Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając dzisiaj z Regulusem i Wladem znaleźliśmy niewykluczone że dobre miejsce na wspólne tarnowsko-kolbuszowskie obserwacje. Jadąc z Przecławia w kierunku na Radomyśl (po fatalnej drodze) po paru km odbija się (jeszcze przed lasem) w lewo w świeżo wyasfaltowaną drogę przez łąki (na mapie było to zaznaczone jako droga do niejakiej Wólki), po jakimś kilometrze jest zjazd na pustą łąkę. Nie ma tam żadnych upraw, jest to chyba nieuczęszczane poza kimś kto wyrzucił tam kilka zderzaków od samochodu i parę innych złomowych części. Mogłoby to być w sumie nienajgorsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając dzisiaj z Regulusem i Wladem znaleźliśmy niewykluczone że dobre miejsce na wspólne tarnowsko-kolbuszowskie obserwacje. Jadąc z Przecławia w kierunku na Radomyśl (po fatalnej drodze) po paru km odbija się (jeszcze przed lasem) w lewo w świeżo wyasfaltowaną drogę przez łąki (na mapie było to zaznaczone jako droga do niejakiej Wólki), po jakimś kilometrze jest zjazd na pustą łąkę. Nie ma tam żadnych upraw, jest to chyba nieuczęszczane poza kimś kto wyrzucił tam kilka zderzaków od samochodu i parę innych złomowych części. Mogłoby to być w sumie nienajgorsze miejsce.

 

 

Potwierdzam to co pisze Antyqjon, jadac przez teren leśny, całą drogę z Kolbuszowej do Tuszymy i dalej uważnie rozglądaliśmy się za jakimś miejscem które dało by się wykorzystać do obserwacji. Niestety, wszystkie drogi do lasu były zamknięte szlabanami lub w kilku przypadkach (2-3) były tam drogowskazy do jakichś wsi. Dopiero za Wisłoką, ok.2 km za Przecławiem był duży pusty teren nieużytków leśnych, zarośniete dziką trawą , wrzosem i młodymi jerzynami, gdzie można było wjechac i stanąć samemu nie będąc znikąd widoczny. Wjechaliśmy tam i przez jakieś pół godziny pieszo sprawdzaliśmy przydatość tego terenu. Oczywiście nie wiemy czy w nocy nie będzie łuny od Dębicy lub Mielca, ale w najbliższej okolicy nie widzieliśmy oświetlenia dróg, a teren wokół jest mocno zalesiony. Niestety, wskutek niewyspania zapomniałem zdjąć współrzędnych tego miejsca GPS-em (mimo że go w tym celu ze sobą zabrałem), spróbuję to nadrobić i znaleźć je na google earth.

 

P.S. Obserwcjami w okolicach Kolbuszowej była bardzo zainteresowana Stonka z Rzeszowa, która dojechała na ognisko późno w nocy.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zwykle zbieracie się na obserwacje ? Jeśli w okolicach Mielca-Kolbuszowej lub Jasło-Krosno to ja też mógłbym czasem dołączyć i może jeszcze ktoś z Tarnowa. Wiem że istnieje grupa obserwacyjna w Brzostku (ale sprzęt ma tylko jeden).

Witam, próbujemy wraz z kolegami zebrać niedobitki PTMA O/Krosno oraz wszystkich sympatyków na wspólną obserwację odkrycia Plejad przez Księżyc (12 września- wtorek) w okolicach Krosna (prawdopodobnie w Rajsach lub w Głowience). Jeśli są jacyś chętni to serdecznie zapraszamy.

Pozdrawiam

Vatzek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co pisze Antyqjon, jadac przez teren leśny, całą drogę z Kolbuszowej do Tuszymy i dalej uważnie rozglądaliśmy się za jakimś miejscem które dało by się wykorzystać do obserwacji ...

 

P.S. Obserwcjami w okolicach Kolbuszowej była bardzo zainteresowana Stonka z Rzeszowa, która dojechała na ognisko późno w nocy.

 

 

No to fajnie. Myślę, że możemy ustalić jakiś konkretny termin i spotkać się np. we wrześniu. Może jeszcze ktoś się zdecyduje na spotkanie. Reugulus napisz gdzie dokładnie znaleźliście to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie. Myślę, że możemy ustalić jakiś konkretny termin i spotkać się np. we wrześniu. Może jeszcze ktoś się zdecyduje na spotkanie. Reugulus napisz gdzie dokładnie znaleźliście to miejsce.

 

niestety, w google eart ten obszar jest w małej rozdzielczości i nie moge zlokalizować tego miejsca. Sprobuje na mapie, a jak nie to spotkamy sie w Przecławiu i trafimy jakoś. Co do terminu to raczej w środku miesiaca, żeby bylo już po pełni i kilka godzin ciemnośc, ale żeby Łysego też można było looknąć przez bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, w google eart ten obszar jest w małej rozdzielczości i nie moge zlokalizować tego miejsca. Sprobuje na mapie, a jak nie to spotkamy sie w Przecławiu i trafimy jakoś. Co do terminu to raczej w środku miesiaca, żeby bylo już po pełni i kilka godzin ciemnośc

 

Dobrze. Wstępny termin i lokalizacja mi odpowiada.

 

ale żeby Łysego też można było looknąć przez bino.

