Skocz do zawartości

[jak] Księzyc i cyfrowka + lornetka?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

- Za 3 dni powinien pojawic sie ksiezyc na nocnym niebie, i czy jest jakas mozliwosc zrobienia zdjecia ksiezyca 2Mpix cyfrowka + przylaczona do obiektywu mala ruska lornetka ?

Problemem moze byc to ze ta cyfrowka to calkowity automat, ale ma do wyboru nastepjace tryby:

 

1. Nocny

- Iso 400 + Naswietlanie 2s

2. Do fajerwerkow

- Iso 100 + Naswietlanie 4s ( jak kieruje na gwiazdziste niebo to nic nie widac)

3. Korekcja ekspozycji 0d +2 do -2

 

Znowu jak skieruje na ksiezyc w obu tych trybach to wyglada on jak biala plama... (myslalem zeby jakies szklo przeciwsloneczne zalozyc:)

 

I tu dane aparatu:

(zajrzyjcie koniecznie poniewaz ten aparat ma troche nietypowa budowe)http://www.dpreview.com/reviews/nikoncp2500/default.asp

Nikon 2500

2 Mpix

Na obiektywie tak pisze: 5.6-16.8mm 1:2.7-4.8

Zoom 3 x optyczny

No i lornetka a na niej pisze tak: 980 x 25 96m/1000m

 

 

Pozdrawiam

Konrad Lewandowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc jest bardzo jasny i trzeba używać krótkich czasów.

Też tak próbowałem robić zdjęcia i dostawałem jasną plame. Ale ustawiłem by automat ustawiał jasnośc względem punktu centralnego zamiast sumować całość ( takie miałem możliwości regulacji czasu :( ) i wychodziło całkiem całkiem

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi sie tak pomyslalo ze moze uzyc trybu do zachodow slonca :) ?

Masz jakies fotki? Bo glownie chodzi mi o jakosc i wielkosc zlapanego w ten sposob ksiezyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to bedzie w czyms pomocne to moge zamiescic zdjecie slonca wykonane takim zestawem :)

Jaki jest najlepszy program gdzie moglbym sobie sprawdzic jaka bedzie pozycja ksiezyca i innych gwiaz?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi sie tak pomyslalo ze moze uzyc trybu do zachodow slonca :) ?

Masz jakies fotki? Bo glownie chodzi mi o jakosc i wielkosc zlapanego w ten sposob ksiezyca.

 

Zobacz :

 

http://forum2.teleskopy.pl/download.php/2,...,4/P5080021.jpg

 

Robione przez ZRT pow. 60x , obiektyw przyłożony do okularu , aparat 1.3 mln pixeli.

Pierwsze próby wyglądały tak :

http://forum2.teleskopy.pl/download.php/2,...,2/P5050098.jpg

Dużo zalezy od ustawienia aparatu względem okularu i ustawienia jasności.

Dla lornetki obraz będzie odpwiednio mniejszy ( robiłem przez lornetke 10x50 i księzyc wychodził malutki ).

 

Pzdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Napis na lornetce to jakieś bzdury i nie podejżewałbym o taki kit Rosjan ???

Na czasach po kilka sekund spokojnie porobisz światło popielate ale jasna część Księżyca zostanie prześwietlona i pewnikiem poruszona przy takich próbach z reki :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

Super to zdjecie.

Ja do dyspozycji mam tylko lornetke z takimi oznaczeniami

980 x 25 96m/1000m (taka mala ) co to znaczy i jakie moze dac powiekszenie w porownaniu z Twoimi zdjeciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Księżyc zrobiony lornetką 10x50.

 

ExposureTime : 1/400Sec

FNumber : F2,8

MeteringMode : Spot

FocalLength : 7,13(mm)

Digital Zoom : x2.0

Focusing Mode : Infinity

 

Moonbino3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli bym osiagnal cos takiego to bylbym calkiem zadowolony :)

Jak mozesz to to przetlumacz dane Twojej lornetki ---> 10x50 i przyrownaj do zdjecia slonca zrobionego moja,

10x50 to znaczy ze przybliza 5-cio krotnie?

Sory za takie glupie pytania ale nigdy nie mialem z tym kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 x 50 to oznaczenie lornetki o powiększeniu x10 i obiektywach 50 mm. Ta fotka zrobiona jest przy ogniskowej aparatu 33 mm (po przeliczeniu na format małoobrazkowy) x 2 zoom cyfrowy. Czyli wypadkowa ogniskowa to ok 10 x 33 x 2 = 660 mm.

 

Jaki masz aparat? Nie bardzo rozumiem "zoom 3 x 16.8 mm"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz te wszystkie liczby przekladajac na obraz, jakiej wielkosci ksiezyc mi to da?

Ja to tak sobie policzylem:

6 x 111 = 666mm ;) czyli taki jak Twoj?

A 6 dla tego ze 6 malych slonc bez lornetki miesci sie w tym duzym z :)

Dobrze mysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nawet bez lornetki Księżyc ze światłem popielatym wychodzi już ładnie cyfrzakiem z Zoomem 4x jak tu np z wczorajszej nocy w koniunkcji z Jowiszem. :

 

DSCN0904.JPG

 

Ps. Togal wrzuć tu moją fotke którą Ci kiedyś podesłałem z majowych Kudłaczy z Moonem w projekcji okularowej z Celestrona 100/500 z okularem 20mm robioną z ręki na próbę bo mi ją gdzieś wcięło przy sprzątaniu na dysku ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajny nocny widoczek ale mi chodzi bardziej o szczegolowosc i wielkosc :)

Druga sprawa jest taka ze lornetka mocno sciemnia obraz i jest mi to na reke bo aparat bardzo przepala, a mozliwosci ustawien manualnych nie mam.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to rozmiary kątowe Słońca i Księżyca są podobne. ;) ;D

Choć ponoć w rzeczywistości Słońce jest duuużo większe. Czyli Księżyc będzie podobnej wielkości jak Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Bardzo dziekuje wszystkim za wyrozumialosc i cierpliwosc, jak cos upoluje to napewno dam znac. Wedlug Starry Night ksiezyc powinien byc na zachodzie, ale jakos nic tam nie widze :) Moze jeszcze jest za jasno, zobaczymy...

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ee no za 20-30 zyla bym takiego wziął ;) kto wie, może jakimś cudem ma małą aberrację w okolicach środka pola widzenia i nadałby się do webcama? W najgorszym przypadku nagrywało by się w kolorze, a w ostatecznych zdjęciach zostawiałoby się tylko kanał zielony w skali szarości z RGB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wracając do tematu takie coś zrobiłem z reki za refraktorkiem Celestrona 100/500 z okularem fabrycznym 20mm na ponad 2 sekundowej ekspozycji bez redukcji szumów z dość losowo ustawionymi opcjami menu ;D ;D ;D

 

DSCN0470'.JPG

 

Już zmniejszyłem dla modemowców, to rzeczywiście nie jest trudne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.