Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy OIII 1,25


vallord

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam pytanko, czy ktos z was mial do czynienia z takim filtrem??

Jesli tak to, który filtr wybrac chodzi mi o firme??

Ten:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=319

czy ten:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...211b48512975e55

 

Z gory dzieki za pomoc w wyborze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

 

Używałem wielokrotnie filtra OIII 2" Lumicona. Jest naprawde wspaniały do mgławic planetarnych oraz wręcz niezastąpiony do veila w Łabędziu :D.

Polecam Lumicona - jest sprawdzony przez wielu miłosników, tylko mało komu widać chce się pisać :D .

Jeżeli tylko masz kasę i interesują Cię takie obiekty, to wal jak w dym.

 

Trudno mi cos powiedzieć o tym drugim, nigdy nie patrzyłem przez to cudo.

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Używałem wielokrotnie filtra OIII 2" Lumicona. Jest naprawde wspaniały do mgławic planetarnych oraz wręcz niezastąpiony do veila w Łabędziu  :D.

Polecam Lumicona - jest sprawdzony przez wielu miłosników, tylko mało komu widać chce się pisać  :D .

Jeżeli tylko masz kasę i interesują Cię takie obiekty, to wal jak w dym.

 

Trudno mi cos powiedzieć o tym drugim, nigdy nie patrzyłem przez to cudo.

Pozdrawiam

Paweł

 

Dzieki za odpowiedz Tur ale powiedz mi jeszcze na jakim sprzecie go uzywales??

Chodzi mi dokladnie o srednice zwierciadla!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz Tur ale powiedz mi jeszcze na jakim sprzecie go uzywales??

Chodzi mi dokladnie o srednice zwierciadla!!

 

Lepiej by bylo jakbys to Ty podal z czym bedziesz go uzywal.

 

OIII to swietny filtr ale ponizej pewnej srednicy wejsciowej po prostu sie nie nadaje.

Zbyt pociemnia obraz.

Przy malych aperturach lepiej kupic UHC-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej by bylo jakbys to Ty podal z czym bedziesz go uzywal.

 

OIII to swietny filtr ale ponizej pewnej srednicy wejsciowej po prostu sie nie nadaje.

Zbyt pociemnia obraz.

Przy malych aperturach lepiej kupic UHC-S.

 

no niestety ja mam tylko 150 wiec juz wiem ze to troche za malo a uswiadomil mnie o tym Janusz. Ale skoro juz wspomniales o UHC-S to bardzo chetnie sie dowiem od Ciebie czym sie on ruzni od filtrow UHC ??? co daje ta literka S??

 

a i jeszcze jedno jakiego filtru nalezy uzyc aby mozna bylo ogladac wybuchy na sloncu?? Czytalem na jednym z forow ze niektorzy uzywaja filtra H-Alpha ale nigdzie go nie moge namiezyc do kupienia w obudowie 1.25" ;( Czy da sie to obejzec uzywajac innego filtra?? Jesli tak to jakiego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety ja mam tylko 150 wiec juz wiem ze to troche za malo a uswiadomil mnie o tym Janusz. Ale skoro juz wspomniales o UHC-S to bardzo chetnie sie dowiem od Ciebie czym sie on ruzni od filtrow UHC ??? co daje ta literka S??

 

a i jeszcze jedno jakiego filtru nalezy uzyc aby mozna bylo ogladac wybuchy na sloncu?? Czytalem na jednym z forow ze niektorzy uzywaja filtra H-Alpha ale nigdzie go nie moge namiezyc do kupienia w obudowie 1.25" ;( Czy da sie to obejzec uzywajac innego filtra?? Jesli tak to jakiego ??

 

Co do Slonca to Ci nie pomoge.

 

A co do UHC-S to po przejrzeniu strony Lumicona i Baadera dochodze do wniosku, ze... nie wiem :D

 

Zalaczam wykresy obu.

 

Ale na 150mm polecam UHC-S lub? UHC, a nie OIII.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem go do fotografii w H-alpha ale Deep Sky a nie Słońca. Do tego uzywa sie zupełnie dwóch różnych filtrów, które dzieli przepaść cenowa (słoneczne są sporo droższe :) ). Ich główną różnicą jest szerokość pasma przepuszczalności wokół linii HII, które w przy padku słonecznych jest to mniej niż 4 nm a dla deep sky jest róznie (od ok. 10 nm czasami do 80 nm).

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem go do fotografii w H-alpha ale Deep Sky a nie Słońca. Do tego uzywa sie zupełnie dwóch różnych filtrów, które dzieli przepaść cenowa (słoneczne są sporo droższe :) ). Ich główną różnicą jest szerokość pasma przepuszczalności wokół linii HII, które w przy padku słonecznych jest to mniej niż 4 nm a dla deep sky jest róznie (od ok. 10 nm czasami do 80 nm).

