Skocz do zawartości

Mira


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

17 listopada warunki były niełatwe z powodu obecności Księżyca (poza kadrem z prawej), ale udało się odnotować postęp Miry w nabieraniu blasku ;) Oby pogoda dopisała w terminie przewidywanego maksimum, a przekonamy się na ile stać Mirę w bieżącym cyklu. Czystego nieba! :)

2018-11-17_Mira-Ceti_web.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kochani! Nadrabiam zaległości za pomocą fotki ukazującej Mirę 05 grudnia 2018 roku w zacnym towarzystwie ;) Wszyscy wiemy, że pogoda zmasakrowała regularne obserwacje Miry w ostatnim maksimum, więc załączam mój ostatni sensowny obrazek z bieżącego cyklu... Mimo wszystko, czystego nieba! :)

2018-12-05_46P-Wirtanen_20mm_web.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Zgadza się! Ja miałem szczęście ujrzeć Mirę w sobotę (05.10.) i ze zdumieniem również oceniłem jej jasność na 3.0 mag. W załączeniu foto-pamiątka ;) Szkoda, że akurat teraz Księżyc idzie ku pełni, ale może Mira nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tegorocznym maksimum...? ;) Warto patrzeć! Czystego nieba! :)

2019-10-05_Mira-Ceti_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.10.2019 o 01:56, radio-teleskop.pl napisał:

Ja miałem szczęście ujrzeć Mirę w sobotę (05.10.) i ze zdumieniem również oceniłem jej jasność na 3.0 mag. W załączeniu foto-pamiątka ;)

"Cudowna" gwiazda i fajne fotki (starsze i ta nowa) oraz cały wątek. Gratuluję pasji na temat Miry. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza bohaterka mira Omi Ceti (Cudowna Gwiazda) znowu wygrywa podczas blasku Księżyca i gwiazdę oszacowałem na +2.60 magnitudo gołym okiem o godzinie 20.20 UT :D:D:D

 

Jeszcze tak jasnej miry nie widziałem i była jaśniejsza od Alpha Ceti która wynosi jasność +2.50 mag :D

 

Również warto obserwować kolejna mirę R Tri w Trójkącie i jej jasność oceniłem na +6.50 mag B)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dja.obserwator napisał:

Nasza bohaterka mira Omi Ceti (Cudowna Gwiazda) znowu wygrywa podczas blasku Księżyca i gwiazdę oszacowałem na +2.60 magnitudo gołym okiem o godzinie 20.20 UT :D:D:D

 

Jeszcze tak jasnej miry nie widziałem i była jaśniejsza od Alpha Ceti która wynosi jasność +2.50 mag :D

 

Z podanych wartości wynika, że jednak ciut ciemniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

A jakie jest maksimum w historii (obserwacji)?

W Polskiej bazie SOGZ-PTMA

 

W 1989 roku jasność Miry w maksimum wyniosła 2.6 mag a 1990 roku 3.6 mag.

W 1997 roku, 2.5 mag a w 1998 3.8 mag.

W 2007 roku, 2.2 mag (najwyższe obserwowane przez polskich miłośników maksimum) a w 2008 3.9 mag.

W 2011 roku 2.4 mag

 

:D:D:D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda niby sprzyja, ale... w okolicach Torunia nocne mgły oraz Cirrusy sprawiają spory kłopot w obserwacjach i ocenie jasności Miry. W miarę przyzwoite warunki miałem po raz ostatni 20 października, kiedy "Cudowna" zaświeciła blaskiem 2.6 mag. Bonusem okazał się Uran prawie w opozycji oraz Westa niedługo przed nią ;) Czystego nieba! :)

2019-10-20_Mira-Ceti_web.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, McGoris napisał:

 W teleskopie widać było, jak świeciła złoto-pomarańczowym światłem.

Bo jest typu widmowego M,jest gwiazdą chłodną czerwonym olbrzymem o temperaturze około 2500 Kelvinów. Ta gwiazda już wypaliła swój wodór,przemieniając się w hel i węgiel oraz w tlen :D Taki proces jeszcze potrwa przez kilka milionów lat B)

 

Mira już opuściła ciąg główny.

Wykres_hr.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.