Skocz do zawartości

FirstScope 70 EQ czy PowerSeeker 80EQ


Buzzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcialbym podziekowac za odpowiedzi ktorych mi udzielili userzy na pw.

 

Mam 500zł i dylemat nad dwoma teleskopami

 

Celestron PowerSeeker 80EQ 499zł

 

czy

 

Celestron FirstScope 70 EQ 535zl

 

 

Bardzo bym prosil o szybka odpowiedz poniewaz dzis juz musze go zamowic.

 

Z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chcialbym podziekowac za odpowiedzi ktorych mi udzielili userzy na pw.

 

Mam 500zł i dylemat nad dwoma teleskopami

 

Celestron PowerSeeker 80EQ 499zł

 

czy

 

Celestron FirstScope 70 EQ 535zl

Bardzo bym prosil o szybka odpowiedz poniewaz dzis juz musze go zamowic.

 

Z góry dziekuje.

 

Czesc,

a dlaczego musisz dzis? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

a dlaczego musisz dzis? :blink:

W innym wątku powód (a raczej przeznaczenie sprzętu) byl opisany, BARDZO ZBOŻNY! :helo: Merytorycznie chodziło tam o wybór refraktora 80 mm lub reflektora 114 mm, ale co ma powód pośpiechu do rzeczy? Istnieją NIEPRZEKRACZALNE TERMINY, np. w wydatkowaniu środków budżetowych czy "pomocowych". :)

Najwyraźniej korespondencja na PW doprowadziła do zwycięstwa opcji refraktorowej.

:Salut: Pozdrawiam - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

a dlaczego musisz dzis? :blink:

Ojciec ma urodzinki i to ma byc prezent.

 

Żaden jeśli chcesz być naprawdę zadowolony z tego co masz. Pośpiech jest złym doradcą

 

Napewno bedzie to lepszym wyborem niz Newton 76700 z allegro. Na początek wydaje mi sie ze wystarczy. Pozatym wiecej kaski juz raczej nie wyciągne.. Jeszcze nie pracuje (koncze szkole 3 kl Technikum) wiec i tak taki wydatek to dla mnie bardzo duzo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden jeśli chcesz być naprawdę zadowolony z tego co masz. Pośpiech jest złym doradcą.

Radzisz żeby NIC nie kupił to będzie zadowolony a przynajmniej uniknie niezadowolenia.

 

Ja rozumiem to tak: pyta Kolega ZAAWANSOWANYCH (jak sobie wyobraża) AstroFanów co może kupić z OFERTY RYNKOWEJ za 500 złotych NA POCZĄTEK, żeby sprawić obdarowanemu przyjemność i ów - być może - zainteresuje się astronomią obserwacyjną.

 

Paru DOŚWIADCZONYCH odpowiada POŚPIECH JEST ZŁYM DORADCĄ. Co może się zmienić w ofercie rynkowej w ciągu, powiedzmy, miesiąca? Poglądy ZAAWANSOWANYCH FORUMOWICZÓW zmienią się na przeciwne?

Czy po prostu zatriumfował pogląd: za pięćset złotych do astro? Lepiej już NIC NIE KUPIĆ. Lepiej wyłożyć 1500 złotych i przekonać się potem, że nas (czy obdarowanego) to nie bawi, ma zaświetlone niebo, większość nocy pochmurnych itd.

 

Proponuję by ktoś, kto zna TE refraktory z autopsji, albo choćby potrafi sobie teoretycznie wyrobić zdanie - doradził - który z tych niedoskonałych instrumentów jest kapkę mniej niedoskonały!

Ja tego sprzętu nie znam wcale, bo jestem użytkownikiem SkyLuxa i Newtona 114 mm, więc się nie wychylę!

 

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

 

Jeśli nie ma kupić NIC to może kupi ojcu jakieś... elektronarzędzie czy co? A taką miał fajną ideę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaze chyba sa te same , 80/900 jest znacznie jasniejsza od 70/900 . Bralbym jak juz 8/900 . Nie ma okularu 10 mm ale taki mozna odkupic juz za 15 zl . W/g mnie jest to użyteczna klasa minimum . Szkoda, ze montaz nie jest taki jak w skyluxie, choć róznie sie trafialo .

