Skocz do zawartości

Może być czy nie ?? Wielkośc lusterka wtórnego :-)


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc BOBI,

 

Niestey wczoraj wieczorem już byłem offline i dzisiaj też mam wieczór zajęty.

Ale przeliczyłem parametry Twojego teleskopu i wyglada to tak:

 

Maksymalne pole widzenia dla tego teleskopu do uzyskania z okularem Nagler 31 wynosi 1,8 stopnia (liniowo 41mm).

 

 

Lusterko 50mm

Obstrukja centralna 21%

Pole widzenia bez winietowania 0.38 stopnia (liniowo 9mm)

Pole widzenia z winietowaniem 25% 1.3 stopnia (liniowo 32 mm)

 

Lusterko 55mm

Obstrukja centralna 24%

Pole widzenia bez winietowania 0.62 stopnia (liniowo 15mm)

Pole widzenia z winietowaniem 25% 1.5 stopnia (liniowo 37 mm)

 

Lusterko 60mm

Obstrukja centralna 26%

Pole widzenia bez winietowania 0.87 stopnia (liniowo 21mm)

Pole widzenia z winietowaniem 25% 1.8 stopnia (liniowo 43 mm)

 

Lusterko 70mm

Obstrukja centralna 30%

Pole widzenia bez winietowania 1.38 stopnia (liniowo 33mm)

Pole widzenia z winietowaniem 25% 2.24 stopnia (liniowo 55 mm) - winietowanie na tubie wyciagu.

 

Jak widac z powyższego masz za duże lusterko.

Proponowałbym wyposazyć ten teleskop w lusterko pomiędzy 50 - 60mm.

 

Przy 50mm bedziesz miał mniejsza dyfrakcję co wpłynie na poprawę kontrastu przy obserwacjach planet.

 

Przy 60mm bedziesz miał w pełni iluminowane pole do szerokich kątów z Naglerem 31mm.

 

I nie oszczędzaj na lusterku. Naprawdę nie warto. Kup profesjonalne lusterko w Astrokraku albo u Poruczki. Te 120 - 150 zł warto wydać.

 

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre były u Astrokraka z firmy Antares o krótszym boku 63 mm, z dobrą warstwą odbijającą dziewięćdziesiąt kilka procent. Mam takie i wiem co jest warte.

Jeśli to za 240 zł jest Antaresa to polecam. To co masz z Allegro może okazać się

dziadowskie i będziesz widział cztery Saturny a conajmniej dwa. Lusterko od Poruczki polecam na samym końcu, jak już nic innego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre były u Astrokraka z firmy Antares o krótszym boku 63 mm, z dobrą warstwą odbijającą dziewięćdziesiąt kilka procent. Mam takie i wiem co jest warte.

Jeśli to za 240 zł jest Antaresa to polecam. To co masz z Allegro może okazać się

dziadowskie i będziesz widział cztery Saturny a conajmniej dwa. Lusterko od Poruczki polecam na samym końcu, jak już nic innego nie ma.

 

 

Też mam to lusterko i było warto. Wywalić w błoto 60 zł to nie sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6389.0

Masz lusterko 7cm . Jak masz kase kup inne , inaczej zabuduj te co masz .

Zawsze mozna wymienić . Moje mniejsze kosztowało 100 zl , ma ryse i ze latwo mozna wymienic zabudowalem to co mialem . To lusterko niepowinno zmniejszyc rozdzielczosci , krazek z przodu, tak aby zaslanial lusterko powinien byc uzyteczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.