 

A ja chętnie popatrzę przez dwucalowe okulary. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ! przetestujcie miejsca, ja będe na Zaduszki w Leżajsku (znów na ponad tydzień) więc przyjade na gotowe i mam nadzieje sam ocenię ich przydatność w praktyce, tylko żeby znowu pogoda się nie zkopała. Pozdr Robert :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze względu na naukę :angry: będę miał mniej czasu na jakiekolwiek obserwacje, ale mam nadzieje, że będe miał troche wolności, to chętnie bym dołączył. Pod warunkiem, że mnie Robert zabierze ze sobą :notworthy::rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dobrze. Wstępny termin i lokalizacja mi odpowiada.

A ja chętnie popatrzę przez dwucalowe okulary. Pozdrawiam

 

moja propozycja jest w sobotę 16.09. Pasuje mi z dyżurami i powinno wszystkim którzy pracują lub uczą się w systemie dniówkowym. Godzina do ustalenia, w Przecławiu w jakimś centralnym punkcie miejscowości, stamtąd pojedziemy na miejsce kilka km. Oczywiście musi być odpowiednia pogoda, narazie jest OK i może się utrzyma. Nie mam też pewności czy nie bdzie tam łuny od Dębicy, gdyby coś to przeniesiemy się w inne miejsce.

 

P.S.

Ponieważ to forum nie działało i niewiadomo było kiedy zacznie, napisałem to samo na PW w A4U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze ktoś dołączy z okolic Rzeszowa ?

 

To chyba tylko Stonka. Napisałem do niej PW i emaila, nie wiem czy przeczytała.

Zastanawiam się nad godziną, bo Łysy wyjdzie chyba dość późno, a jeszcze żeby był w położeniu do obserwacji. Nie wiem czy od 20 doczekamy tak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reugulus napisz gdzie dokładnie znaleźliście to miejsce.

 

Wczoraj już pamiętałem o zdjęciu waypointa GPS-em:

50°11'12.50"N

21°26'58.80"E

Na życzenie mogę te współrzędne przekonwertować na siatkę kilometrową, jeśli ktoś ma tylko taką mapę.

Polana w Lesie Przecławskim. Jadąc z Przecławia w kierunku Radomyśla, po lewej jest przystanek PKS, a 30-50 m za nim jest wąska asfaltowa droga. Jadąc tą drogą skręcamy w pierwszą gruntową drogę w lewo i tam już szukamy odpowiedniego miejsca.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w godzinach wieczornych nastąpiło spotkanie przedstawicieli grupy Tarnowskiej (Regulus, Antyqion) z częścią grupy Kolbuszowskiej (slawak1, i janusz_m). Na miejsce spotkana wybraliśmy okolice Przecławia. Początkowo pogoda nie nastrajała nas zbyt optymistycznie, lecz w miarę upływu czasu niebo się rozpogodziło i można było nieco popatrzeć. Zaobserwowaliśmy kilkanaście obiektów z katalogu Messiera i NGC, oraz Urana i Neptuna. Porównaliśmy sprzęty obserwacyjne i wymieniliśmy doświadczenia. Około godz. 1.00 w obiektywach naszych teleskopów Meade; 10” Newtona i 8”SC zagościł Księżyc, do obserwacji którego wykorzystaliśmy nasadkę bino WO. Delektowaliśmy się jego widokiem do godz. 3.00

Obserwację przerwała nasilająca się mgła, i nasze zmęczenie. Atmosfera spotkania była bardzo przyjemna i zapewne jeszcze się spotkamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A owszem.. impreza była przednia. Miejsce też dosyć dobre. Możliwość spojrzenia w niebo przez 2" okular czy bino na księżyc, który ukazał nam swoje oblicze ok. 1:00 w nocy zostawiło niezapomniane wrażenia. Obraz zaskakiwał mnogością szczegółów, ostrością cieni, długo by opowiadać :rolleyes: . Rónież M42 w tej nasadce prezentowała się bardzo efektownie, zwłaszcza przez światłosilnego Meade Regulusa. Szkoda, że pogoda nie pozwoliła nam doczekać Saturna <_< . Mam nadzieję, ze to nie ostatnie spotkanie grupy Tarnowsko-Kolbuszowskiej. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szkoda, że pogoda nie pozwoliła nam doczekać Saturna

 

Nie żałuj, teraz to koszmar my na naszej imprezie probowalismy go chwycić o 5.00 (czyli już troche wylazł) to co zobaczylismy wyglądało ja wielka, rozmyta plama, to jeszcze nie pora na Saturna :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie! Pozwolę sobie odświerzyć zapomiany temat otóż znów jestem w Leżajsku od 28.10 i zabawię tam do 11.11. Ostatnio nam nie wyszło (pogoda) ale teraz można by było coś zoraganizować, jestem na miejscu w sobotę wieczorem i od tego czasu możemy już planować, zabieram ze sobą telpa. Jeśli są chętni na lookanko to się cieszę, jak zwykle służe podwózką z Leżajska w wybranym kierunku. Pozdr Robert

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na propozycje co do terminu :Salut:

No to jestem, proponuje wstępny termin 30.10, bo dzisiaj jestem kaput,po 9-godzinnej jeździe przez nasz uroczy kraj, 30- go ICM jest łaskawa, no i może jeszcze ktoś się zgłosi, można by nawet jutro polookać ale klębią sie chmury, jak zwykle proponuje miejsce dogodne dla wszystkich (to wasze podwórko - ja się dostosuję) oraz podwózke z Lezajska wraz ze sprzetem w wybranym kierunku, pozdr. Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... mi bardziej odpowiadałby ostatni dzień października. Wkońcu zobaczymy, bo mam na wtorek dość dużo nauki. Najgorsze, że akurat teraz musiała się ta pogoda spaprać..

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.