Skocz do zawartości

Mira


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni obserwuję Mirę na porannym niebie. Przyznam jednak, że mam pewne problemy z oceną jasności.

 

Po pierwsze gwiazda wznosi się w miarę wysoko nad horyzont, gdy niebo jest już nieco rozjaśnione.

 

Po drugie gwiazdy porównania podobnej jasności są rozrzucone na dosyć dużym obszarze nieba, a więc i na różnej wysokości nad horyzontem.

 

Po trzecie w pobliżu Miry są dwie gwiazdy podobnej jasności (5,4 mag. i 5,5 mag. wg mapek AAVSO), ale problem w tym, że ta pierwsza (75 Cet - wg Tycho 5,36) wydaje mi się minimalnie słabsza od drugiej (70 Cet - wg Tycho - 5,43 mag.), przynajmniej porównując ich blask do rozogniskowanej Miry.

 

Czy ktoś jeszcze obserwuje teraz tę gwiazdę?

 

Dodam jeszcze dla tych co nie obserwują teraz, że Mira ma jasność ok. 5,5 mag. i jest po maksimum. Jest jeszcze łatwo dostępna przez małe lornetki 30-50 mm, ale biorąc pod uwagę tempo spadku jasności już za 3-4 tygodnie będzie ją trudno znaleźć za pomocą tak małych instrumentów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

a właśnie dziś APOD zamieścił fotografię Miry w widmie promieniowania X: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060722.html

 

nawet nie podejrzewałem, że taki jest mechanizm pulsowania tej zmiennej,

tylko to troche dziwne: biały karzeł Mira B, połyka materię czerwonego olbrzyma Mira A, to czy w takim razie jej okres zmian jasności nie powinien być falą wygasającą? a co sie stanie z białym karłem, który nieustanie otrzymuje taką extra masę od pięknej sąsiadki? czyżby jeszcze w coś mógł ewoluować, ma szanse na drugą młodość? :rolleyes:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro powrócił temat Miry, to dodam, że od kilku dni gwiazda jest już widoczna na porannym niebie, po okresie, gdy nie można było jej obserwować ze względu na niekorzystne położenie. Obecnie ma jasność ok. 6,5 mag. i niestety ta jasność będzie w kolejnych tygodniach maleć, gdyż Mira jest już po maksimum.

 

post-2346-1153569229_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że próbowałem odnaleźć Mirę w maksimum za dnia w okolicy 9 kwietnia, ale leży daleko od ekliptyki więc nie miałem czym jej namierzyć i nie udało mi się, choć jasność pozwalala na to. :rolleyes:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja Miry ostatnio nie obserwowałem. Należy pamiętać, że obserwacje w pobliżu pełni niosą pewne ryzyko błędu. Gwiazda na rozjaśnionym niebie może wydawać się jaśniejsza, niż jest w rzeczywistości, szczególnie jeżeli ma "czerwonawą" barwę.

 

Oto krzywa jasności Miry z polskich obserwacji:

 

post-2346-1157443364_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę odległość składników Miry to jakieś 0,5" kątowej, a to jest już w zasięgu luster 250 mm. Przy minimum blasku można by ją rozseparować wizualnie, nie wiem tylko jaka jest jasność drugiego składnika.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Miry ostatnio nie obserwowałem. Należy pamiętać, że obserwacje w pobliżu pełni niosą pewne ryzyko błędu. Gwiazda na rozjaśnionym niebie może wydawać się jaśniejsza, niż jest w rzeczywistości, szczególnie jeżeli ma "czerwonawą" barwę.

 

Oto krzywa jasności Miry z polskich obserwacji:

 

omi2.png

 

 

Tak właśnie chyba było jak piszesz w moim wypadku i trochę przeceniłem jasność gwiazdy, ale warunki były kiepskie bo niedość że księżyc to i dość niskie jej położenie nad horyzontem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie chyba było jak piszesz w moim wypadku i trochę przeceniłem jasność gwiazdy, ale warunki były kiepskie bo niedość że księżyc to i dość niskie jej położenie nad horyzontem.

 

Pozdrawiam.

To jedyna gwiazda zmienna (wstyd przyznać) której kilka ocen blasku wykonałem. Przed wczoraj zerknąłem na nią przez bino 25/100 i była nieco jasniejsza od swej sąsiadki po lewej. Teraz przymierzam się do jej sfotografowania cyfrą przez dużą rurę w okolicy minimum blasku. Porównanie fotek z obydwu faz daje pojęcie o skali zmian jasności jaką ona przechodzi, co już przed laty miałem przyjemność rejestrować na kliszy. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyna gwiazda zmienna (wstyd przyznać) której kilka ocen blasku wykonałem. Przed wczoraj zerknąłem na nią przez bino 25/100 i była nieco jasniejsza od swej sąsiadki po lewej. Teraz przymierzam się do jej sfotografowania cyfrą przez dużą rurę w okolicy minimum blasku. Porównanie fotek z obydwu faz daje pojęcie o skali zmian jasności jaką ona przechodzi, co już przed laty miałem przyjemność rejestrować na kliszy.

 

 

W minimum blasku będzie pewnie tak jasna jak jej towarzyszka .

W maximum to już całkiem inna gwiazda. Fajnie mieć dwie takie fotki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
Gość astrodamian27

Mira już widoczna przez najbliższe noce gołym okiem. Obecnie jej jasność wynosi około 2,5 mag wizualnie i jest w maksimum jasności :astronom: Przedstawiam wykres i zdjęcie Miry z bazy AAVSO. Zachęcam do obserwacji B)

post-10327-0-76186300-1316118263_thumb.jpg

post-10327-0-91849800-1316118276_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 lat później...

Nasza cudowna mira Omi Ceti,obecnie jest w minimum jasności. Według Biuletynu AAVSO spodziewane maksimum wypada na początku Stycznia 2018 roku. Akurat warunki będą wyśmienite. Gwiazdozbiór Wieloryba już po 23 godzinie widoczny nad południowym-wschodnim horyzontem. Poniżej krzywa jasności i wygenerowana mapka SkyCharts (CdC)

Omi Cet.PNG

Mapa Omi Cet.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Kochani, pogoda jaka jest - każdy widzi... A kiedy pod choinką ląduje w prezencie nowy obiektyw, to ręka świerzbi żeby go spróbować ; ) W okresie świąteczno-noworocznym czyhałem więc na każdą najmniejszą przerwę w chmurach i... w kadrze złapała się Mira : ) Na dokładkę Księżyc blisko pełni zrobił swoje, ale coś tam widać - może się przyda w temacie? Więcej materiału zamieszczam w filmowym kalendarzu astronomicznym na styczeń 2018: https://youtu.be/5W03C72ncVg. Serdeczności!

 

2018-01-01_Mira Ceti_13.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Pierwszą fotograficzną próbę w tym sezonie podjąłem 13 października ok. 22:30. Mirę zidentyfikowałem jako gwiazdę prawie 9. wielkości. Jak tylko Księżyc zejdzie z Wieloryba (i w ogóle z wieczornego nieba), to spróbuję ponownie - ciekaw jestem porównania. Powodzenia w obserwacjach :)

2018-10-13_Mira-Ceti_web_labels.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji i skierowałem lornetkę na naszą bohaterkę czyli mirę Omi Ceti "Cudowna" i dałem na 6.2 magnitudo! Pięknie świeci swoim blaskiem typu widmowego M na pomarańczowo :D

Omi Ceti.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.