Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj trochę obserwowałem od ok godz 20:30, komety C/2013 R1 Lovejoy nie widziałem. W miejscu w którym powinna się znajdować, czyli nisko nad horyzontem były chmury a dyszel Wozu zamiatał też prawie o horyzont, więc obszedłem się ze smakiem z tą kometą.

To co bylo mi dane przez SCT 6" to wyłapanie NGC3077 i NGC2976 obok M81 i M82 (piękna grupka 4 galaktyk), oczywiście nie w jednym polu ale blisko. W M81 oprócz jądra widoczna dość rozległa poświata. Przez teleskop dorwałem jeszcze M1, dość duża trochę nieregularna kształtem ale bez szczególnego detalu. W końcu przyszła pora na M42 - duża i piękna, zaryzykowałem z większym powiększeniem przez przypadek włożyłem okular o ogniskowej 8 mm (pow. ok 230 x), widok z opadem szczęki - mgławica bardzo jasno świeciła, nie mieściła się w polu widzenia. Piękny kontrast na idealnie czarnym tle. Nie mogłem się napatrzeć. Sama mgławica ukazała dużo detalu, w centralnej części ciemniejsze plamki w mgławicowym kwadracie. W Naglerze dorwałem dość wyraźny Płomień, zerkaniem było widać więcej niż ciemny pas przechodzący przez środek mgławicy (jakby takie ciemne odnogi na boki tego głównego pasa) i wyzerkałem jakby takie podłużne długie pojaśnienie prostopadłe do Alnitaka i Plomienia - czyżby IC434 w tak małym i ciemnym SCT z 2" kątówką (f/12)? Następnym razem muszę to potwierdzić. Obserwacje prowadziłem bez filtrów mgławicowych. I znowu mam wątpliwości czy sprzedać to SCT czy nie. Zaletę ma taką, że jest lekki w przenoszeniu. Wygląda na to, że następne obserwacje bez atlasu się nie obejdą, bo możliwości duże, tylko już nie wiadomo na co skierować teleskop. Zapomniałem też lornetkę skierować na Głowę Czarownicy. Może następnym razem. W Łabędziu kilka stopni na prawo od gwiazdy Deneb trafiłem na grupkę różniących się wyraźnie kolorami gwiazd. Ok godz 22 chmury uniemożliwiły obserwacje i trzebabyło zwijać sprzęt. Gdybym wyjechał o 17 i wiedział o tej komecie to pewnie byłaby zaliczona w teleskopie z nieźle widocznym warkoczem. Jeszcze nigdy nie widziałem komety przez teleskop.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można coś więcej na ten temat? W google nic nie znalazłem na temat tegorocznego zlotu.

 

www.astropolis.pl/topic/43250-vi-zimowy-zlot-astronomiczny/ - tutaj jest dosłownie kilka informacji, na dzień dzisiejszy znany jest tylko termin jako pewniak, reszta wyjdzie na "dniach" :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uda to też zapiszę się na ten zlot, jeszcze nigdy nie byłem na takiej imprezie.

 

Ps. Jutro zapowiada się czyste niebo, mogą być mgły wg ostatnio małoprzewidywalnego ICM. Wybieramy się gdzieś na małe obserwacje? Choć ISON się rozpadł to do wyhaczenia jest kometa C/2013 R1 Lovejoy (jeszcze jej nie widziałem, ale powinna mieć jasność koło +5 m) i trochę mgiełek.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam . nie mialem internetu ostatnio. ale przez ten czas sie nauczylem kilkunastu gwiazdozbiorow , niektore juz rozpoznaje bez problemu . teraz obserwacje nabraly innego wymiaru jak wiem co gdzie szukac i na co patrzec .. niesamowite . mam nadzieje , ze internet bedzie juz dzialal to postaram sie tu zagladac i moze jak bedzie ladna pogoda to sie uda umowic na wspolne obserwacje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie na obserwacjach to zrobimy testy co potrafi :albert: i porównamy z moją. Tymczasem, jak Księżyc zejdzie to organizujemy jakieś obserwacje?

Pewnie raczej po świętach.

Moim celem jest Koński Łeb na tą zimę, ale potrzeba dobrego nieba i mile widziany filtr UHC. Będą też inne mgławice, dużo wyżej niż pod zaświetlonym Sokołowem.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don Pedro sobie sprawił jakąś nową lornetkę, ale ani słowem się nie podzielił. To ta DO Extreme ?

Extremistka 10,5x70 :D

 

 

@ bajstro: " Jak będzie na obserwacjach to zrobimy testy co potrafi [:albert:] i porównamy z moją. Tymczasem, jak Księżyc zejdzie to organizujemy jakieś obserwacje?

 

Pewnie raczej po świętach.

 

Moim celem jest Koński Łeb na tą zimę, ale potrzeba dobrego nieba i mile widziany filtr UHC. Będą też inne mgławice,...".

