Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś obserwy, jak ktoś będzie chętny to spotkanie o 19 pod Urzędem Gminy w Cmolasie. Potem wyjazd do Rusinowa lub Nartu. Jest to na południe od Bojanowa. Oczywiście jak niebo się nie zepsuje. W planie galaktyki od 12 do 13 mag.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, napaliłem się dzisiaj na ładną pogodę ale odpuściłem jak się zorientowałem że Księżyc prawie w pełni. Jak tylko zniknie z horyzontu a pogoda będzie dopisywać to jak najbardziej jestem za jakimś wypadem!

 

Don Pedro, mam nadzieję że na zlocie będą same pogodne noce!

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem z zamiarem dotarcia do Dylągówki (plan był by wjechać już za serpentynami) ale widząc nadciągające od południa chmury ( a miał być "klir"), pojechałem na Łany Tyczyńskie (pod maszt GSM) Z uwagi na Księżyc, nadciągające chmury, wyciągnąłem z kufra jedynie DO 10,5x70 i Sky Trackera. Dodaktowo trzeba było wejść pod góreę ok. 100 m po wyślizganej drodze. Przy ziemi było -18 oC. Do tego wiaterek....brr

Kometę było widać, dało się nawet wyróżnić jadro.

Pozdrawiam

Piotr. S.

 

P.S.

Zobaczcie czym oddychamy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem z zamiarem dotarcia do Dylągówki (plan był by wjechać już za serpentynami) ale widząc nadciągające od południa chmury ( a miał być "klir"), pojechałem na Łany Tyczyńskie (pod maszt GSM) Z uwagi na Księżyc, nadciągające chmury, wyciągnąłem z kufra jedynie DO 10,5x70 i Sky Trackera. Dodaktowo trzeba było wejść pod góreę ok. 100 m po wyślizganej drodze. Przy ziemi było -18 oC. Do tego wiaterek....brr

Kometę było widać, dało się nawet wyróżnić jadro.

Pozdrawiam

Piotr. S.

 

P.S.

Zobaczcie czym oddychamy:

 

C_2014_Q2_Lovejoy1.jpg

LP_RZ.jpg

LP_Rzeszów_2014.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek widzę że spore tam zaświetlenia ,Ja na swoim miejscu upolowałem z 1000 mm Pozdrawiam :)

 

 

Fakt Andrzeju, na tej miejscówce robi się coraz jaśniej :( Do tego Łysol patrzył przez kraty ogrodzenia... ;) strasznie to deprymujące. Te self-szoty ;) dałem żeby pokazać jak koszmarne zaświetlenie mamy w naszej okolicy. Poza tym widać smog rzeszowski którego nie powstydziłby się GOP.

-1000 mm czyli?

Wczoraj nawet nie wyciągałem żadnego "poważnego" sprzętu bo widziałem nadciągajace chmury. I skończyłoby się na "ćwiczeniach strażackich": rozwiń-zwiń. A komety bym nie zdążył zobaczyć...

 

Przez to zimno ciężko zapamiętać widoczek komety jak PANSTARRSem było

 

16 III 2013r. -23 oC brr.... Nawet temu zimnu było zimno.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

A propos miejscówek :astronom:

Kiedyś Strzyżowski smog i LP zmusiły mnie, do szukania alternatywnej miejscówki dla przydomowego podwórka. Szukałem, miejsca w miarę blisko domu i dostatecznie wysoko ponad zanieczyszczeniami. Szukając trafiłem na wzniesienie (464m n.p.m), leżące w połowie drogi pomiędzy Strzyżowem a Niebylcem, a na nim na coś takiego http://www.igf.fuw.edu.pl/meteo/stacja/latlon.php Wyczulony na jak najmniej zaświetlony teren polecam obszar leżący na południe od stacji badawczej w okolicach przekaźnika GSM.

Może i warunki obserwacji nie są tu idealne z racji zaświetlenia z kierunków W - Strzyżów( 5km ), SW - Rzeszów (25km) i N - Krosno (30km) to, wysokość względna ponad 200m nad poziomem Wisłoka i zdecydowanie większa przejrzystość powietrza ponadto widoczny niemal w każdym kierunku daleki horyzont czyni okolice stacji badawczej wartym polecenia dla astroamatorów. Nadto pełne aktualne dostępne online dane meteorologiczne i obraz z kamer, dostępne na podlinkowanej stronie, pozwalają zorientować się w bieżącej sytuacji i zweryfikować plany obserwacyjne. Przeprowadziłem z tej miejscówki kilka lornetkowych sesji z jak najlepszym rezultatem.

Polecam, może ktoś kiedyś zabłądzi w te strony.

