Skocz do zawartości

Mira


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba czas na podsumowanie Miry A.D. 2019... Była piękna i jasna jak rzadko (ostatnio w 2011 roku). Na moje oko jej maksimum wyniosło 2.6 mag. (20, 24 i 26.10.). I tylko szkoda, że tegoroczny show przeszedł prawie bez echa, a było na co popatrzeć! Dziwne... Załączam zdjęcie z 26 października pół godziny przed północą. Czystego nieba! :)

 

2019-10-26_Mira Ceti_max_web.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, radio-teleskop.pl said:

I tylko szkoda, że tegoroczny show przeszedł prawie bez echa, a było na co popatrzeć! Dziwne... 

Ciekaw jestem co masz na myśli mówiąc "bez echa"?

Chodzi Ci o to forum, społeczność astronomiczną czy jeszcze szerzej ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2019 o 18:33, Agent Smith napisał:

A jakie jest maksimum w historii (obserwacji)?

Mira miała 2 mag w 2007, 1997 i 1982 (jak sprawdziłem do JD=2440000, via AAVSO) i to jest maksymalna jasność jaką osiągała

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Agent Smith napisał:

Ciekaw jestem co masz na myśli mówiąc "bez echa"?

Chodzi Ci o to forum, społeczność astronomiczną czy jeszcze szerzej ?

Chodzi mi ogólnie o społeczność miłośników astronomii. Publikuję raporty i zdjęcia na różnych forach i w stosunku do liczby ich użytkowników liczba zainteresowanych Mirą Ceti jest wręcz znikoma. A szkoda, bo to ciekawy obiekt. Przydałoby się więcej obserwacji, więcej ocen jasności gwiazdy - tym bardziej, że tegoroczne maksimum było naprawdę znaczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ANowak napisał:

Mira miała 2 mag w 2007, 1997 i 1982 (jak sprawdziłem do JD=2440000, via AAVSO) i to jest maksymalna jasność jaką osiągała

W 2011 roku osiągnęła 2.5 mag., czyli tegoroczny wynik jest w zasadzie powtórzeniem tamtego osiągnięcia. Osobiście dałem jej 2.6 mag., ale byli obserwatorzy oceniający jej blask na wyższym poziomie. Tak czy inaczej - było naprawdę ciekawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest zdjęcie Miry z jesieni 2011 roku. W opisie zdjęcia piszą, że mogła mieć +2,3 magnitudo wtedy. A tutaj to samo zdjęcie na APOD-zie z 1 kwietnia 2012 r. Oczywiście tą jasną żarówą jest planeta Jowisz. Na podstawie jej położenia można wnioskować, że zdjęcie wykonano gdzieś 27-28  września 2011 r. Wtedy Mira też miała jasność porównywalną z Menkarem, którego jasność obserwowana, to +2,5 wielkości gwiazdowej.

 

mira_2007.jpg.3cc94cb9e51817a2dbcebc7880188f9e.jpg

Edytowane przez majer
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, majer napisał:

zdjęcie Miry z jesieni 2011 roku.

Pamiętam ten obrazek ze SpaceWeather, dzięki :) Otóż i właśnie... W tym roku na SW raportów i zdjęć Miry jest jak na lekarstwo, a wtedy wielu ludzi zamieszczało swoje materiały. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, radio-teleskop.pl napisał:

Chodzi mi ogólnie o społeczność miłośników astronomii. Publikuję raporty i zdjęcia na różnych forach i w stosunku do liczby ich użytkowników liczba zainteresowanych Mirą Ceti jest wręcz znikoma. A szkoda, bo to ciekawy obiekt. Przydałoby się więcej obserwacji, więcej ocen jasności gwiazdy - tym bardziej, że tegoroczne maksimum było naprawdę znaczące.

Oglądałem gołym okiem (zdjęcia nie udało mi się zrobić, wolałem napatrzeć się na żywo póki miałem pogodną noc)

Raczej nie liczyłbym na większe zainteresowanie:

Patrząc na np. to forum, widzę, że więcej frajdy ludziom daje siedzenie przed komputerem i obrabianie zdjęć

niż zobaczenie nawet raz na ok. 331 dni max. Miry

Następne przewidywane max. o Ceti to wczesny październik 2020 r.

W piątym tomie tej książki

https://www.willbell.com/HANDBOOK/Annals.html

ładnie opisano Mirę

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 godziny temu, lemarc napisał:

Przypomniałem sobie że 6 listopada uwieczniłem Mirę na kilku fotkach refraktorem ED 80/600. Jedna z nich, z godziny 20 : 48,  ekspozycja 60 sek.

Gratuluję warunków :) W okolicach Torunia cały listopad jest do bani. Nawet po tranzyt Merkurego musiałem jechać kawałek drogi... A próbowałeś ocenić jasność Miry, Leszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.