Końskiego Łba bez ©H-bety nie zobaczysz.

O-III chyba się nada? :)

 

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don Pedro gratulacje z nowego nabytku.

 

H-beta jest najlepsza do Końskiego Łba, ale UHC też przepuszcza H-betę, tylko jest jaśniejszy, bo ma szersze pasmo obejmujące też OIII. Czytałem gdzieś, że Konia podobno da się zobaczyć nawet w Fujinonie w idealnych warunkach.

Z teleskopem Ampera i Jego filtrem UHC nie powinno być z tą mgławicą większych problemów, pod nieco gorszym niebem niż w Bieszczadach. Myślę, że i Synta 8" dałaby radę pod ciemnym niebem - ale takiej to już chyba nikt nie ma. Rozeta teraz wysoko na niebie, więc powinna się ukazać w całej okazałości. Nigdy nie widziałem Eskimosa, ale to planetarna i wymaga poweru.

Przeglądając w Galerii Graffiti w Empiku najnowszy nr Astronomii Amatorskiej natknąłem się na fajny artykuł o zimowych mgławicach, a jest ich sporo - najwięcej w Orionie. Koń to pikuś w porównaniu z informacją, że da się w idealnych warunkach lornetką 10x50 dorwać pętlę Barnarda: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:BarnardLoopHunterWilson.jpg

Lornetka 10,5x70 powinna pokazać tutaj swój pazur, problemem może być wielkość źrenicy prawie 7 mm (ale i tak będzie lepiej jak w najlepszej 10x50, nawet gdyby oko wyrobiło tylko 60 mm średnicy czynnej z dostępnych 70 mm). Ale my nie mamy w okolicy idealnie ciemnego nieba, a prawie robi wielką różnicę - kiedyś trzeba będzie zaliczyć te Bieszczady i tam upolować to, czego się nie da na naszych podmiejskich miejscówkach.

 

Ps. Też się zapisałem na mój pierwszy w życiu zlocik. Może wreszcie skończą się inwestycje w astrobuble, jak zobaczę większość sprzętu dostępnego w PL.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"chabeta" ;) też się znajdzie żeby wywabić czarnego konia ;)

@bajastro: "...Lornetka 10,5x70 powinna pokazać tutaj swój pazur, problemem może być wielkość źrenicy prawie 7 mm..." bo to jest w rzeczy samej "ciemno-niebieska" lornetka ;)

Co do miejscówek to w naszej okolicy jest raczej kiepsko. Kiedyś jeździliśmy do Dylągówki (35 km z Rzeszowa, na prawdę ciemno) ale ostatnio widzę, że i tam robi się coraz jaśniej (a to nowy oświetlony kawałek drogi, a to "Death Rays" z Millenium Hall).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów,

ja z zapytaniem czy byli by chętni na obserwy w dniu dzisiejszym :) .

 

Czekam na las rąk, które napiszą jedziemy :rofl:

Pozdrawiam

Amperoza

 

editos: jak nie będzie chętnego w teren, to może powalczę z moim sprzętem w obserwatorium, ach jak to brzmi "obserwatorium:

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chętny, ale ze sprzętu obecnie to mam tylko TS 15x70. Gdzie miałyby być obserwy i dobrze w miarę wcześniej zacząć, bo potem wyjdzie Księżyc i skończą się DS-y.

 

Wyjrzałem przez okno i coraz więcej cirrusopodobnych chmur zaciąga na niebie od południowego-zachodu.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przepraszam, że wczoraj zawiodłem :(

Jeżeli dzisiaj pogoda dopisze, to chciałbym zorganizować wypad na obserwy Słonka, a po zmierzchu DSy. Dlatego pytanie do Was brzmi, czy znajdzie się chętny. Miejscówkę trzeba by wybrać taką, żeby było wszystkim po drodze, ja z racji bardzo ograniczonego miejsca w samochodzie mogę zabrać tylko jedną osobę.

Na obserwy Słonka trzeba by się wybrać max o godzinie 15, bo później będzie klapa.

Czekam na Wasze propozycje. Piszcie czy jedziecie i czy jedziemy na Słonko+DSy czy jedno albo drugie.

 

Amper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej nie wiadomo czy dzisiaj da radę o sensownej porze. Więc proponuję Raniżów w połowie drogi godz. 18, chyba że macie lepsze miejscówki, żeby daleko nie jechać. Może byśmy potestowali lornetki. Don Pedro jakbyś mógł to weź ze statywem swoją Extreme, ja biorę TS z żurawiem.

O ile pogoda dopisze, ok 21 wschodzi Księżyc i wtedy byśmy kończyli obserwy, potem wg ICM mają być chmury. Jak nie da rady dziś z pogodą to byśmy przełożyli na jutro i wybrali trochę ciemniejszą miejscówę niż Raniżów.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.