Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

No to po ostatniej miejscówce w Leżajsku, teraz mieliśmy trochę więcej szczęścia niż ostatnio, seeing był fenomenalny, przez ponad 2 h, mieliśmy dość fajną nockę. Dlatego i m.in. widzieliśmy takie rewelki jak:

M51 z wyraźną strukturą wirową galaktyki oraz z lekka widocznym pomostem łączącym Messiera z NGC 5195. To nie żaden bajer teraz mam na to dwóch świadków, pomost był. :D

Sowa z wyraźnymi oczkami. Oraz dość wyraźna 101-ka. Pełna relacja tu, ja tylko dodam od siebie, że dziękuje grupie Leżajskiej za udane spotkania.

Było to preludium przed dzisiejszym makro-spotkaniem na szczycie w Przecławiu. Oby nam się. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach tak na marginesie dziś w Przecławiu na rynku 19.00????

edit: Chodzą słuchy że Tarnów może nie przyjechać, wtedy podróż do Przecławia dla nas z Leżajska będzie bezsensowna, proszę okreslenie sie czy ktoś z Tarnowa przyjedzie, jesli nie to ustalimy jakieś miejsce po środku np. Sokołów Malopolski. To ważne!!!

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sotkaliśmy się w Raniżowie (niedaleko Kolbuszowej)

Vader, Janusz_M, Slawak1 z kolegą i ja ignisdei

sprzęt:

Mak MEADE 8” z pełnym Go-To, lornetka BPC 20x60,synta 8” dobs, refraktor celestron 102/500, lornetka bresser 10x50.

Dzisiątki DS-ów. pełna relacja tu.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziś organizujemy małe obserwacje, zbiórka w Raniżowie na rynku o 22:00. Oczywiście o ile będzie pogoda, choć ICM akurat na noc planuje nam czyściutkie niebo :rolleyes:

 

Narazie zadeklarowane osoby:

 

Janusz_M

Slawak1

Adek (Adi_115)

Miki

Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem z Januszem_M, że za duże ryzyko niewypału z dzisiejsza pogodą, więc przenosimy obserwacje na jutro <_< A szkoda, bo na miejscu obserwacji, zapowiadała się flara iridium -8 mag, no ale cóż :blink:

Mam nadzieję, że jutro będzie lepiej B)

 

Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to jestem u Was, mamy superową pogodę, i choć noce nie są jeszcze takie jak byśmy tego chcieli

przez te 2 tygodnie mojego pobytu tu musimy stworzyć kilka spotkań w tym jedno...hiper-astro- liczebno-integracyjne i w ogóle....Oczekuje na propozycje co do terminów (jak zwykle z Leżajska możliwa podwózka !) Miejsce to: Przecław, Raniżów.. lub własne propozyszen. :Beer:

ps. wątek umieszczam na 4-forach: AF, Maniaku, A4u, Forusie...

edit: mam nowy filterek i długie okularki wczoraj na Leżaskim niebie wyjąłem Palec Boży..w Łabędziu aż strach pomyśleć co będzie w obszarze wolnym od LP..

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie się spotkam :) Termin w zasadzie dowolny (mam wakacje), chyba, że coś nagle wypadnie.

 

Myślę, że to najważniejsze spotkanie warto zorganizować w maksimum Perseidów i może przeprowadzić wspólną obserwację tego roju. A w innych terminach możliwa cała reszta obiektów.

 

Z tym, że jak wiadomo nie dysponuję samochodem i jeżeli mam gdzieś dotrzeć to muszę liczyć na podwózkę. W zamian oferuję widoki przez Taurusa 410 :rolleyes: i oczywiście rewanż za paliwo. Mogę też zabrać Celestrona Omni 120/1000, ale wszystko zależy od ilości miejsca.

 

Może choć jedno spotkanie bliżej Leżajska-Jarosławia?

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie się spotkam :) Termin w zasadzie dowolny (mam wakacje), chyba, że coś nagle wypadnie.

 

Myślę, że to najważniejsze spotkanie warto zorganizować w maksimum Perseidów i może przeprowadzić wspólną obserwację tego roju. A w innych terminach możliwa cała reszta obiektów.

 

Z tym, że jak wiadomo nie dysponuję samochodem i jeżeli mam gdzieś dotrzeć to muszę liczyć na podwózkę. W zamian oferuję widoki przez Taurusa 410 :rolleyes: i oczywiście rewanż za paliwo. Mogę też zabrać Celestrona Omni 120/1000, ale wszystko zależy od ilości miejsca.

