Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem tutaj gdzie pisaliśmy wcześniej. Czyli na punkcie widokowym pod Pruchnikiem. Dołączył do mnie Nethron i poczyniliśmy wiele fajnych obserwacji. Od Andromedy zaczynając na Triplecie Lwa kończąc. 

Muszę przyznać, że Wielka Mgławica w Orionie w Morpheuszu 4,5 mm robi piorunujące wrażenie! Zobaczyć ją na własne oczy to niezwykle przeżycie. Widać już baaardzo drobne detale. Choć bez filtra mgławicowego trochę bez koloru. 

Jutro wrzucę parę pojedynczych klatek jakie dzisiaj zrobiłem. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Archis napisał:

Ja jestem tutaj gdzie pisaliśmy wcześniej. Czyli na punkcie widokowym pod Pruchnikiem. Dołączył do mnie Nethron i poczyniliśmy wiele fajnych obserwacji. Od Andromedy zaczynając na Triplecie Lwa kończąc. 

Muszę przyznać, że Wielka Mgławica w Orionie w Morpheuszu 4,5 mm robi piorunujące wrażenie! Zobaczyć ją na własne oczy to niezwykle przeżycie. Widać już baaardzo drobne detale. Choć bez filtra mgławicowego trochę bez koloru. 

Jutro wrzucę parę pojedynczych klatek jakie dzisiaj zrobiłem. 

Musze przyznac ze byly bardzo ciekawe analogowo-cyfrowe obserwacje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski co do samego miejsca na przyszłość. Na pierwszy rzut oka miejscówka wydaje się całkiem fajna. Wieża pozwala rzucić okiem na panoramę okolicy. Jest gdzie usiąść, jest monitoring i od czasu do czasu kontrolnie wpada radiowóz. Tak też było w przypadku naszej wczorajszej obserwacji. Nawet jak już później sam tam byłem to nie czułem się jakoś nieswojo. Kamery robią swoje... Nie jest to natomiast najwyższy punkt w okolicy. Ten pewnie jest nieopodal w lesie. No i właśnie. Od północnego wschodu szpaler drzew chroni od wiatru, jednak przesłania horyzont. Na pozostałe strony świata ekspozycja jest bardzo dobra. Ogólnie całkiem ciekawe miejsce na mini zloty. Zorganizowane, ze sporą ilością miejsca zarówno na samochody jak i rozstawienie się ze sprzętem. Co do LP to mam mieszane uczucia. W przypadku wizuala warunki byłby dobre a nawet bardzo dobre (jeszcze nie miałem okazji poczynić konkretnych obserwacji w Bieszczadach, więc nie mam odniesienia do ideału). Nethron przeprowadził dla mnie bardzo fajną wycieczkę po niebie. Dla mnie początkującego to kawał przydatnej wiedzy. Łuna od Pruchnika choć obecna nie przeszkadzała w obserwacjach. Na zdjęciach, jednak LP dawało się już mocno we znaki. Tak w sumie do 23:00. Po tej godzinie cała okolica... dosłownie gasła. Łącznie z samym Pruchnikiem. Więc moja opinia jest taka, że jak ktoś nie widzi problemu w pokonaniu z Rzeszowa ok. 50 km to na wizuala to miejsce jest bardzo fajne, aczkolwiek pod kątem astrofoto, aby zebrać dobry materiał trzeba poczekać do 23:00, a to niestety ogranicza trochę możliwości. 

 

Fotka wynikowa z tej sesji zamieszczona została do oceny w osobnym temacie: 

 

 

 

Edytowane przez Archis
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W niedziele wieczorem? Jutro Ksieży7c a poza tym robię Żonie za imprezowego kierowcę 9więc: "suchyj zakon", i na iebo nie popatrzę). Mapka obejkmuje tereny przeze mine spenetrowne: od Kłajpedy po Bai mare Od Linzu po Lwów. ;)

9 II 2020.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moi drodzy,

w najbliższym czasie wypadam z obserwacji, ponieważ 5 marca kładę się do szpitala na lwowskiej na implantacje stawu biodrowego. Po zabiegu 3 miesiące będą przerąbane, bo będą występowały poważne ograniczenia ruchowe. Za to po połowie czerwca będę znów mógł zacząć dźwigać teleskopy. (u mnie w pracy mieszka  12" Newton/Dobson, który wyprowadziłem z domu w trakcie remontu domu, a potem się rozchorowałem). 

Ze swojej strony chciałbym zaproponować na razie jedną sprawę: zorganizujmy się jakoś, i zacznijmy działać nieco systematycznie.

Pozdrawiam, 

Piotr

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don Pedro dużo zdrowia! Trzymaj się mocno i szybko wracaj do sił.

 

A co do obserwacji to jestem jak najbardziej za. Każde takie spotkanie to zastrzyk wiedzy i szansa na poszerzenie naszego grona pasjonatów, więc byle tylko pogoda dopisywała. Widget span

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, don Pedro napisał:

 

Ze swojej strony chciałbym zaproponować na razie jedną sprawę: zorganizujmy się jakoś, i zacznijmy działać nieco systematycznie.

Pozdrawiam, 

Piotr

 

Piotrze, uwzględniając warunki pogodowe, to systematycznie możemy planować spotkania w Rdzy :flirt:

Edytowane przez angelscorpion
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.