Jump to content

Zakrycie Porrimy


Guest
 Share

Recommended Posts

Już lipiec !

 

Teoretycznie miesiąc mało dogodny do obserwacji...ale...tegoroczny zacznie się niezwykle ciekawie.

 

Mianowicie zakryciem gwiazdy o wdzięcznym imieniu Porrima = Gamma Wagi = HIP 61941= ZC 1821 o jasności 2.8 mag.

 

W Łodzi do zakrycia dojdzie o godz. 18:42 UT. Księżyc znajdzie się wtedy 30o nad horyzontem. Do tego wszystkiego do zakrycia dojdzie w bardzo ciekawej libracji (Lon. -4.06 Lat. -4.11) co oznacza, że jest to słabo zbadany rejon brzegu. Tak więc im więcej dokładnych obserwacji tym lepiej zostanie wyrównany profil. Problem jedynie w tym, że Słońce będzie jeszcze nad horyzontem. Ale zjawisko mimo to jest do zrobienia. Do tego gwiazda jest podwójna. A to robi obserwację jeszcze ciekawszą. Tego samego wieczoru dojdzie do jeszcze kilku zakryć. Kilka z nich będzie dostępna wizualnie, reszta wymaga jednak kamery CCD i insertera. Kolejnym ciekawym dniem jest 10 lipca.

 

Profil znajdziecie na mojej stronie w dziale Co nowego... www.astromax.prv.pl

Pozdrawiam Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Paweł- zapomniałeś podać dzień, więc uzupełnie wiadomość..

 

Oczywiście zakrycie Porrimy zajdzie 3 lipca (czwartek) właśnie o 18:41-42 UT, w Białymstoku Słońce będzie jeszcze 1 stopień nad horyzontem ;D

 

Dodam jeszcze fakt podwójności Porimmy - składniki mają po 3,5 mag i są oddalone od siebie o 3,7", co sprawi że układ ten bedzie znikał około 3 sekund !!

Link to comment
Share on other sites

Witam !!

 

Że obserwacje zakryć gwiazd w dzień są możliwe - świadczy relacja z takiej obserwacji w PTMA w Warszawie w maju 2001 roku na stronie http://ptma.astronomia.pl w dziale "obserwacje".

Niestety nie udało mi się teraz wejść na stronę z tą relacją, a było tam zdjęcie gwiazdy wykonane przez teleskop przy wysokości Słońca ok. +2 stopnie !!

 

Hermes

Link to comment
Share on other sites

Fakt, przepraszam wszystkich za wprowadzenie w bład- zakrycie jest 6-go lipca (niedziela), a nie 3-go jak napisałem. Pomyliły mi się cyferki z rokiem (03) w efemerydach z Occulta, nie drukuje całego roku 2003 tylko właśnie "03".

Link to comment
Share on other sites

Oto profil Księżyca dla tego zakrycia. Linia czerwona to kont natarcia gwiazdy w Łodzi. Zielony pas to orientacyjny przedział w określający profil jaki zbadać mogą obserwatorzy w Polsce. Linie ciemno-zielone to elementy profilu oszacowane z obserwacji centralnych zakryć Księżycowych.

 

porrima_1_profil.gif

 

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Link to comment
Share on other sites

LOW oczywiście też używam i sobie chwalę. Jest teraz znacznie lepszy od Occulta jeśli chodzi o efemerydy zakryć, ale miałem już wydrukowane zakrycia na cąły rok więć po co dublować.

 

Mam pytanko do wykresu - czy teraz to tak oryginalnie wygląda (bo wiem, że wyglądało inaczej), czy troszke poprawiłeś graficznie, no i kiedy wreszcie będzie ta wersja 4.0 w necie ?, pytałeś E.L. ?

Link to comment
Share on other sites

Wersja 4.0 bedzie najwczesniej po ESOP w Trebur. Erick ostatnio mi mowil, ze jak tylko sie da to podesle mi kolejny update !!!

Wykres podrasowalem - tzn. zrobilem profilowi maly BOLD...

Pozdrawiam i modle sie o pogode!

Link to comment
Share on other sites

Oto wizualizacja orbity Porrimy, ktora przyslal mi Alfons Gabel - staly wspolpracownik IOTA w dziedzinie zakryc gwiazd podwojnych:

Orbit_gamVir.gif

 

Jak widać gwiazdy na czas zakrycia sa bardzo ciekawie ulozone. Warto wiec patrzec nawet bez specjalnego czasowania bo moze byc efektownie. Wg. moich obliczen roznica w znikaniu skladnikow winna wyniesc 0.89 sek. +/- 0.1

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Link to comment
Share on other sites

zawsze jeżdzę tam po chlebek :), innego nie jadam jak tylko holenderski ;D ;D...a bułki są owszem w Łodzi wysmienite- kupowałem ostatnio w kwietniu na Piotrkowskiej :D

 

BTW- podobno żarcie jest tam paskudne, chleb smakuje jak gąbka, o wedlinach żal mówić.....

 

powodzenia w obserwacjach !!!!

Link to comment
Share on other sites

Oj jak tam bedziesz to oni maja tam brzegowke chyba 7 lipca !!!

Zerkinij na liste moonocc tam cos ostatnio podawali!

Link to comment
Share on other sites

Posłusznie melduję, że Łodzi mokro ----> może przecieka... :'(

 

Co tam Pirrima,

Wenus na Słonku ma się udać w przyszłym roku!

Za piękną pogodę proponuje złożyć w ofierze dziewicę ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

W Lodzi nic! Caly dzien deszcz !

A tak przy okazji jaka podstawe czasu czcial Pan uzyc do stopera???

Sygnał czasu z programu I PR. Nie chodziło mi o cel naukowy, lecz dydaktyczny. pokazowy.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.