Skocz do zawartości

Zmarł Jan Desselberger

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie otrzymałem bardzo smutną wiadomość.
W wieku 79 lat zmarł Jan Desselberger. Wybitny popularyzator astronomii. Pracujący wiele lat w Planetarium Śląskie w Chorzowie oraz dla Radia Katowice, gdzie od 1990 roku prowadził "Gwiaździarnię Pana Jana".
Pamiętam wieczorne wydzwaniania do radia z odpowiedzią na nową zagadkę. Straciłem bardzo dobrego kolegę, z którym mimo różnicy wielu byłem na "Ty". Kto będzie teraz do mnie dzwonił z problemami z Guide czy samym Windowsem? Ostatnia rozmowa była zaledwie w środę.
Teraz astronomia już nie będzie taka sama.
Warto wspomnieć, iż niedawno uhonorowany planetoidą (495759) Jandesselberger.
Pogrzeb odbędzie się 9 lipca o godz. 9:00, na cmentarzu parafialnym w Katowicach-Janowie, ul. Cmentarna.

jandes.jpg

Edytowane przez Marek Substyk
  • Smutny 12

Pamiętam za dzieciaka z wypiekami na policzkach czekałem na sobotnio wieczorne audycje i zagadki Pana Jana.

Ten radiowy głos zapamiętam na zawsze. Do usłyszenia tam po drugiej stronie.

R.I.P.

Edytowane przez simarik
  • Smutny 1

Jego niepowtarzalny, męski głos w radiu dodawał naszej pasji charyzmy, gdyż dźwięki w astronomii to rzadkość, a On świetnie wypełniał tę lukę swoimi audycjami.

Miło i z sentymentem wspominam te radiowe spotkania 25 lat temu i udział w zagadkach i konkursach (mam jeszcze nagrania na kasetach audio). Miałem przyjemność Go spotkać w Planetarium.

Znawca etymologii nazw gwiazd, zwłaszcza arabskiego pochodzenia.

• Smutny 1

Dziękuję za informację. Z Panem Janem zacząłem swoją astro-przygodę jeszcze w 1992, gdy to była audycja "W sobotę wieczorem" prowadzona bodajże przez panią Barbarę Czajkowską (o ile dobrze pamiętam). Biegało się wtedy 2km do budki telefonicznej po usłyszeniu pytania zagadki... I niezależnie od pory roku czy miejsca pobytu - sobota to zawsze była zagadka astronomiczna.

@Panie Janie dziękuję.

Jakby ktoś chciał, to mam nagrania Pana Jana w jego audycji z lat 1992 - 2001. Mam też spis zagadek z lat 1992-2011.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Przemysław z Krakowa, dawniej z Czeladzi 

Edytowane przez Przemysław

Telefonowanie do Pana Jana było emocjonujące i czasem stresujące...,, ten numer w tej chwili nie odpowiada"...a za kolejnym razem jest sygnał... Pan Jan odebrał...odpowiedz dobra.. udało się w ostatniej chwili bo już kończy się piosenka i powrót na antenę. Gwiaździarnia  z czasem się zmieniała, w kolejnej edycji można było dzwonić do Pana Jana przez godzinę po audycja a lista uczestników pojawiała się w następnym tygodniu. Kolejna zmianą była forma podkastu, w ostatnich latach nie emitowany już niestety w eterze na falach Radia Katowice a jedynie na jej stronie internetowej. Ustawa Rodo wprowadziła zmiany i nie można już było podawać nazwisk uczestników zagadek, aczkolwiek to elitarne grono około 21 słuchaczem i słuchaczy, które zostało znało się już bardzo dobrze przynajmniej ze słyszenia a często osobiście wiedziało doskonale kim są. Pan Jan wybierał co miesiąc,, Gwiaździarz miesiąca a raz w roku Gwiazdziarzy Roku. Ogrom wiedzy przekazane przez Pana Jana. Wielkie dzięki Panu Janowi za to. Na zdjęciu Pana Jan przed finalistami Olimpiady astronomicznej (2018 rok), wtedy miałem przyjemność po raz ostatni spotkać Pana Jana na żywo.

29067236_2368244986534219_5019836335364505600_n.jpg

Edytowane przez diego

19 godzin temu, Przemysław napisał(a):

PS. Pierwsza audycja "W sobotę wieczorem" że śp. Panem Janem została wyemitowana dokładnie 34 lata temu - 07.07.1990

Naprawdę? to niezwykłe...odpowiedź na ostatnią zagadkę miała być wysyłana do 6 lipca...Pozdrawiam Wojciech z Żywca

Edytowane przez diego