Jump to content

Recommended Posts

Ja dzis odpadam. Mam roboty sporo. Chyba ze calkiem pozniej na czystego wizuala na meteory.

dzisiaj ma do mnie wpasc Andrzej, moze zmienimy plany i pojedziemy gdzies w teren?

Myślałem o stosunkowo krótkim wypadzie ( ok. 20:00..23:30 w domu przed północą, bo jutro muszę wcześnie wstać) na wizuala, w to miejsce co poprzednio, tj. gruntówka pomiędzy Zgłobieniem a Niechobrzem, bo jutro muszę wcześnie wstać.

O tutaj:

https://maps.google.pl/maps?q=niechobrz&hl=pl&ll=50.00547,21.8647&spn=0.000777,0.002352&safe=off&hnear=Niechobrz,+rzeszowski,+podkarpackie&t=h&z=19&layer=c&cbll=50.005519,21.864617&panoid=ijM71nDqrG-zh8SZlsI6XQ&cbp=12,274.53,,0,11.76

https://maps.google.pl/maps?q=niechobrz&hl=pl&ll=50.002109,21.861935&spn=0.001569,0.004705&safe=off&hnear=Niechobrz,+rzeszowski,+podkarpackie&t=h&z=18

Piotrze dla mnie może być, Andrzejowi też pasuje, problem mam tylko z numerem do Ciebie, bo mi się stracił a chciałem zadzwonić i się umówić co i jak. Jak coś to my będziemy tam troszkę wcześniej, tak o 19.30-19.45

Witam Panów, szkoda bo dzisiaj sie juz nie wyrobie ale pogoda ma sprzyjać więc może w tym tygodniu uda się zorganizować jeszcze jakiś wypad..jutro lub po jutrze. Pozdrawiam i życze udanych obserwacji

Ja z pracy wróciłem o 1 w nocy, ale jakie niebo po drodze, ahh... Alice, chyba odkupię od ciebie z powrotem teleskop :D

• Like 1

Witam,

na dziś dzień planujemy zrobić wypad w okolice Ranizowa lub w inne ciemne miejsce.

Im nas więcej tym lepiej, na tą chwilę jestem pewny ja, Janusz i Andrzej w 90% :) , czekamy na więcej osób.

Myślę, że około godziny 16tej podejmiemy decyzję gdzie pojedziemy i o której się spotkamy. Trzeba korzystać z pogody, bo wiecie jak jest.

Pozdrawiam

Łukasz

Jeżeli będzie ktoś chętny do nas dołączyć, to zapraszamy do Raniżowa. Telefon do mnie macie, a jak nie macie to piszcie na PW.

Spotykamy się o godzinie 20tej na rynku w Raniżowie, a później atake!!!

Napiszcie jak było, ja niestety o 1 z pracy wróciłem :( nadrobię zaległości chyba dopiero na zlocie w Bieszczadach :P

Witam,

w sumie, to nie ma co pisać, obserwy jak każde inne.

Byliśmy w składzie ja, Andrzej, Janusz i Magiq, spotkanie odbyło się w Raniżowie i trwało do 00.30.

Dzisiaj jest jakiś mały plan na obserwy, tylko wcześniej tak żeby zobaczy Słonko, później zostaniemy gdzieś do 23-23.30 i się zwiniemy.

Mam nadzieje, że dzisiaj będzie ten sam skład albo nawet większy. Nie wiem jak reszta ale ja myślę spotkać się o godzinie 17 pod delikatesami w Raniżowie, zakupimy małe co nieco i jazda.

Może by zrobić jakiego grilla? :g:

• Like 1

E, tam, nie ma co pisać ;) Przy takiej częstotliwości każde obserwy są na miarę gwiezdnego pyłu :)

• Like 1

Cześć,

nie będę pisał o tym co widzieliśmy, a czego nie. Napiszę jedynie, że wczorajsze obserwacje były wyjątkowe. Dawno się tak nie uśmiałem, zresztą nie tylko ja. Hasła jakie wczoraj padły pobiły wszelkie rekordy.

Szczególnie jedno rozłożyło nas na łopatki, a później to była już tylko formalność.

Hasło wczorajszej nocy, to:

"lufa mi opadła",

były też inne które w połączeniu z opadającą lufą powodowały radość do łez. Szkoda, że nie było dyktafonu, bo była to noc wyjątkowa.

Wczorajszy skład:

ŁukaszP, Andrzej, Janusz, Krzysztof i ja

Dziękuję Wam za wspólne obserwacje i dawkę humoru jakiej dawno nie przeżyłem.

Tak jak napisał Amper dawno nie było tak wesoło, atmosfera luźna i przyjemna a tematy rozmów iście ko(s)miczne.

Niektóre hasła zapewne wejdą na stałe do kanonu słownictwa astronomicznego :rofl:

Obserwacyjnie padło kilkanaście emek, Wenus, Saturn, Uran, Neptun, dwa przeloty ISS Alfa, kilkanaście perseid a nawet czarna dziura Cygnus X-1.

Do naszej dyspozycji było trzy teleskopy z bardzo dobrymi okularami, dwie lornetki i trzy aparaty foto. Warunki były całkiem przyzwoite, zupełny brak chmur a powietrze bardziej przejrzejże niż wieczór wcześniej . Szkoda tylko że od połuniowej strony mieliśmy sporą łunę świetlną.

Zachęcam kolegów którzy robili wczoraj zjęcia do zamieszczenia ich w tym temacie.

