Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt sie nie kwapi z relacją, wiec może ja napiszę kilka słów żeby nie było, że się nie odbyło. Zajefajne spotkanie. Magdalenka została niemal zakorkowana przez amatorów zaćmienia.  Poza naszą ekipą przez górkę przewinęło się kilkadziesiąt osób, mnie lub bardziej świadomych zjawiska. Zaczęło się nieciekawie, zewsząd chmury, ale z czasem przetarło się i do ostatnich chwil pogoda była idealna. Księżyc wyłonił się zza chmur już lekko brynatny, by przez wszystkie etapy raczyć mas swoim pięknym zmiennym obliczem. Zaćmienie było długie wiec były czas aby poobserwować i podzielić się urokiem widocznych planet i kilku DSów, z zainteresowanymi osobami. Do teleskopów ustawiały sie kilkuosobowe kolejki. Największy zachwyt wśród oglądających wzbudził Saturn z jego pierścieniami i widoczną przerwą Cassinego. Prym w niesieniu  kaganka astronomicznej oświaty nieśli Andrzej i Łukasz, pozdrawiam. Spotkanie uważam za bardzo udane, wspaniali ludzie w niepowtarzalnym anturażu. Wielkie dzięki. 

Zapodajcie jakąś grupową fotkę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jakoś ten czas tak szybko ucieka i coraz mniej czasu ma człowiek. Mimo wszystko dziękuję Wam, że wyciągneliście mnie z domu i za super spotkanie, fajnie było zobaczyć stare, znajome twarze.

Piotrze, dziękuję za relację ze spotkania. Ja myślę, że główny "prym" spotkania był po Twojej i Andrzeja stronie. To wy pokazywaliście "turystom" niebo i to wy mówiliście co i jak, mój wkład był minimalny :) 

Niestety zdjęcia grupowego nikt chyba nie zrobił, każdy pstrykał fotki Księżyca z lepszym lub gorszym efektem. Ja tych zdjęć trochę mam ale tu wstawię tylko jedno, bez obróbki i innych takich.

Sprzęt SW120ED, dzięki Andrzej (tuba) i dzięki Piotr (montaż) i Nikon D90

Pozdrawiam 

 

DSC_4105.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Niestety różne obowiązki nie zawsze pozwalają na bieżące pisanie. Wypad był fantastyczny przede wszystkim dlatego, że udało się spotkać w fajnym gronie, na fajnym zjawisku i w fajnym miejscu :Astrobrać: Taj jak pisał Piotr wcześniej: tłumy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Podejrzewaliśmy, że to nieudzielający się forumowicze Astropolis (tzw. "czytacze"). Z naszego forumowego towarzystwa zaszczyciły nas takie osoby, jak: Piotr4d, lukaszP, Amper, Don Pedro (wracający do zdrowia - mam nadzieję że spotkanie na wspólnych obserwach trochę naładowało baterie!), el3k, Andrzej.Ch63 oraz wiele innych osób. Jeśli kogoś pominąłem, przepraszam, mogę nie znać. Księżyc najpierw nie chciał się pokazać, chwał się pod chmurami prawie do 22:00. Najpierw przebił się przez chmury Mars, którego obserwowaliśmy naszymi sprzętami, ale był bardzo nisko. Na tyle nisko, że przy moim Taurusku musieliśmy klęczeć, ale nikogo to nie dziwiło, w końcu miejscówka znajdowała się pod kościołem na Magdalence :icon_wink: Każdy z nas coś przywiózł, więc można było poobserwować przez całe spektrum sprzętów: SW120 ED, SCT 8', Meade Truss 12', T330, Andrzejowa lorneta, a Łukasza sprzęt robił za centrum fotograficzne - zmieniały się tylko Canony podpięte do wyciągu (dzięki Łukasz za umożliwienie zrobienia fajnych fotek!). Zainteresowanie turystów było olbrzymie, każdy chciał popatrzeć przez teleskop czy lornetkę, Łukasz z Andrzejem ciekawie poopowiadali różne ciekawostki z dziedziny astro, niektórzy chcieli namiary na nas, żeby się spotkać - widać, że wszystko to wywarło bardzo pozytywne wrażenie na osobach wcześniej nie związanych z astro :astronom: Z mojej strony, to największe wrażenie poza Marsem i Księżycem, który już w lidletce Auriol 10x50 wyglądał jak w 3d (niektórzy twierdzili, że 4d... :D ), zrobił Saturn, który w 13 calach po prostu powalił na kolana (i znów ten kościelny wątek...), niektórzy zaobserwowali Przerwę Kaczyńskiego, co dodało nieco polityczny wątek do naszych astroobserwacji. Podsumowując: wypad bardzo udany, miło Was było znowu zobaczyć, poniżej wrzucam kilka fotek, które mi się udało zrobić. Do następnego!

IMG_8775.thumb.jpg.99fdeb106b53493a98a40018a7a36809.jpg

IMG_8779.jpg

IMG_8780.jpg

IMG_8781.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o miejsca obserwacyjne w okolicach Rzeszowa czy ktoś próbował pod krzyżem Milenijnym w Niechobrzu? Ostatnio tam byłem i wydaje się dośc ciemnym miejscem (latarnie gasną ok północy na pobliskich drogach). Wydaje się lepszym miejscem niż słynna Magdalenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, ja chętnie bym się wybrał gdzieś w niedalekie okolice Rzeszowa. Najbliższym ciemnym miejscem są okolice Dylągówki, Bachórza i Jawornika Ruskiego.

Korzystając z tego że jest nów, chciałem przy okazji pofocić więc będę szukał w miarę ciemnego miejsca.

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukaszp dziś do mnie wybiera się @Amper, mam mu pokazać i zademonstrować mój setup astrofoto. Później  koło 21:30 pewnie wybierzemy sie na pobliską górkę 400m npm. na obserwacje perseid. Niebo nie jest super ciemne, ale daje rady. 

Zapraszam!

 

Screenshot_2018-08-12-17-21-36.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.