 

OK w takim razie jakiego filtra uzywac do ogladania sloneczka?? Jak sie nazywa, gdzie go mozna dostac i czy bedzie widac wybuchy ?? (0czywiscie nie chodzi mi o folie do zabezpieczenia oczek :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi nie chodzi o folie do zabezpieczenia oczu!! Zreszta napisalem to w jedym z postow wyzej :)

 

Folia Baadera jest zakladana na obiektyw/wylot tubusa i sprawdza sie znakomicie przy obserwacjiach Slonca. Widze to jako jedyne rozwiazanie, przy kwocie, ktora podales. Jesli chcesz ogladac pretuberancje - inwestuj w Coronado.

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Ale mi nie chodzi o folie do zabezpieczenia oczu!! Zreszta napisalem to w jedym z postow wyzej :)

 

 

być może to Ci będzie odpowiadało

 

http://www.coronadofilters.com/cgi/display...alog.cgi?w=1152

 

cena 5.045~6.045$ . . .

 

 

Co do filtrów do DSów - myślę, że spokojnie można już stosować od małych apertur - w zeszłym roku testowałem thousandoaks LP2 (narrow) z ETXem70 i dawało to rezultaty. W tym roku bez problemów oglądałem Veila, M27, M57 i kilka innych obiektów tym filtrem i Celestronem C6N - i obrazy były całkiem ładne - więc spokojnie możesz kupować filtr typu narrow - broadband moim zdaniem daje w obserwacjach znikomą różnicę - większą z mocno zanieczyszonych terenów, niemal bez znaczenia poza miastem.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może to Ci będzie odpowiadało

 

http://www.coronadofilters.com/cgi/display...alog.cgi?w=1152

 

cena 5.045~6.045$ . . .

Co do filtrów do DSów - myślę, że spokojnie można już stosować od małych apertur - w zeszłym roku testowałem thousandoaks LP2 (narrow) z ETXem70 i dawało to rezultaty. W tym roku bez problemów oglądałem Veila, M27, M57 i kilka innych obiektów tym filtrem i Celestronem C6N - i obrazy były całkiem ładne - więc spokojnie możesz kupować filtr typu narrow - broadband moim zdaniem daje w obserwacjach znikomą różnicę - większą z mocno zanieczyszonych terenów, niemal bez znaczenia poza miastem.

 

Pozdrawiam !

 

Wow te sa extra do sloneczka ale powiedz mi czy jest jakis taki inny dostepny filtr ktroy w polaczeniu z folia bedzie umozliwial ogladanie wybuchow na sloneczku??

 

A co do filtra do DSow to masz na mysli OIII, ze sie nadaje do malych apertur??

Ai na jakim sprzecie robiles nim obserwacje??

Edytowane przez vallord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do filtra do DSow to masz na mysli OIII, ze sie nadaje do malych apertur??

Ai na jakim sprzecie robiles nim obserwacje??

Filtry wąskopasmowe, np OIII, NIE NADAJĄ się do małych apertur. Próbowałem kiedyś z czystej ciekawości z Makiem 90mm i rezultaty były żadne. Wg mnie minimalna apertura dla OIII to 20cm. Oczywiście i przez 15, a nawet 10cm "coś tam zobaczysz", ale nie o to chodzi przecież. Będziesz mocno zawiedziony. Ale UHC już do 15cm powinien wytarczyć, albo filtr o jeszcze szerszym paśmie (ale nadal średnipasmowy), jak ALP Antaresa. Przy aperturze 20cm pod bardzo ciemnym niebem zazwyczaj widoki mgławic przez ALP były bardziej "przestrzenne", po prostu lepsze niż w OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry wąskopasmowe, np OIII, NIE NADAJĄ się do małych apertur. Próbowałem kiedyś z czystej ciekawości z Makiem 90mm i rezultaty były żadne. Wg mnie minimalna apertura dla OIII to 20cm. Oczywiście i przez 15, a nawet 10cm "coś tam zobaczysz", ale nie o to chodzi przecież. Będziesz mocno zawiedziony. Ale UHC już do 15cm powinien wytarczyć, albo filtr o jeszcze szerszym paśmie (ale nadal średnipasmowy), jak ALP Antaresa. Przy aperturze 20cm pod bardzo ciemnym niebem zazwyczaj widoki mgławic przez ALP były bardziej "przestrzenne", po prostu lepsze niż w OIII.

 

 

No to juz mniej wiecej wiem przez co moge ogladac na moim sprzecie DSy:)

 

Nadal jednak nie wiem co ze sloneczkiem ?? Moze jednak ktos cos kombinowal z roznymi filtrami na sloncu i moze sie podzielic wrazeniami ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.