Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

No niestety plany się zmieniły, ponieważ pogoda jaka jest, każdy widzi :ermm:

Tak czy inaczej, jeżeli na dniach będzie okazja do obserwacji i spotkania w starym dobrym gronie, to mam nadzieje, że się spotkamy.

W razie czego będziemy w kontakcie.

 

Amper

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za. I mam nadzieję, że nie trafimy znów na jakiegoś Mr. Booraka co to go ślimaki zjeść miały. :rofl:

Zawsze można poprosić o dobre warunki obserwacyjne:

Idę o zakład, że w przyszły piątek warunki będą extraordynaryjne bo wtedy wybieram się służbowo do Łodzi.

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jest dzisiaj spora szansa na pogodny wieczór, mam nadzieje, że taki właśnie będzie i liczę na spotkanie z Wami!

 

Póki co obserwujmy pogodę i jeżeli po południu będzie OK, to wybierzemy jakieś ciekawe miejsce do obserwacji ale juz teraz zaznaczam, że chciałbym obrać kierunek Kolbuszowa, Sokołów lub inne tamte klimaty.

 

Łukasz

 

edit: a jak nie dziś, to nawet ICM pokazuje na jutro kawałek dobrego nieba.

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc, dla wszystkich zainteresowanych,

spotykamy się w Kolbuszowej na rynku o godzinie 21:00 i jedziemy na znaną większości miejscówkę.

Spotkanie głównie towarzyskie z wiadomych względów, nie zabraknie jednak sprzętu takiego jak:

lornetka :)

jakiś tam refraktorek na statywie,

pewnie będzie też jakiś aparat i co najważniejsze dużo humoru

 

kolejny edit: z tego co widzę na sat24, to pogoda się poprawia z każdą minutą i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

 

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Dawno tu nie zaglądałem , ale niebo dalej obserwuje i nawet się już zaczynam coś orientować ;d ( ostatnio jak tu pisałem to nawet gwiazdozbiorów nie znałem) . Niestety z pracy mnie wywalili i brak gotówki na rozbudowe sprzętu . Obserwuje dalej tym teleskopem 150/750 , na okularach tych co były w zestawie 10 mm i 25 mm . Przez ostatnie miesiące obserwowalem głownie planety , księżyc i uczyłem sie gwiazdozbiorów. Teraz przychodzi czas na głębszy kosmos . Wczoraj była super noc i udało mi się zaobserwować mgławice pierścieniową M 57 w Lutni ;d wyglądała jak rozmyte jajko z ciemną plamą w środku , ale i tak już fajnie , bo sie wyraznie odcinała od innych gwiazd . Próbowałem też znalezć w wielkiej niedzwiedzicy galaktyke wiatraczek M 101 i galaktyke M 51 w psach gończych no i wydaje mi sie ,że znalazłem , tylko nie było widać żadnych szczegułów , ot takie kropki bez ostrości . I właśnie mam pytanie ; na tym teleskopie z seryjnymi okularami jest wogóle możliwe zobaczyć jakieś szczeguły tych galaktyk ? jeśli nie to jaki okular trzeba by dokupić ? i też prośba jeśli znacie jakieś obiekty które w tych seryjnych okularach wyglądają troszke inaczej , niż zwykła kropka to prosze o napisanie za co sie zabrać do szukania , żeby móc coś dojrzeć : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6mm - potwierdzam z praktyki. Moim pierwszym telepem był właśnie newton 1570/750. 6mm to taki bezpieczny power.

Aczkolwiek w dobrych warunkach 5mm też da rade.

Z tych kitowych okularów to tylko 25-tka jest w miarę przyzwoita. 10mm to już porażka. Ciemny jest..

Poluj na giełdzie na jakiś okular szerokokątny w okolicach 10mm - 15mm. Najlepszy na jaki Cię stać. W każdym razie każdy będzie lepszy od tej kitowej 10-tki..

 

Edytowane przez lumpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem narazie laikiem w temacie sprzętu :icon_redface: więc byłbym wdzięczny za brak polewki ze mnie. no dobra ,niedawno kupiłem .http://www.teleskopy.pl/Teleskop-SkyWatcher-N-200-200/1000-EQ-5-teleskopy-1391.html 3 tygodnie temu złapałem saturna z ledwo widocznymi pierścieniami, był wielkości łepka od szpilki, choć na jowiszu szczęnka mi siadła( tylko ostrość mogłabyć ćup lepsza). moje pytenie; to wina moich oczekiwań czy sprzętu-miejsca?. mieszkam w małym miasteczku na wschodzie polski, mam pare okularów (10 mm, 25mm,soczewka barlowa x2,GSO PL 6mm). byłbym wdzięczny za radę.AVE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czesc. tez nie jestem ekspertem , bo dopiero obserwuje przez teleskop od jakis 8 miesiecy. saturna teraz widac fajnie . mam teleskop mniejszy od twojego 150/750 i na seryjnych okularach 25mm to faktycznie wyglada jak łepek od szpilki , ale na badziewnym 10 mm przez barlowa przy pieknej nocy udalo mi sie dostrzec przerwe casinniego w pierscieniach i pasy na rowniku.



tez mam pytanie do reszty , bo przymierzam sie do zakupu okularu , aby uzyskac na maksa powiekszenie w tym moim teleskopie . co mysllicie o tym Okular William Optics SPL 6 mm 1,25 55 stopni ? kosztuje 400 zl moze tak do 500 zl dalbym rade wysupłać . ten WO bedzie dobry ? czy da sie cos lepszego w tej cenie kupic ?

Edytowane przez okko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Czy ktoś z Rzeszowa i okolic zrobił dziś fotkę z przelot ISS na tle tarczy słońca? Pozdrawim

 

Czyli był taki przelot? FUCK! Znowu przegapiłem :(

 

EDIT:

Patrzę na stellarium i wygląda na to, że jednak u mnie stacja przeleciała obok ;)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.