Piotr.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

A propos miejscówek :astronom:

Kiedyś Strzyżowski smog i LP zmusiły mnie, do szukania alternatywnej miejscówki dla przydomowego podwórka. Szukałem, miejsca w miarę blisko domu i dostatecznie wysoko ponad zanieczyszczeniami. Szukając trafiłem na wzniesienie (464m n.p.m), leżące w połowie drogi pomiędzy Strzyżowem a Niebylcem, a na nim na coś takiego http://stacja badawcza transferu radiacyjnego w strzyżowie Wyczulony na jak najmniej zaświetlony teren polecam obszar leżący na północ od stacji badawczej w okolicach przekaźnika GSM.

...

Polecam, może ktoś kiedyś zabłądzi w te strony.

Piotr.

No ba, zbłądzę ci ja, zbłądzę! :)

Ale linka Ci się nie dowiązała: http://www.igf.fuw.edu.pl/meteo/stacja/

https://www.google.pl/maps/place/49%C2%B052%2743.0%22N+21%C2%B051%2740.7%22E/@49.8781717,21.8608392,288m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=pl

co niniejszym uczyniłem.

Miejsce wygląda na mapie LP trochę gorzej jak Dylagówka, ale teren wygląda na dogodniejszy:

http://www.forumastronomiczne.pl/smf/pliki/LP-mapa_PL.jpg

Pozdrawiam,

Piotr S.

 

P.S>

Odnoszę wrażenie, że okolice pradoliny Wisłoka maja w ogóle jakiś anty-astronomiczny mikroklimat.

 

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

A propos miejscówek :astronom:

Kiedyś Strzyżowski smog i LP zmusiły mnie, do szukania alternatywnej miejscówki dla przydomowego podwórka. Szukałem, miejsca w miarę blisko domu i dostatecznie wysoko ponad zanieczyszczeniami. Szukając trafiłem na wzniesienie (464m n.p.m), leżące w połowie drogi pomiędzy Strzyżowem a Niebylcem, a na nim na coś takiego http://www.igf.fuw.edu.pl/meteo/stacja/latlon.php Wyczulony na jak najmniej zaświetlony teren polecam obszar leżący na południe od stacji badawczej w okolicach przekaźnika GSM.

Może i warunki obserwacji nie są tu idealne z racji zaświetlenia z kierunków W - Strzyżów( 5km ), SW - Rzeszów (25km) i N - Krosno (30km) to, wysokość względna ponad 200m nad poziomem Wisłoka i zdecydowanie większa przejrzystość powietrza ponadto widoczny niemal w każdym kierunku daleki horyzont czyni okolice stacji badawczej wartym polecenia dla astroamatorów. Nadto pełne aktualne dostępne online dane meteorologiczne i obraz z kamer, dostępne na podlinkowanej stronie, pozwalają zorientować się w bieżącej sytuacji i zweryfikować plany obserwacyjne. Przeprowadziłem z tej miejscówki kilka lornetkowych sesji z jak najlepszym rezultatem.

Polecam, może ktoś kiedyś zabłądzi w te strony.

Piotr.

Rzeczywiście miejscówka godna uwagi, choć na mapie LP nie wygląda zachęcająco. Jesienią wybrałem się tam z myślą o polowaniu na Merkurego, a udało mi się zarejestrować Światło Zodiakalne, a właściwie jego resztki nad rozbłyskującym już wschodnim horyzontem http://www.panoramio.com/photo/113806997

Warunki były bardzo dobre, bo zalegająca w dolinach mgła zatrzymała większość LP, jednak to niemal środek Podkarpacia, a dookoła miasta, dlatego uważam, że możliwość obserwowania tak efemerycznego zjawiska wystawia tej miejscówce dobre referencje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Jestem z okolic Stalowej Woli, dokładnie to 6 km od miasta w stronę Sandomierza. Posiadam dopiero co zakupioną Synte 10" i wiem, jak bardzo jest wrażliwa na zanieczyszczenia światłem i pytanko do Was, czy mógłby ktoś polecić mi jakąś miejscówkę z małym LP w okolicach tak do 50 km.

 

 

Dzięki ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zainteresuj się terenami na południe od Bojanowa (Rusinów, Kopcie, Wilcza Wola) - masz w miarę blisko. Najciemniejsze niebo w promieniu 50 km. Ja tam rzadko teraz jeżdżę (raz na kilka miesięcy). 10" pod takim niebem daje kopa, poczytaj to: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=28828

W kilka osób my się umawiamy w okolice Raniżowa lub Kolbuszowej - gorsze niebo, ale ludziom pasuje żeby czasem wspólnie coś pooglądać i pogadać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zainteresuj się terenami na południe od Bojanowa (Rusinów, Kopcie, Wilcza Wola) - masz w miarę blisko. Najciemniejsze niebo w promieniu 50 km. Ja tam rzadko teraz jeżdżę (raz na kilka miesięcy). 10" pod takim niebem daje kopa, poczytaj to: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=28828

W kilka osób my się umawiamy w okolice Raniżowa lub Kolbuszowej - gorsze niebo, ale ludziom pasuje żeby czasem wspólnie coś pooglądać i pogadać.

