Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli rozpoczynamy obserwacje o 20, czy wyjeżdżamy o tej godzinie? Przed 22 wschodzi Księżyc, więc będzie niewiele czasu. I gdzie byśmy się spotkali, ja może wyjadę trochę wcześniej i poobserwuję kilka mgławic przez lornetkę pod swoim niebem, potem mogę jechać na południe w stronę Rzeszowa.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powinno być czyste niebo, wybieramy się gdzieś na obserwacje?

Może Adamówka pomiędzy Sieniawą a Tarnogrodem - trochę daleko (ode mnie jakieś 85 km), ale jak ma być w miarę ciemno, jeszcze poszukam konkretnych miejscówek, to może warto. Ostatecznie zależy od pogody.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania Mariusza,

wybieramy się dzisiaj na obserwacje?, dzisiaj będzie ostatnia pogodna noc w tym roku, dlatego proponuję się spotkać w większym gronie pod ciemnym niebem. Można by poobserwować Słonko, ale tak długo, to mi się nie chce siedzieć na zimnie. Proponuję się spotkać najpóźniej o godzinie 18tej, miejsce jeszcze do dogadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą chmury, czyste niebo ma być tak do 21-je, może trochę dłużej, potem trzeba się zwijać. Ja dopiero wróciłem, poczta mi na astropolis nie działa, więc kontakt utrudniony i trzeba by wyruszyć niebawem. Ja bym musiał ok 15 wyjechać, jeśli jedziemy do Adamówki, u nas chmury będą szybciej, potem pójdą na wschód.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkaliśmy się po godz. 17 pod kościołem w Krasne (pod Adamówką). Było nas trzech: ja, Andrzej i Łukasz. Po pierwszej nieudanej miejscówce (lampy sodowe), pojechaliśmy tutaj, wsp. GPS: 50.263641,22.78416 (za wsią Pawłowa). Nie było gdzie parkować, więc ustawiliśmy samochody wzdłuż drogi gruntowej. Po wyjściu z samochodu zdziwienie: niby niebieski obszar na mapie LP, a niebo nie było zadowalająco ciemne. Wszędzie oświetlone w nocy wsie. Było ciemniej na południowym-wschodzie, ale nie na tyle, żeby jechać 100 km w jedną stronę.

Cała relacja z obserwacji tutaj: http://astropolis.pl/topic/37865-obserwacje-astronomiczne-z-okolic-rzeszowa/page-6?do=findComment&comment=521926

Moja propozycja na sensowne obserwacje, bez tracenia znacznej ilości czasu na dojazdy i ciężko zarobionych funduszy na paliwo, to Rusinów. Ale od godz. 22, bo wtedy w większości wsi gasną światła, włącznie z oświetlonymi kościołami i robi się w miarę ciemno. W promieniu co najmniej 60 km ode mnie nie ma lepszego nieba.

To chyba byłby koniec obserwacji w roku 2013, chyba że na początku przyszłego tygodnia, pogoda okaże się łaskawa [:mr.green:]

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to opisałeś :)
następnym razem pisz tu http://astropolis.pl/topic/37865-obserwacje-astronomiczne-z-okolic-rzeszowa/page-6 relacyjki, żeby nie mieszać w wątku.

 

Potwierdzam też, to co napisałeś, nie warto jechać 100km w jedną stronę pod takie niebo :(

Dziękuję Wam za wspólne obserwacje w tym roku i mam nadzieje, że w przyszłym będzie ich dużo więcej i w większym gronie, bo ostatnio ludki z podkarpacia zawodzą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie miałem na czas informacji co do czasu i kierunku kierunku ruszyłem własnym zaprzęgiem w miejsce znane niektórym kolegom, tj. w pole pomiędzy Iwierzycami a Niechobrzem. Tym razem ruszyłem wgłąb gruntówki i zatrzymałem się tutaj: 49.993291N ,21.85158E

https://maps.google.pl/maps?q=49.993291,21.85158&hl=pl&num=1&t=h&z=17

 

Niestety, halny usiłował urywać mi głowę i obserwacje teleskopowe spaliły na panewce, więc przerzuciłem się na lornetkę, i to bez statywu, bo statyw dwa razy przewrócony przez wiatr. Więcej postaram się napisać we właściwym dziale

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i jak ???

 

Ja pomimo wszystko ciągle mam największy sentyment do Dylągówki :)

Ja również. Trzeba będzie tam się wybrać na przeszpiegi, lub wysłać drona ;)

Miejscówka zacna: tylko na kierunku NE łuna od RZ przeszkadza ( z rosnącym udziałem koloru białego: "LED it sunshine!" :? )

podobnież świąteczne oświetlenie chat okolicznych. Biało-niebieska iluminacja Millenijnego Krzyża Południa (W Niechobrzu Grn.) o dziwo, aż tak nie przeszkadza.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za niekompletne informacje, nie zdążyłem podać dokładnej informacji, gdyż były przerwy w działaniu forum i już się zbierałem do wyjazdu. W jedna stronę 2 h jazdy.