 

Może choć jedno spotkanie bliżej Leżajska-Jarosławia?

Bardzo się z tego Cieszę oczywiście może,my zorganizować coś na trasie Jarosław - Leżajsk może w okolicy Przeworska lub Sieniawy, natchnąłeś mnie że ta kulminacja może rzeczywiście być 12.07 w maksimum Perseidów, jeśli chodzi o Twój przejazd na tą imprę która zgaduje była by w Przecławiu to gdyby udało Ci sie dojechać np. do Sieniawy mógłbym po Ciebie podjechać.A może z kimś się zabierzesz?

Co do miejscówek to mamy też Raniżów i Leżajsk i nie ma co czekać aż sie pogoda skopie.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już za sobą kilkugodzinne lookanko w Leżajsu w 3 -osobowym gronie, zaliczylismy kilkadziesiąt obiketów w tym Veila wschodniego i zachodniego.Palnujemy jutro zrobic słoneczne obserwy w Leżajsku.

 

Oczekuje na propozycje co do wypadu zamiejscowego w tym tygodniu, prosze sie określić: kiedy i gdzie

moze być nawet w okilicach Przeworska..lub Sieniawy, by ułatwic Robertowi transport "bazuki"

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwał się do mnie (na PW) nowy kolega z Przemyśla. Dysponuje samochodem, ale jest na etapie zakupu teleskopu. Ja dysponuję teleskopami, a więc się uzupełniamy :) Ze względu na to, że musiałby dojechać z Przemyśla proponuję, aby spotkać się nie dalej (od strony Przemyśla) niż w okolicach Leżajska. Zresztą wszystko jest do dogadania. Szczególnie w zależności od tego skąd będą chętni do obserwacji.

 

A jakie macie tam miejsca w okolicach Leżajska? Może jeszcze nie tym razem, ale w przyszłości wybrałbym się gdzieś na Pogórze Dynowskie. Są tam miejsca położone powyżej 400 m n.p.m. pozostawiające poniżej nieco "smogowatej" atmosfery.

 

Zobaczymy jak będzie z pogodą, ale chyba warto zorganizować spotkanie 12 sierpnia (12/13 - maksimum Perseidów), ewentualnie dzień wcześniej, aby łatwiej było pracującym.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie macie tam miejsca w okolicach Leżajska? Może jeszcze nie tym razem, ale w przyszłości wybrałbym się gdzieś na Pogórze Dynowskie. Są tam miejsca położone powyżej 400 m n.p.m. pozostawiające poniżej nieco "smogowatej" atmosfery.

A moze Raniżów, miejsce oblookane, znane nam i ciemne, na trasie Leżajsk - Kolbuszowa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dotosuję do innych, choć trzeba też pomyśleć o 3 kolegach z Rzeszowa, którzy to co mi wiadomo też sa chętnie na obserwy.

 

PS. Mamy w sumie dużo i mało czasu na wybranie miejsca. Trzebą myśleć i decydować...

 

Jeśli Adi_115 chcę jakieś spotkanie pod Jarosławiem lub okolicą to może Robercie B. :) znasz jakąś fajna miejscówke w tamtej okolicy?? Może na tych zbiornikach przed Przeworksiekm koło Wólki Małkowej, tylko ta bliskość Przeworska...

 

Szkoda tylko, że Janusz_M wyjechał na odpoczynek...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym się chętnie dołączył, tylko niewiem czy dam rade z czasem.

 

Vader, co tej miejscówki to właśnie tam chciałem jechać kiedyś ale jakoś niedotarłem do tej pory. Myślę że calkiem fajne miejsce, a łuny od Przeworska tam napewno niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dotosuję do innych, choć trzeba też pomyśleć o 3 kolegach z Rzeszowa, którzy to co mi wiadomo też sa chętnie na obserwy.

 

Szkoda tylko, że Janusz_M wyjechał na odpoczynek...

 

Witajcie

Jestem cały czas w kontakcie z lukas810, czekamy na określenie terminu i miejsca spotkania.

Vader, szczegóły poszły na GG.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Adi_115 chcę jakieś spotkanie pod Jarosławiem lub okolicą to może Robercie B. :) znasz jakąś fajna miejscówke w tamtej okolicy?? Może na tych zbiornikach przed Przeworksiekm koło Wólki Małkowej, tylko ta bliskość Przeworska...