• Like 3

Chciałbym z Wami wyskoczyć ale na razie nie ma mnie w Rzeszówku, jednak nie próżnuję jak wiecie :D

• Like 1

Witam, jestem z Nowej Dęby. Szukam grupy obserwatorów z okolicy. Gdzie konkretnie się spotykacie (współrzędne GPS, miejscówki na zdjęciach google maps)?

Co prawda mój sprzęt nie jest zbyt okazały (TS 15x70 na żurawiu Astrokraka i SCT C6 celestrona na trzęsącym się AltAz5 - kulki rozbija, w ES 18 mm 82* przy średnim niebie rozdzielił mi Epsilony Lutni, galaktyczkę przy M13 też pokazał ostatnio). ES to właściwie jedyny mój porządny okular. Moja miejscówka obserwacyjna to Rusinów przy drodze, współrzędne miejscówki: 50.369527,21.866235. Ta łuna na południu to chyba Rzeszów i lotnisko, w Rusinowie jest łuna dużo mniejsza niż w Raniżowie, ale są inne łuny przy horyzoncie też nieduże od Kolbuszowej, Nowej Dęby i Niska oraz Stalowej Woli. W okolicy śwatła gaszą o 22. Wada miejscówki to mgły i czasem jadące samochody (wystarczy nie patrzeć w ich stronę, od strony pn-zach grupa drzew widoczna na zdjęciu google maps po wbiciu współrzędnych). Aha na Podkarpaciu mieszkam niewiele ponad pół roku, więc terenu nie znam zbytnio. Miescówkę wybrałem na podstawie mapy Light Pollution blisko środka zielonej plamy. Miejscówkę wybrałem podczas jazdy rozpoznawczej po tym rejonie w nocy, zatrzymując się w wielu miejscach i porównując widoczność Drogi Mlecznej i ogólne zaświetnienie nieba zimą. Dużo zależy od przejrzystości powietrza, z soboty na niedzielę niebo było najładniejsze jakie widziałem z Rusinowa, Droga Mleczna widoczna kilkanaście stopni nad horyzontem z mnóstwem gromad i mgławicami. Noc wcześniej warunki były gorsze przez mgły. Pozdrawiam, Mariusz.

Edited by bajastro
  • Like 3

Witam, coś ostatnio cicho na forum. Wybieracie się może w piątek na jakieś obserwacje w okolice Kolbuszowej, np. Raniżów czy inne okoliczne wioski. Jak tak to na kilka godzin wspólnych obserwacji chętnie się dołączę z małym Celestronkiem.

Edited by bajastro

Cicho, bo mnie nie ma w domu :) , ale najgorsze jest, to że siadł mi kręgosłup i muszę odwiedzić jakiegoś kręgarza, bo inaczej koniec z astro :( .

Ledwo się poruszam, a gdzie tu dźwiganie sprzętu, a może to znak, że trzeba uruchomić w końcu moje "obserwatorium"?

Obserwuj temat może chłopaki zrobią na dniach jakieś obserwy. Fakt jest jednak faktem, że ostatnio nasze kręgi się pomniejszyły :(

W takim razie życzę powrotu do zdrowia Łukasz, trzymam kciuki. A ja dzisiaj właśnie planuję działać ile się da (niestety nie ma mnie w Rz.), pewnie do zaparowania luster, chociaż wyciągam przedłużacz i suszarkę do włosów, mam nadzieję że to coś da.

• Like 2

Obserwuję forum. domyślam się że część osób pojechała na Kudłacze, albo inne zloty. Również życzę szybkiego i trwałego powrotu do zdrowia. Gwiazdy są zbyt piękne, żeby przestać na nie patrzeć. Akurat grono się powiększy o jedną osobę, bo jestem nowy na forum, choć obserwuję od kilkunastu lat, ale dopiero od zeszłego roku kompletuję lepszy sprzęt niż skracana tuba Optisana czy chińska lornetka wojskowa z czerwonymi szkłami, które sprawiają, że M31 lepiej widać gołym okiem. Z astropolis korzystałem jako gość. Jednak podczas obserwacji czasem nie ma do kogo się nawet odezwać, a chętnych na obserwacje coś brak, więc sam siedzę, niestety niewiele osób interesuje astro.

Edited by bajastro

Szkoda, że ostatnio nas nie trafiłeś pod delikatesami, a wiem, że byłeś. Szkoda tym bardziej, że były to obserwacje wyjątkowe, nigdy sie tak nie uśmiałem jak wtedy i mam nadzieje, że jeszcze nie raz się to powtórzy, Ci którzy tam byli wiedzą kto płonie :rofl: Andrzeju Twoje hasła były bezbłędne.

Mam nadzieje, że wymienimy sie telefonami przy najbliższych obserwach z moim udziałem.

Do zobaczenia.

Następnym razem powinno się udać spotkać. Ew może dostanę na PW współrzędne GPS z google maps Waszych miejscówek, jakbym nie trafił na czas.

Do zobaczenia.

Hmm, pogoda super brak Księżyca, a ja padam twarzą-na-pysk: koniec urlopu, ciężka choroba mamy, zakup domu... :|

Edited by don Pedro

A ja na 23 idę do pracy, więc wszystko po staremu: jak jest pogoda i nów to ciężko się spotkać :[ dobrze, że chociaż w Stężnicy odrobiłem zaległości ;)

Edited by angelscorpion