Jump to content

wzmacniacz światła


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Wczoraj obejrzałem program na Discovery o fotografach i jeden gość robił zdjęcia zwierzętom w ciemności. Używał czegoś co zostało przetłumaczone jako wzmacniacz światła wkręcone chyba pomiędzy obiektyw a aparatem. Zwierzęta normalnie było widać mimo całkowitych ciemności (widok był czarno-biały). Na filmie było bezchmurne niebo i widziałem że gwiazdy w tle świetnie wyglądały choc to nie one były tematem zdjęć. Co to jest ten wzmacniacz i na czym polega jego działanie ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jest to wynalazek zrobiony pierwotnie dla wojska a potem poszedł do Nasa i trafił do cywila!!!

Jesst to płytka z matrycą mikro otworkow powstała przez naparowanie kilkset warstw PNPNPNP itd.

Na katodę pada foton, wybija elektron jak w fotopowielaczu i ten elektron jest przyspieszany i powielany na ściankach mikrokanalików tego połprzewodnikowego "powielacza" obrazującego bo tak można to coś określić.

Pod ciemnym niebem to coś daje naszym teleskopom 100 krotny wzrost zasiegu czyli do 5 magnitud słabsze gwiazdy i mgławice możemy obserwować na ekranie wyjściowym za pomocą zintegrowanego z nim okularu.

W USA ta maszynka stoi coś koło 2 tysiaków dolarów i służy dobrze w wielu zastosowaniach astronomicznych.

Na ekranie świecącym na zielono(najczulsze na zieleń jest nasze oko)możemy ogladać mgławice i gromady jak na fotach z teleskopu o dwa razy większej średnicy niż tym w którym mamy założony ten wzmacniacz obrazu ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

(najczulsze na zieleń jest nasze oko)

 

U mnie na fotochemi było, że na żółty, a kto na egzaminie śmiał twierdzić inaczej dostawał pałę :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja z kolei słyszałem, że wszystkie światła ostrzegawcze są czerwone, bo ludzkie oczy są najczulsze właśnie w zakresie pomarańczowo-czerwonym i najwcześniej takie światło wykrywają. :-

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Czerwień jest najsłabiej pochłaniana przez dym, mgłę, smog śmieg czy padający deszcz i dlatego używna jest w sygnalizacji na morzu lądzie i w powietrzu z najlepszym skutkiem 8)

Link to comment
Share on other sites

Czesc, znowu ciekawa dyskusja.

 

Jakis biolog powiedzial kiedys ze kolor czerwony w naturze jest zwykle kojazony z niebezpieczenstwem i dlatego czerwone swiatlo ostrzega.

 

Co do wzmacniacza obrazu, jest szereg konstrukcji. Amerykanskie I2Piece jest super ale a) kosztuje B) jest objete ograniczeniami eksportowymi i nie wolno wywiezc (mozna ale lamie sie przepisy eksportowe USA - a wiecie ze za to to oni wojne umieja zrobic!).

 

Gdzies rok temu w S&T byl arytul faceta z Niemiec ktory zrobil kamere do lapania meteorow ze wzmacniacza obrazu z rosyjskiego noktowizora - wstawil "przed" uklad optyczny z obiektywem szerokokatnym a "za" zwykla czula kamere przemyslowa i lapie meteory do ilustam m. Maja takie dwie kamery gdzies rozstawione i chca mierzyc i wyliczac rzeczywiste trajetorie meteorow i oznaczac roje z ktorych pochodza.

 

A co do wzmacniaczy - glowna wada to rozdzielczosc ktora powoduje ze obraz jest mocno ziarnisty.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tylko że ten fotopowielacz obrazujacy II generacji z niemieckiego rozwiązania jest jeszcze droższy, wymaga do zasilania wysokiego napięcia i także jest objęty embargiem militarnym Bundeswery a przynajmniej był jeszcze w zeszłym roku !!!

Nowe technologie są wspaniałe ale bardzo kosztowne :'( :'( :'(

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To chwyt reklamowy działajacy na podświadomość, Amplifier to wzmacnicz i ludziom się to kojaży z jaśniejszym obrazem a to tylko układ galileuszowy ale perfekcyjnie zaprojektoamy zastępujący prostszego Barlowa i wzmacnia nam ale tylko powiększenie teleskopu a nie jego jasność jak podświadomie nam to sugeruje producent 8) :'(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.