Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem o stosunkowo krótkim wypadzie ( ok. 20:00..23:30 w domu przed północą, bo jutro muszę wcześnie wstać) na wizuala, w to miejsce co poprzednio, tj. gruntówka pomiędzy Zgłobieniem a Niechobrzem, bo jutro muszę wcześnie wstać.

 

O tutaj:

https://maps.google.pl/maps?q=niechobrz&hl=pl&ll=50.00547,21.8647&spn=0.000777,0.002352&safe=off&hnear=Niechobrz,+rzeszowski,+podkarpackie&t=h&z=19&layer=c&cbll=50.005519,21.864617&panoid=ijM71nDqrG-zh8SZlsI6XQ&cbp=12,274.53,,0,11.76

https://maps.google.pl/maps?q=niechobrz&hl=pl&ll=50.002109,21.861935&spn=0.001569,0.004705&safe=off&hnear=Niechobrz,+rzeszowski,+podkarpackie&t=h&z=18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tę gruntówkę za słupem wjeżdżajcie powoli bo inaczej będziecie wzbijać straszliwe tumany pyłu lessowo-cementowego

Wisienka na torcie:

http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=50.05&lng=22&loc=Rzeszow&alt=206&tz=CET&satid=25544&mjd=56510.8559285069&type=V

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na dziś dzień planujemy zrobić wypad w okolice Ranizowa lub w inne ciemne miejsce.

Im nas więcej tym lepiej, na tą chwilę jestem pewny ja, Janusz i Andrzej w 90% :) , czekamy na więcej osób.

Myślę, że około godziny 16tej podejmiemy decyzję gdzie pojedziemy i o której się spotkamy. Trzeba korzystać z pogody, bo wiecie jak jest.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w sumie, to nie ma co pisać, obserwy jak każde inne.

Byliśmy w składzie ja, Andrzej, Janusz i Magiq, spotkanie odbyło się w Raniżowie i trwało do 00.30.

Dzisiaj jest jakiś mały plan na obserwy, tylko wcześniej tak żeby zobaczy Słonko, później zostaniemy gdzieś do 23-23.30 i się zwiniemy.

Mam nadzieje, że dzisiaj będzie ten sam skład albo nawet większy. Nie wiem jak reszta ale ja myślę spotkać się o godzinie 17 pod delikatesami w Raniżowie, zakupimy małe co nieco i jazda.

Może by zrobić jakiego grilla? :g:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

nie będę pisał o tym co widzieliśmy, a czego nie. Napiszę jedynie, że wczorajsze obserwacje były wyjątkowe. Dawno się tak nie uśmiałem, zresztą nie tylko ja. Hasła jakie wczoraj padły pobiły wszelkie rekordy.

Szczególnie jedno rozłożyło nas na łopatki, a później to była już tylko formalność.

Hasło wczorajszej nocy, to:

"lufa mi opadła",

były też inne które w połączeniu z opadającą lufą powodowały radość do łez. Szkoda, że nie było dyktafonu, bo była to noc wyjątkowa.

Wczorajszy skład:

ŁukaszP, Andrzej, Janusz, Krzysztof i ja

 

Dziękuję Wam za wspólne obserwacje i dawkę humoru jakiej dawno nie przeżyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Amper dawno nie było tak wesoło, atmosfera luźna i przyjemna a tematy rozmów iście ko(s)miczne.

Niektóre hasła zapewne wejdą na stałe do kanonu słownictwa astronomicznego :rofl:

Obserwacyjnie padło kilkanaście emek, Wenus, Saturn, Uran, Neptun, dwa przeloty ISS Alfa, kilkanaście perseid a nawet czarna dziura Cygnus X-1.

Do naszej dyspozycji było trzy teleskopy z bardzo dobrymi okularami, dwie lornetki i trzy aparaty foto. Warunki były całkiem przyzwoite, zupełny brak chmur a powietrze bardziej przejrzejże niż wieczór wcześniej . Szkoda tylko że od połuniowej strony mieliśmy sporą łunę świetlną.