 

Szkoda tylko, że Janusz_M wyjechał na odpoczynek...

 

Po pierwsze ustalmy termin. Czy noc 12/13 (niedziela/poniedziałek) wszystkim odpowiada. Bo jeżeli nie, to może być 11/12 (sobota/niedziela). Oczywiście może okazać się tak, że zadecyduje za nas pogoda.

 

Co do tych zbiorników to mam pewne obawy, być może nieuzasadnione, ale je przedstawię. Po pierwsze w ich okolicy może być duża wilgotność (to płaskie tereny), po drugie tam może być mnóstwo komarów (u mnie są nawet w mieście), po trzecie Przeworsk leży niemal dokładnie 8-10 km na południe od tego miejsca (ale może łuna rzeczywiście jest b. słaba).

 

Niestety nie znam - od strony widoczności nocnej - obszarów położonych na zachód od Jarosławia. Ja obserwowałem z okolic Radawy, ale to jest ponad 15 km na płn-wsch od mojego miasta i pogorszyły się tam nieco warunki, gdyż dotychczasowe łąki zostały częściowo zalesione.

 

Ale jeszcze dzisiaj spojrzę na dokładne mapy okolic mojego miasta. Przyznam, że interesują mnie miejsca położone nieco na południe od Jarosławia i Przeworska, już na pogórzu, a niedaleko od głównej trasy 4 Rzeszów-Przemyśl (kilka-kilkanaście km). Później napiszę, czy znalazłem coś ciekawego. A jeżeli znajdę to postaram się (np. jutro) sprawdzić to w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Bisti, że się odezwałeś i mam nadzieję, że też będziesz :rolleyes: Co do miejscówki to dzis z jedną osobą obadam teren w okolicach Sieniawy.

 

Zakładam, że fajnie by było w okolicach Brzyskiej Woli, ale to jest jakieś 15 km (może trochę więcej na płn-wsch od Leżajska).

 

Robercie co do terminu, to jak wiadomo pogoda może nam popsuć plany. Więc sądze, że można wybrać noc z 11/12 (pozatym dla pracujących będzie to pewnie odpowiedniejszy termin, zakładając, że będziemy chcieli siedzieć całą noc), a jeśli pogoda nie dopisze to z 12/13.

 

Oczywiście inne osoby też muszą zaakceptować takie rozwiązanie B)

 

Jeśli zgodzicie się to "tylko" wybrać miejsce...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Sieniawę, to jakieś 3 km na południe od niej (w kierunku na Leżachów) jest taki pagórek (G. Kamień). Byłem tam bardzo dawno temu i wtedy nie zwracałem uwagi na to, czy nadaje się na miejsce obserwacyjne. Ale może właśnie tam. Tam jest stosunkowo blisko z Leżajska, Jarosławia i Przeworska.

 

Edit.

 

Spojrzałem na dokładniejszą mapę i zauważyłem, że na wschód od Sieniawy prowadzi droga do miejscowości Dobra. Ta droga wspina się na płaskie wzniesienie, jeszcze wyższe od wspomnianej G. Kamień. Jest jakieś 3-4 km od Sieniawy.

 

A na płd-wsch od Sieniawy jest kolejne wzniesienie w okolicy wsi Czerce, położone ok. 4-5 km od Sieniawy. Na południe (ale niżej) od tego miejsca jest duży las (Las Głażyna).

 

Myślę, że te miejsca w okolicach Sieniawy mogą być dobre. Szkoda, że nie mogę zamieścić skanu mapy topograficznej.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze myślimyy to jak pojedzie się bardziej na pola to powinno być OK, albo w stronę miejscowości Dobra (kierunek Lubaczów), tam też jest ładna górka.

 

EDIT:

 

Ok Robert obczaje dziś te tereny i jak coś jak najszybciej poinformuje co i jak...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce nr 2 - droga na Dobrą:

http://mapa2.szukacz.pl/?&nc=50.18825&...WYBRANY%20PUNKT

 

Miejsce nr 3 - okolice wsi Czerce:

http://mapa2.szukacz.pl/?&nc=50.1645&a...WYBRANY%20PUNKT

 

A tutaj obserwowałem kiedyś :) - Radawa

http://mapa2.szukacz.pl/?&nc=50.13113&...WYBRANY%20PUNKT

 

A teraz niech kierownictwo decyduje gdzie, czy oklice Raniżowa, czy Przeworska, czy Sieniawy. Ja jestem za opcją trzecią, ale dostosuję się do reszty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.