Skocz do zawartości

Obiektyw Fujinon


marpio

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem jakiś czas temu na Allegro obiektyw Fujinon TV Lens.

Obiektyw jest z gwintem 1" do kamerek CCD. Co sądzicie o takim obiektywie.

Mam zamiar go użyć w przyszłości do mojej kamerki Logitech QC Home.

Jego parametry są następujące 1.8/17.5-105mm czyli 6x zoom.

Do tej pory używałem głównie Heliosa 2/58 44M4. Fotki były dobre tak gdzieś od przesłony 4. Teraz z nowym obiektywem myślę, że powinny być lepsze. Czekam na opinie co o tym sądzicie.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na Mirka Krasnowskiego, on jet specem w tej dziedzinie, to Ci powie czy kupiłeś junk czy coś fajnego

Mam nadzieję, że nie będzie tak źle, nazwa Fujinon chyba do czegoś zobowiązuje.

A tak na serio to obiektyw robi wrażenie, kupując go nie myslałem, że będzie taki duży. Gdy przeglądałem oferty internetowe różnych firm od tv przemysłowej to obiektywy typu zoom były niczym zabawki w porównaniu z Fujinonem, ale ich ceny wcale nie były zabawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącam, ale od kiedy to 105 mm daje powiększenie 6x? :blink:

 

 

 

Aby odwzorować obraz na zdjęciu w skali 1:1 należy użyć obiektywu 50mm. Obiektyw 100mm da powiększenie 2x, 200mm- 4x, 500mm- 10x itd. Jesli ogniskowa jest mniejsza od 50 to wtedy obiektyw pomniejsza fotografowany obiekt ,,wpychając" więcej do kadru, dlatego też nazywane są obiektywami szerokątnymi lub jeśli ma mniej niż 15mm-superszerokątnymi. Obiektyw 25mm pomniejszy wszytsko 2x, 12,5mm-4x itd. nie zmniejszając rozmiaru fotki

 

 

 

Policzyłeś chyba 105:17 i wyszło ci 6x, nie szkodzi, każdy może nie wiedzieć :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącam, ale od kiedy to 105 mm daje powiększenie 6x?  :blink: 

Aby odwzorować obraz na zdjęciu w skali 1:1 należy użyć obiektywu 50mm. Obiektyw 100mm da powiększenie 2x, 200mm- 4x, 500mm- 10x itd. Jesli ogniskowa jest mniejsza od 50 to wtedy obiektyw pomniejsza fotografowany obiekt ,,wpychając" więcej do kadru, dlatego też nazywane są obiektywami szerokątnymi lub jeśli ma mniej niż 15mm-superszerokątnymi. Obiektyw 25mm pomniejszy wszytsko 2x, 12,5mm-4x itd. nie zmniejszając rozmiaru fotki

Policzyłeś chyba 105:17 i wyszło ci 6x, nie szkodzi, każdy może nie wiedzieć  :Beer:

Kret, weź jednak pod uwagę, że ten przelicznik stosuje się do formatu małoobrazkowego 36x24mm i nijak się ma do kamerki, jaką chce z nim uzywać Marpio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącam, ale od kiedy to 105 mm daje powiększenie 6x?

 

Od momentu gdy wyprodukowano przetworniki CCD. :D

Twoje obliczenia są słuszne tylko dla klatki "35mm". CCD w kamerkach są mniejsze więc należy zastosować mnożnik stosowny do wielkości przetwornika CCD.

 

Radek też tak myśli więc chyba mamy rację :D .

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o sześciokrotnie większą najdłuższą ogniskową od najkrótrzej obiektywu.

Nikt nie powiedział, że wszystkie kamerki z gwintem 1" będą miały identyczną matrycę. Może to być 1/4", 1/3", 1/2", 2/3" i inne...

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoom to zoom. Czy 3x czy 20x - najczęściej określa się nim stosunek ogniskowych(kamery wideo, aparaty cyfrowe). Mnie natomiast najbardziej ciekawi jak może zachowywać się ten obiektyw przy pełnym otworze czyli 1.8. Przypuszczam, że przy małych ogniskowych obraz może mieć sporą krzywiznę. Z drugiej strony matryca CCD Logitecha ma tylko 1/4" a obiektyw przeznaczony jest do matryc od 1", przynajmniej takie informacje udało mi sie znaleźć w sieci. Może więc nie będzie tak źle i nada się do robienia fotek w całym zakresie czyli 17.5-105mm. Pozdrawiam

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy 1" gwincie byłoby paskudne winietowanie. BTW takich matryc się nie używa w kamerach TV :rolleyes:

Zapraszam na strony związane z obiektywami Fujinon. Już samo to, że min ogniskowa tego obiektywu wynosi 17.5mm świadczy, że przeznaczony jest do pracy z dużymi matrycami. I tak jest w rzeczywistości. Można też porównać z zoomami w kamerach video obecnie najczęściej 1/6" i tu ogniskowe wynoszą około 3-60mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jest obiektyw, który ma 15-20 lat. Wtedy w kamerach przemysłowych zaczynały pojawiać się przetworniki CCD o wielkości 2/3". wcześniej kmera pracowała na lampie vidiconowej. Oznaczenia calowe są historyczne i pochodzą od średnicy walca szklanego na którym robiono vidicon. Zobaczcie sobie w specyfikację jakiegokolwiek przetwornika CCD i w jego rozmiarach trudno znaleźć wymiar w mm odpowiadający 1/3", 1/2 ", 1/4" itd.

 

Obiektyw tak jak napisałem jest napewno bardzo dobry. Jedyne co może w nim być kiepskie to warstwy antyrefleksyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do określenia ZOOM 6x - jest powszechnie używane (zwłaszcza w dobie kompaktów cyfrowych) do określania ile razy najdłuższa ogniskowa jest dłuższa od najkrótszej, nie mając nic wspólnego ze skalą odwzorowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw tak jak napisałem jest napewno bardzo dobry. Jedyne co może w nim być kiepskie to warstwy antyrefleksyje.

Obiektyw pewnie ma swoje lata ale wygląda bardzo przyzwoicie. Powłoki od przodu mają barwę fioletową zaś tylna soczewka mieni się na zielono. Poza drobinami kurzu wewnątrz tylko przednia soczewka ma w jednym miejscu wytarcie powłoki ale trzeba się dobrze przyjrzeć. Obiektyw ma podobną średnicę jak Helios 2/58mm ale jest prawie 3x dłuższy. Przednia soczewka ma 53 mm średnicy, przesłona od 1.8 do 16. Pozostaje tylko dorobić mocowanie do kamerki internetowej. Za kilka dni powinienem dostać Philipsa ToUcam Pro PCVC740K i zobaczę za jakiś czas na co ten duet stać. Podziękowanie dla "MariuszaP" za cynk o sprzedaży tej kamerki na Allegro. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.