Ten Niechobrz chyba zdecydowanie za blisko Rzeszowa, pewnie pół nieba w łunach prawie do zenitu?

U nas też wiało, na szczęście lornetki ani teleskopu nie przewróciło.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tych miejscówkach jako potencjalne miejsca obserwacji na południe od Bojanowa:

50.346309,21.996639 (wieś Stary Nart): https://maps.google.pl/maps?q=50.346309,21.996639&hl=pl&ll=50.346309,21.996646&spn=0.008339,0.01929&sll=50.342201,22.013984&sspn=0.00834,0.01929&t=h&z=16

50.342201,22.013977 (wieś Nowy Nart): https://maps.google.pl/maps?q=50.342201,22.013977&hl=pl&ll=50.342201,22.013984&spn=0.00834,0.01929&sll=50.346556,21.972957&sspn=0.00417,0.009645&t=h&z=16

50.346556,21.97295 (do znalezienia dojazd): https://maps.google.pl/maps?q=50.346556,21.97295&hl=pl&ll=50.346556,21.972957&spn=0.00417,0.009645&sll=50.346429,21.973069&sspn=0.002085,0.004823&t=h&z=17

znając życie światła wyłączają ok. 22:00

Ja tam jeszcze nie byłem, ale w przyszłości będę chciał się czasem odsunąć od łuny Nowej Dęby, kilka/naście km na wschód.

 

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Niechobrz chyba zdecydowanie za blisko Rzeszowa, pewnie pół nieba w łunach prawie do zenitu?

U nas też wiało, na szczęście lornetki ani teleskopu nie przewróciło.

Wbrew pozorom nie jest tak źle, o czym przekonaliśmy się z Kshyvyy'm w połowie lipca. Łuna od RZ przeszkadza nad północno-wschodnim horyzontem i sięga od ok 30st. w elewacji. Zabawę po za wiatrem psuły dekoracje świąteczne po okolicznych wioskach (streszczając temat: "LED it sunshine!" :( ), o dziwo Milenijny Krzyż Południa w Niechobrzu Grn. nie zanadto dawał popalić (po oczach). Lornetką 10,5x70 trzymaną w rękach (łokcie na dachu auta) spokojnie znalazłem M33, a WMA M31 wypełniała jakieś 3/4 pola widzenia.Ponadto na tle łuny dawały się wyłapać Galaktyki Bodego M81 i M82 więc jest dobrze. W lipcu z (prawie) tej miejscówki (kilkaset metrów bliżej Rzeszowa) spokojnie dało się zaobserwować Welon w Łabędziu.

Co do innych stanowisk, to podobnie jak u Łukasza, mój największy sentyment wzbudza Dylągówka. 8)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jacyś chętni na dzisiejsze obserwy pod Rusinowem (50.369476, 21.866231)? Z sat 24 wstępnie wynika że przynajmniej pierwsza połowa nocy będzie bez chmur, z Niemiec nadciągają kolejne, które na Podkarpacie dotrą już jutro. Możemy się umówić na 18 na "rynku" w Majdanie Królewskim, komu nie pasuje to na miejscu obserwacji.

Chyba że Rusinów nie, to inna miejscówka w okolicy, np. taka (tu jeszcze nie byłem, więc to też by był taki zwiad terenowy):

https://maps.google.pl/maps?q=50.347261,21.983534&ll=50.346915,21.984528&spn=0.002085,0.004823&num=1&t=h&z=18,

https://maps.google.pl/maps?q=50.341804,22.010248&num=1&t=h&z=17

tak żeby niebo było w miarę ciemne bez wielgaśnych łun. Potem będą 2 tyg z Księżycem, więc DS-y to dziś jest okazja.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

 

Nie potrzebuje ktoś z Was Red Dot Finder'a?

Mam do oddania taki, wartość jest porównywalna do kosztów przesyłki, więc wolę oddać komuś z Was za przysłowiowe "pół litra".

Jeśli będzie ktoś chętny, to poproszę na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli pogoda dopisze, to jutro planujemy większy wypad za miasto, a dokładnie w okolice Rusinowa, tj około 60km od Rzeszowa.

Miejmy nadzieje, że wiatr będzie nam sprzyjał.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

ps. Jakubie, może napisz coś więcej o sobie, jakim sprzętem dysponujesz, czy jesteś mobilny i czasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.