej:

map030629.jpgmoons030629.jpg

Zdecydowanie udało się zarejestrować Oberona (14.2m sep. 28") i Titanię (14.0m sep. 24.3"). Reszta ginie w blasku planety.

Z balkonu. Nie mojego (mam widok zachód), byłem na występach gościnnych w domu rodzinnym :). Ostatno przenoszę się tam z okazji Marsa.

W tym kierunku jest średnio ciemno (miasto 20tys.), ale przed domem stoi piękna sodówka z kloszem odchylonym do góry i kilka mniejszych lamp - gazetę można czytać. Juz dawno przekonałem się, że na przerobionym WebCamie w tych warunkach można wyciągnąć 15m.

rewelka, zastanawiam sie teraz nad zakupem webcama ;) Grzegorzu - prosimy o więcej zdjęć z webcama, jeśli są.

Do innych uczestników także kieruje tą prośbę.

prosimy o więcej zdjęć z webcama, jeśli są.

Do innych uczestników także kieruje tą prośbę.

Tej samej nocy i w tych samych warunkach męczyłem M9. Popracuję nad nią dzisiaj wieczorem i pokażę co wyszło.

Guest Janusz_P.

Czy wiesz że na tym amatorskim zdjęciu ccd prawdopodobnie zarejestrowałeś ślad pierścienia planety 8) ???

masz na mysli Janusz tą lekka smużkę pionową ??? - bo tak chyba mniej więcej on się powinien układać, równolegle do równoileżników.....czyli mniej więcej na linii łaczącej obydwa księzyce.

...no bo jest jeszcze smóżka pomioma...??? ??? ???

Aż tak daleko to się w spekulacjach nie posunąłem :). Ten ślad raczej przypisywałem jakimś nędznym resztkom po pozostałych księżycach (Umbriel Ariel). Nie pamiętam jakie rozmiary mają pierścienie widziane z ziemi, ale nie sądzę żeby sięgały aż pod Titanię. To zdjęcie było robione z reduktorem ogniskowej (wypadkowa 1260mm) i przy stosunkowo długich czasach - stąd mocne prześwietlenie samego Urana. Następnym razem postaram się zrobić to samo przy ogniskowej 2000mm, wzrosną trochę rozmiary liniowe całego układu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Czy wiesz że na tym amatorskim zdjęciu ccd prawdopodobnie zarejestrowałeś ślad pierścienia planety 8) ???

szczerze w to wątpie - to rozciągnięcie to jak już "wina" tych dwóch księżycy co były blisko tarczki...

zamiast spekulować może powiem tak: gdyby złapanie pierścieni Urana było takie łatwe to Ed Grafton by się postarał i by je chwycił... a tak ma to:

u-02.jpg

u7-6-02.jpg

zdaje się, że te pierścienie zostały odkryte przez Voyagera, gdy badał on czy czasami coś (pierścień właśnie) nie przysłania światła gwiazd ;) ale mogę się mylić...

zdaje się, że te pierścienie zostały odkryte przez Voyagera, gdy badał on czy czasami coś (pierścień właśnie) nie przysłania światła gwiazd ;) ale mogę się mylić...

Dokładniej pierścienie zostały odkryte z Ziemi w czasie gdy Uran przechodził przed jakąś gwiazdą. Voyager je sfotografował. Z Ziemi można takie zdjęcie zrobić bez problemu (w podczerwieni), jeżeli dysponuje sie np. teleskopem Antu ;). Można coś takiego zobaczyć w Uranii 2/2003.

Guest Janusz_P.

Spoko spoko, górne zdjęcie jest z wklejonym Uranem z o wiele krótszą ekspozycją czyli zwykły fotomontaż ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.