1 cm wieksze szkla obiektywu to bardzo duza róznica .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaze chyba sa te same , 80/900 jest znacznie  jasniejsza od 70/900 . Bralbym jak juz 8/900 . Nie ma okularu 10 mm ale taki mozna odkupic juz za 15 zl . W/g mnie jest to użyteczna klasa minimum . Szkoda, ze montaz nie jest taki jak w skyluxie, choć róznie sie trafialo .

1 cm wieksze szkla obiektywu to bardzo duza róznica .

 

Też radzę ci brać 80mm.

Kilka lat temu kupiłem koledze SkyWatchera 80/400. Do dzisiaj go używa i jest bardzo zadowolony (pomimo, że ma juz także dużego newtona). Ostatnio miał go w weekend na astrozlocie na Kudłaczach.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzilo.

 

Bardzo dziekuje za doradzenie. Dzis jeszcze zamowie 80EQ.

 

 

Darek_B..

A nie przeszła opcja lornetkowa jak Ci radziłem ?

 

Myslalem nad lornetką ale mamy juz lornetke 10x50 firmy... tak jak ponizej na zdjeciu.

 

lornetka12oq.jpg

lornetka27lh.jpg

lornetka39ry.jpg

 

Co o niej sądzicie. Jak dla mnie to ma bardzo dobrą ostrość. Przyblizenie w podobne do mojej Minolcie Z10 czyli okolo 8x Zakupiona byla jakies 10lat temu. O ile nie dawniej.

 

Pamietam dokładnie jak po zakupie jej sąsiad zobaczył ze mamy taką odrazu polecial do sklepu i kupił sobie większą :)

 

PS. Zostało mi jeszcze troszke grosza - jaką literature polecacie na początek ?

Edytowane przez Buzzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokup do teleskopu okular do planet  np 9mm  plosl Vixena za 85zł literature to znajdź w necie tu generalnie wszystko jest :)

 

ps. lornetka jest dobra.

Wiem ze wszystko jest w necie ale nie ma to jak otworzyc wieczorem ksiażke i poczuc ten zapach druku i poczytac sobie od czasu do czasu. Wiadomo ze z powodu kazdej informacji (ktorej nie znajde w biblioteczce) nie bede kupowac ksiazki tylko zaglądne do netu ale jedna symboliczna sie przyda.

 

Zamówienie złozyłem:

 

Celestron PowerSeeker 80EQ 499zł

Niebo na weekend - Pascal 35zł + 15zł Kurier

 

Mysle ze tata bedzie zadowolony.

 

Dziekuje za porady.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tata bedzie zadowolony.

Na pewno będzie! Rzadko się zdarza mieć tak pomysłowe i ofiarne pociechy!

 

Jestem przekonany że i Ty będziesz zadowolony, z pewnością razem będziecie obserwować!

 

Co do wyboru - też bym tak wybrał. Książka tez OK, mogła jeszcze być NIEBO PRZEZ LORNETKĘ. Co do księżek nie ma nic lepszego niż wziąć jedną, drugą czy trzecią książkę w rękę, dobrze przeklartkować i wybrać tę która WYDAJE się przydatniejsza. Niestety, w sieci nie da się tego zrobić.

 

Gratuluję POMYSŁU, DECYZJI i mądrego poszukania porady wśród AstroFanów, których jakoś dało się namówić na KONKRETNĄ podpowiedź! :))))

 

Lornetka BPC jest bardzo wporzo.

 

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mirka D.:

Mirku, a czy ten twój znajomy lub Ty sam eksperymentował z filtrami obcinającymi fiolet w tym 80/400? Ja mam takie cacko [ale z innej stajni niz SW/Orion/Celestron] kupiony jako traveller.Ostatnio kupilem Fringe Killera, ale nie miałem jak porządnie sprawdzić, na ile to poprawia warunki obserwacji jasnych obiektow, bo Jowisz już pomyka nisko, a Ksieżyc juz tez chowa sie do Słonca. Za pare dni wyjeżdzam i będę musiał czekać z testami do jesieni. Aberracja w tym krótkim achromacie jest faktycznie sporawa powyżej 50x... Ciekaw jestem cudzych doswiadczeń odnośnie filtrowania w tym przypadku. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop doszedł idealnie zapakowany, solenizant :) bardzo zadowolony. Niestety nie bylo go jak sprawdzic gdyz niebo bylo zachmurzone no ale do rzeczy.