Zachęcam kolegów którzy robili wczoraj zjęcia do zamieszczenia ich w tym temacie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem z Nowej Dęby. Szukam grupy obserwatorów z okolicy. Gdzie konkretnie się spotykacie (współrzędne GPS, miejscówki na zdjęciach google maps)?

Co prawda mój sprzęt nie jest zbyt okazały (TS 15x70 na żurawiu Astrokraka i SCT C6 celestrona na trzęsącym się AltAz5 - kulki rozbija, w ES 18 mm 82* przy średnim niebie rozdzielił mi Epsilony Lutni, galaktyczkę przy M13 też pokazał ostatnio). ES to właściwie jedyny mój porządny okular. Moja miejscówka obserwacyjna to Rusinów przy drodze, współrzędne miejscówki: 50.369527,21.866235. Ta łuna na południu to chyba Rzeszów i lotnisko, w Rusinowie jest łuna dużo mniejsza niż w Raniżowie, ale są inne łuny przy horyzoncie też nieduże od Kolbuszowej, Nowej Dęby i Niska oraz Stalowej Woli. W okolicy śwatła gaszą o 22. Wada miejscówki to mgły i czasem jadące samochody (wystarczy nie patrzeć w ich stronę, od strony pn-zach grupa drzew widoczna na zdjęciu google maps po wbiciu współrzędnych). Aha na Podkarpaciu mieszkam niewiele ponad pół roku, więc terenu nie znam zbytnio. Miescówkę wybrałem na podstawie mapy Light Pollution blisko środka zielonej plamy. Miejscówkę wybrałem podczas jazdy rozpoznawczej po tym rejonie w nocy, zatrzymując się w wielu miejscach i porównując widoczność Drogi Mlecznej i ogólne zaświetnienie nieba zimą. Dużo zależy od przejrzystości powietrza, z soboty na niedzielę niebo było najładniejsze jakie widziałem z Rusinowa, Droga Mleczna widoczna kilkanaście stopni nad horyzontem z mnóstwem gromad i mgławicami. Noc wcześniej warunki były gorsze przez mgły. Pozdrawiam, Mariusz.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, coś ostatnio cicho na forum. Wybieracie się może w piątek na jakieś obserwacje w okolice Kolbuszowej, np. Raniżów czy inne okoliczne wioski. Jak tak to na kilka godzin wspólnych obserwacji chętnie się dołączę z małym Celestronkiem.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicho, bo mnie nie ma w domu :) , ale najgorsze jest, to że siadł mi kręgosłup i muszę odwiedzić jakiegoś kręgarza, bo inaczej koniec z astro :( .

Ledwo się poruszam, a gdzie tu dźwiganie sprzętu, a może to znak, że trzeba uruchomić w końcu moje "obserwatorium"?

Obserwuj temat może chłopaki zrobią na dniach jakieś obserwy. Fakt jest jednak faktem, że ostatnio nasze kręgi się pomniejszyły :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję forum. domyślam się że część osób pojechała na Kudłacze, albo inne zloty. Również życzę szybkiego i trwałego powrotu do zdrowia. Gwiazdy są zbyt piękne, żeby przestać na nie patrzeć. Akurat grono się powiększy o jedną osobę, bo jestem nowy na forum, choć obserwuję od kilkunastu lat, ale dopiero od zeszłego roku kompletuję lepszy sprzęt niż skracana tuba Optisana czy chińska lornetka wojskowa z czerwonymi szkłami, które sprawiają, że M31 lepiej widać gołym okiem. Z astropolis korzystałem jako gość. Jednak podczas obserwacji czasem nie ma do kogo się nawet odezwać, a chętnych na obserwacje coś brak, więc sam siedzę, niestety niewiele osób interesuje astro.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że ostatnio nas nie trafiłeś pod delikatesami, a wiem, że byłeś. Szkoda tym bardziej, że były to obserwacje wyjątkowe, nigdy sie tak nie uśmiałem jak wtedy i mam nadzieje, że jeszcze nie raz się to powtórzy, Ci którzy tam byli wiedzą kto płonie :rofl: Andrzeju Twoje hasła były bezbłędne.

Mam nadzieje, że wymienimy sie telefonami przy najbliższych obserwach z moim udziałem.

 

Do zobaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.