Skocz do zawartości

Rysowanie


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nie mam sprzetu do astrofotografii spróbuje szkicować planety. Zawsze lubiłem rysować i mogę połączyć przyjemne z pożytecznym :) Rysowanie uczy obserwatora uważnego patrzenia, a to niezwykle cenna umiejętność w naszym hobby.

Po małej próbie ,,na sucho'', postanowiłem przenieść na papier tarczę Jowisza, tak jak widziałem go okularze teleskopu1_jowisz.jpg2_Jowisz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksiu, rewelacja! :helo::helo:

 

przy dzisiejszym "terrorze" technologicznym, chęci posiadania coraz droższego sprzętu, żeby coraz droższymi narzędziami, obrobić to co widać "być powinno"

Ty szkicujesz to, co sam dostrzegłeś :notworthy:

ba i nie bawiąc się z żadnego Schiaparelliego, który był chciał dostrzec to, czego nigdy nie było :Beer:

 

hismar.jpg

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie spodziewałem się tak pozytywnej opinii :notworthy:

 

Wbrew pozorom to nie jest takie proste.

Taaak to nie takie proste zwłaszcza jak się rysuje przy 200x na dobsonie -

przy każdym spojrzeniu w okular trzeba szturchnąć rure (Ziemia mogłaby się kręcić trochę wolniej :D )

 

Już mam w planach rysowanie Marsa B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się bardzo podobają takie rysunki. Kiedyś wielokrotnie próbowałem rysować, ale efekty były mierne. Co najwyżej.

Rysować planety "z okularu" jest z pewnością trudniej, niż robić im fotki webcamem. I nakład pracy jest niewspółmierny. Jestem pewien, że takie doświadczenie jak rysowanie planet z natury jest bardzo ciekawe i pożyteczne.

No i można się poczuć choć przez chwilę, jak wspominany Schiaparelli czy inny wileki obserwator minionych wieków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić dobre rysunki nie jest łatwo, bo wystarczy mocniej doscisnąć ołówek aby ogladająca je osoba myślała że tamto miejsce miało być ciemniejsze. Widze ze nawet uwzględnileś u siebie pociemnienie brzegów tarczy i lekie rozmycie pasów, co dobrze świadczy o Twojej starannosci. Kiedyś wysmarowałem taką serię z opozycji Marsa,

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%2...n%20114,900.jpg

 

w planach mam Plejady oraz M 42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładne HAMALU :rolleyes: , ale czemu rysowałes na kartce w kratkę?

trochę popsuło cały efekt :(

pozdrowienia

 

a z takich rysunków, to już można by było, niezłego gifa animowanego zrobić :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu rysowałes na kartce w kratkę?

 

Mam na opozycje Marsowe założony osobny zeszyt, kratką się nie przejmowałem bo rysowanie planet nie jest moim docelowym zainteresowaniem. Te rysunki i inne zrobiłem tylko dla porównania obserwacji detali wraz z pojawianiem się coraz to lepszego sprzętu oraz doswiadzczenia obserwacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ciekawy jestem co uda Ci się dostrzec i narysować podczas opozycji Marsa?

:brawo:

 

Do opozycji daleko, ale ja już postanowiłem zmierzyć sie z Marsem.

A ciężko było - nienajlepszy seeing, dlatego rysunek nie promieniuje bogactwem szczegółów.

 

1_Mars.jpg

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż bywały czasy, kiedy szkice były jednym z podstawowych sposobów rejestracji obserwacji... To ty jesteś taki "antyczny Maksiu".

 

Nie zapominaj, że z Jowiszem ściśle związane sa jego księżyce. Już w ciągu godziny można zauważyć ich przemieszczenia...

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Macie co chcecie :D

 

To mój pierwszy rysunek Księżyca. Na jego wykonanie miałem tylko 10 min, po czym schował się za pobliski blok :angry:

1_księżyc.jpg

 

Następnie postanowiłem naszkicować coś konkretnego.

Od dołu: Theophilus, Cyrillus, Catharina :

2_k.__theophilus.jpg

 

Rysunek całej tarczy okazał się najbardziej praco- i czasochłonnym zadaniem. Z początku zastanawiałem się czy wogóle brać się za to, ale to był dobry wybór. Moon w całej okazałości:

3_księżyc.jpg

 

 

P.S - sorki za to trochę żółte tło, ale to wina skanera.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.