 

Mam kilka pytan na ktore chcialbym dostac odpowiedzi a na niektore tylko potwierdzenia poniewaz juz czytalem troche tematów na forum :)

 

1. Jesli załoze soczewke Barlowa (w zestawie byla 3x) i okular 20mm to moje powiekszenie bedzie 900 / 20 x 3 = 135x dobrze rozumiem ? ;]

 

2. W jaki sposob wyeliminowac (jesli sie wogle da) aberracje ? Zauwazylem je w dzien kiedy ustawialem szukacz i wyglądalo to niezbyt ładnie..

 

3. W jednym wątku wyczytalem ze przy tym teleskopie najlepsze przyblizenie do oglądania planet to ~ 100x.

 

Podobnie jak doradził mi kolega McArti..

 

dokup do teleskopu okular do planet  np 9mm  plosl Vixena za 85zł

 

Taki okular do przyblizenie 100x i teraz odnosnie firmy. Czy jakosciowo obraz na takim okularze bedzie duzo lepszy niz na firmowym Celestronie dodanym do teleskopu ? Czy warto kupowac drogie okulary do tego sprzętu ?

 

Coś mi sie wydaje ze bede wiecej czasu spedzać przy gwiazdach niz tata :]

 

Z góry dziekuje za odpowiedz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim układzie widziałeś aberracje? może z barlowem? ( bo te które tam dają 3x to jest jednak tandeta) bez barlowa aberracja nie powinna być widoczna.

 

niemam sumienia doradzić ci lantanowego okularu za 450zł :Boink: niemam sumienia również doradzić Ci plosla 6,3mm, bo i za duże to troche powiększenie i niewygodny (bardzo blisko trzeba oko trzymać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim układzie widziałeś aberracje? może z barlowem? ( bo te które tam dają 3x to jest jednak tandeta) bez barlowa aberracja nie powinna być widoczna.

 

niemam sumienia doradzić ci lantanowego okularu za 450zł  :Boink: niemam sumienia również doradzić Ci plosla 6,3mm, bo i za duże to troche powiększenie i niewygodny (bardzo blisko trzeba oko trzymać)

 

Aberracje widzialem w szukaczu.. I to spore.. W układzie z Barlowem pojawily sie ale niewielkie.

 

Co do okulara: napewno bede chcial rozbudowac teleskop ale najpierw opanuje mape nieba, co i gdzie sie znajduje. Pozniej ewentualnie cos zmienie

 

 

No i najwazniejsze pytanie:

 

Posiadam aparat Minolta Z10 - obiektyw 43mm. Czy w jakikolwiek sposob moge podłączyc go do 80EQ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracje widzialem w szukaczu.. I to spore.. W układzie z Barlowem pojawily sie ale niewielkie.

 

Co do okulara: napewno bede chcial rozbudowac teleskop ale najpierw opanuje mape nieba, co i gdzie sie znajduje. Pozniej ewentualnie cos zmienie

No i najwazniejsze pytanie:

 

Posiadam aparat Minolta Z10 - obiektyw 43mm. Czy w jakikolwiek sposob moge podłączyc go do 80EQ ?

 

Witam wszystkich. Uzywam takiego skopu juz od 4 miesiacy i radze koniecznie dokupic proponowany przez kolegow okular vixen'a 9mm. Sam uzywam i udalo mi sie nawet dostrzec szczeline Cassiniego przez niego. Dołaczony barlow 3x jest raczej zabawka i proponuje uzywac go tylko do napojow rozgrzewających...(pomysl nie moj, mozna odszukac na forum :D ). Szukacz radze dokladnie zestroic z optyka glowna, najlepiej za dnia mnie sie i tak nie udalo tego zrobic dokladnie (3-4godzin) albo mam pecha do sprzetu albo nie umiem :huh: .

Aberacje sa i beda taka optyka...Wenus wyglada koszmarnie, Jowisz lepiej ale idzie juz spac, wiec warunki sa bardzo zle. Mars jest jeszce daleko. Księzyc BOSKI. Zresztą ŁYSY jest zawsze niesamowity.

Dokup sobie folie bader do obserwacji slonca...obrazki jak z podrecznika, mimo ze slonce jest ostanio bardzo spokojne. Koszt z przesyłką za folie wyjdzie jakieś 30zl. I baw sie dobrze...sorki bowcie sie dobrze

 

usmiechy i szacunek dla wszystkich z forum :D:D:D

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.