Byłem kilka razy nocą nad zalewem w Wilczej Woli. Nie jest źle, ale rewelacji też nie ma. Od północy daje się we znaki Nowa Dęba, Nisko i Stalowa Wola. Od południa mimo sporej odległości mocna łuna od Rzeszowa. W zenicie niebo w miarę ciemne. Proponował bym wziąć pod uwagę tereny na wschód od Stalowej Woli, w kierunku wału Roztocza. Oczywiście im dalej na wschód tym lepiej, ale już okolice Woli Krzeszowskiej wyglądają obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka razy nocą nad zalewem w Wilczej Woli. Nie jest źle, ale rewelacji też nie ma. Od północy daje się we znaki Nowa Dęba, Nisko i Stalowa Wola. Od południa mimo sporej odległości mocna łuna od Rzeszowa. W zenicie niebo w miarę ciemne. Proponował bym wziąć pod uwagę tereny na wschód od Stalowej Woli, w kierunku wału Roztocza. Oczywiście im dalej na wschód tym lepiej, ale już okolice Woli Krzeszowskiej wyglądają obiecująco.

 

Wola Krzeszowska? gdzie to znalazłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwiema łunami, największą na zachodzie od Stalowej Woli i mniejszą na wschodzie od Biłgoraju + pełno oświetlonych w nocy wiosek z kościołami (kierunek południe). Ja z Amperem i Andrzejem napaliliśmy się też na wschód, zrobiliśmy ponad 100 km w jedną stronę i też pełno łun dookoła, w zenicie niebo było trochę lepsze - ale nie aż tak bardzo, żeby tak daleko jechać. Kilka km na północ od Wilczej Woli łuna od Rzeszowa jest już mała, najgorzej świeci Stalowa Wola i Nowa Dęba (od roku kiedy burmistrz wymienił oświetlenie na placu przy kulturze wstawiając halogeny i listwy led w szczeliny pomiędzy płytami), da się też dojrzeć małą łunę od Kolbuszowej.

Jak ktoś chce zauważalnie lepsze niebo to pozostają już tylko Bieszczady.

I tak mamy lepsze niebo niż większa część Polski, takiego nieba jakie jest w Wilczej Woli nie ma nawet 100 km od Warszawy.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega wątpliwości, że u nas na Podkarpaciu łatwiej o dobrą miejscówkę niż w innych częściach kraju. O Bieszczadach nie będę się rozpisywał, bo każdy, kto choć raz był, zna temat. Tyle, że Kolega Tatasek ograniczył promień poszukiwań do 50 km od Stalowej Woli, a więc Bieszczady trochę poza zasięgiem. O Hucie Krzeszowskiej wspomniałem, bo przejeżdżałem tamtędy jesienią i było naprawdę nieźle. W wielu miejscach w tamtej okolicy, gdzie nie świeciły lokalne latarnie było zauważalnie lepiej niż w Wilczej Woli. Jak na wschód od Biłgoraja to się nie wypowiem, bo zmierzch astronomiczny zapadł dopiero kiedy mijałem Biłgoraj, ale zapewne Kolega Pawlik ma informacje na ten temat, bo to jego rewir. Latarnie na wioskach mają to do siebie, że częstokroć są wyłączane w późnych godzinach nocnych, poza tym nawet niewielka osłona jak wzniesienie, czy las wystarczy, by zminimalizować ich wpływ na LP. Znacznie gorzej z dużymi miastami, bo łuny od nich są widoczne na dziesiątki kilometrów. Od pewnej osoby, z którą niestety nie mam obecnie kontaktu słyszałem, że ciemne miejsca można znaleźć również wzdłuż prawego brzegu Wisły, w rejonie Annopola i Opola Lubelskiego. Zainteresowało mnie Twoje stwierdzenie, że zrobiliście ponad sto kilometrów na wschód i rezultaty nie były zadowalające. Czy mógłbyś bardziej sprecyzować rejon, który spenetrowaliście? Pytam, bo mam w planie Roztocze i dobrze byłoby zasięgnąć informacji u osób, które znają te miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wschód od Biłgoraja w niektórych miejscach jest bardzo dobrze. Sam jeżdżę na miejscówkę gdzie zasięg gołym okiem dochodzi czasami spokojnie do 6mag. Na Roztoczu ogólnie jest bardzo dobrze. Ostatnio jadąc samochodem wyczaiłem potencjalnie dobrą miejscówkę na sporym wzgórzu 50°25'50.32"N 22°29'32.64"E, widoczna też w streetview.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wschód od Biłgoraja w niektórych miejscach jest bardzo dobrze. Sam jeżdżę na miejscówkę gdzie zasięg gołym okiem dochodzi czasami spokojnie do 6mag. Na Roztoczu ogólnie jest bardzo dobrze. Ostatnio jadąc samochodem wyczaiłem potencjalnie dobrą miejscówkę na sporym wzgórzu 50°25'50.32"N 22°29'32.64"E, widoczna też w streetview.

 

Mógłbyś wrzucić link do street view z tym wzgórzem, bo podając współrzędne widzę tylko leśną drogę.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.