Skocz do zawartości

Rysowanie


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości chcąc sprawdzić co wyjdzie zrobiłem na szybko takie coś ale podkreślam że rysowalem z fotki szkoda mi czasu na gryzmolenie przy teleskopie jak już jest pogoda.

HAMAL swietny szkic :brawo: , normalnie 3D.

Jeśli takie coś zrobiłeś na szybko (co prawda ze zdjęcia łatwiej), to rysowanie z teleskopu napewno nie byłoby czasem straconym :Salut:

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam rysowanie grup plam słonecznych (oczywiście przy zachowaniu pełnej ostrożności i użyciu odpowiednich filtrów).

 

Najciekawsze jest porównywanie zachodzących zmian. Trzy dni temu pojawiła się na tarczy grupa typu B, to znaczy dwubiegunowa, ale bez półcieni. Już następnego dnia wokół obu biegunów powstały pięknie wykształcone półcienie (grupa typu D), a dzisiaj te półcienie połączyły się w jedną całość, ale bieguny nadal są wyraźnie zaznaczone.

Oprócz tej plamy widziałem dzisiaj pojedynczą plamę z półcieniem (grupa typu I) oraz grupę typu B, ale bardzo liczną. Doliczyłem się w niej około 20 malutkich plamek. Może też będzie ewoluować w stronę grupy D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie co chcecie  :D

 

To mój pierwszy rysunek Księżyca. Na jego wykonanie miałem tylko 10 min, po czym schował się za pobliski blok :angry:

 

10 min :notworthy:. Nie mam zdolności plastycznych <_<. A Tobie to wychodzi ładnie i zgrabnie. Bardzo mi się podobają te z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja zapodam parę swoich rysuneczków... ale gdzie tam mi do Maksia czy Hamala, naprawdę świetne rysunki :notworthy:

 

parę dni temu je zrobiłem zerkając ze swojegoo 114 900 przez okno w pokoju. niestety dzięki temu że jest to osiedle, drzewa i bloki zasłaniają mi niemal wszystko... <_<

jednak kasiopea prezentuje się między tym wszystkim całkiem ładnie... :szczerbaty:

 

M103.jpg

NGC457.jpg

NGC663.jpg

 

dodam że obserwowałem jeszcze wtedy NGC 884 + NGC 869 i był to bardzo przyjemny widok :banan:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem pełen podziwu i szcunku :notworthy::notworthy::notworthy:

ja szkicowalem grópy plam słonecznych dzień po dniu ale tylko tydzień i to w projekcji na ekran. Kładłem kartke na ekran i obrysowywałem tak ja na nia świeciło. Moze nie tak ambitne ale udało się i daje satysfakcją niestety nie zeskanowałem tego. Puźniej przeżuciłem sie na fotografie i prawie zapomniałem o tej metodzie.

Jeszcze raz gratuluje tealentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrillus, Theophilus:

post-1945-1125132545_thumb.jpg

 

Arzachel, Alphonsus, Ptolemaeus :

post-1945-1125132652_thumb.jpg

 

 

 

o fiuuuuu !

 

Maksiu - masz talent, powiem więcej (to samo co Krysi) mam nadzieję, że nie nabędziesz web-cama, aparatu, czy czegoś co spowoduje, że przestaniesz rysować. No i mam nadzieję, że w tym tygodniu wyskoczymy na obserwacje :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o fiuuuuu !

 

Maksiu - masz talent, powiem więcej (to samo co Krysi) mam nadzieję, że nie nabędziesz web-cama, aparatu, czy czegoś co spowoduje, że przestaniesz rysować. No i mam nadzieję, że w tym tygodniu wyskoczymy na obserwacje :)

 

Pozdrawiam !

...a myślę ostatnio nad jakąś cyfrówką, ale rysować na pewno nie przestane B)

 

Też mam nadzieję że się spotkamy :Beer: , najlepiej do środy bo wakacje THE END :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Maksiu całkiem ładne te szkice.

Może tylko jedna uwaga, wydaje mi się że stosujesz zbyt twarde ołówki, spróbuj taki o twardości B - rysunki będą wtedy "nasączone głębią".

 

Po za tym, jak już będziesz miał całą galerię prac to Swoje rysunki zaprezentujesz na jakimś zlocie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tylko jedna uwaga, wydaje mi się że stosujesz zbyt twarde ołówki, spróbuj taki o twardości B - rysunki będą wtedy "nasączone głębią".

Wiem jakie ołówki trzeba stosować.

Wcześniej szkicowałem na HB(średni), ale te dwa ostatnie były robione na 2B :szczerbaty: - to już miękki ołówek. Tym mi sie dobrze rysuje i rysunki też dobrze wychodzą. Jak widać nie tylko mi się podobają.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rysowanie Saturna pod pewnymi względami jest trudniejsze od rysowania Marsa, czy Jowisza. Szczegóły powierzchni są tu słabiej widocze i mniej wyraźne. Sprawę utrudnia niska kontrastowość poszczególnych obszarów jak i pierścieni.

 

 

Dzisiejszej nocy miałem znacznie lepszy seeing, niż wczorajszej. Na tarczy wyróżnia się południowy obszar biegunowy, pas równikowy, oraz jaśniejszy obszar północnej strefy umiarkowanej; dobrze widoczna była przerwa Cassiniego:

 

2Saturn_rys..jpg

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pominąłeś pierścień C na tle tarczy ( no chyba że go nie widzisz), ja zawsze myślałem że to cień pierścieni a dopiero po zbudowaniu 270/1500 okazało się że Optisanem widziałem pierscień C :D

 

http://www.asahi-net.or.jp/~dy7s-ynym/saturn/saturn_ring.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś pierścień C na tle tarczy ( no chyba że go nie widzisz), ja zawsze myślałem że to cień pierścieni a dopiero po zbudowaniu 270/1500 okazało się że Optisanem widziałem pierscień C :D

 

http://www.asahi-net.or.jp/~dy7s-ynym/saturn/saturn_ring.jpg

No faktycznie. Chyba rzeczewiście go pominąłem, choć może to wina seeingu który nie był idealny tamtych nocy.

Póki co jestem chory i od tygodnia leże w łóżku, ale jak tylko wyzdrowieje zbadam dokładniej strukturę pierścieni Saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się uzyskać pozwolenie od rodziców na wyjście na w nocy na dwór :helo:

Seeing był średni, ale dość długo gapiłem sie na Saturna. Myślę że dostrzegłem pierścień C, nie mam jednak 100% pewności. Przedstawiał się jako bardzo cieńka linia na pograniczu tarczy i pierścienia B:

 

saturn16.10.05.JPG

 

Ciężko sie taraz rysuje, bo :zimno: strasznie zzzzimno i dłonie drętwieją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych wczesno porannych obserwacjach mam już na 100% pewność że widze pierścień C :) (dzięki za upomnienie Hamal) Seeing był świetny, jednak wrażenie psuła nieco mgła. Dostrzegłem także coś czego nie wiem dlaczego, nie wychwyciłem wcześniej - cień Saturna na jego pierścieniach.

saturn19.10.05.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.