Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Cześć i czołem!

Jak wiecie zostałem 2 razy spuszczony z wodą w temacie  obserwatorium podrzeszowskiego. Dzisiaj wrzuciłem sprawę pod dyskusję na fb w temacie "Sąsiedzi Rzeszów"

Jakieś pomysły? Jaki gdzie ugryźć  1NPLN? Obserwatorium w Krośniema kosztować 800 kPLN. https://www.facebook.com/groups/378615245614352/  

 

Mogą w Kosowie to i w Rzeszowie! 
(Wizualizację pożyczyłem od Pranvery, koleżanki z Kosowa; Pranvera Hyseni )
Ma obserwatorium Jasło (przy 1LO), Koszalin (z budżetu miejskiego) Skierniewice budują (budżet miejski) Krosno się stara (wycenione na ok. 800 000zł) Na bratniej Slowacji dość często występują tzw. Lidove Hvezdarne (najbliższe w: Presovie (takze z planetarium) i pod Svdnikiem. Ponadto, w PL jest kilka "astrobaz" dedykowanych szkołom (przybraku astronomiiwszkole). Obiekt na dachu Budynki Fizyki URz, nadaje się obecnie jedynie do Słońsa i Księżyca (czasem planet) gdyż jest w środku miasta i na przeciwko galerii handlowej. 
Swego czasu wpadlem więc na pomysł stworzenia w okolicach Rzeszowa (miejsce na tyle ciemne, żeby Drogę Mleczną było widać gołym okiem) Społecznego Obserwatorium Astronomicznego. Cel: integracja osób zainteresowaych, edukacja naukowa (astronomia i astronautyka: Lotnictwo i Kosmonautyka to podobno tzw. "Inteligentne Specjalności Regionu"), i prowadzenie badań o wartości naukowej przez amatorów np. tranzytów planet pozasłonecznych, rotacji planetoid, gwiazd zmiennych, komet itp., poza "astronomia estetyczną", rzecz jasna. W skład wyposażenia wchodziłyby dwa instrumenty optyczne: Jeden duży (pod nisko osadzoną kopułą 3..,4m), np. Schmidt-Cassegrain o średnicy 350...400 mm na montażu paralaktycznym ze sterowaniem komputerowym, i wyposażeniem takim jak: filtry , kątówka 90 st. reduktor ogniskowej, soczewki Barlowa, okulary 2" do obserwacj wizualnych, złączki do kamer i aparatów fotograficznych, oraz kamery CCD monochromatyczne i kolorowe do rejestracji obrazów. I szukacz oczywiście. Drugi to telesop słoneczny w budynku z dachem typu "roll-of" (kopula tu nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na nagrzewanie od Słońca.) Wyposażenie uzupełniałby zestaw kamer do rejestracji meteorów (jako element sieci bolidowej PKiM), I może 3 metrowy radioteleskop na montazu paralaktycznym w kopule radioprzeźroczystej) do demonstracji: promieniowania radiowego Słońca, Drogi Mlecznej, jak i powazniejszych badań poprzez włączenie w sieć interferometryczną (najbliżej jest radioteleskop w Rzepienniku Biskupim: 70 km w linii prostej od RZ). Zestaw UKF (odbiornik typu SDR, 2 kanały plus mikrokomputer, anteny dookolna i kierunkowa Uda-Yagi) do radiowego zliczania meteorów (także za dnia czy zlej pogody). Oprócz tych elementów powinna być salka konferencyjna z rzutnikiem i ekranem, zaplecze socjalne z łazienka kuchenką i miejsce gdzie obserwatorzy noga wyciągnąć nogi czekając na obserwacje nad ranem, bądź chwilę odpocząć po obserwacjach.
Ciekaw jestem mczy kogoś to u nas poza paroma znanymi mi osobami zainteresuje, i szukam pomysłu na ...sfinansowanie takiego przedsięwzięcia, bo nstytucjonalnie zostałem juz dwa razy spuszczny ze schodów (Mój projekt popiera min. Prezes PTA i dyrektor CAMK'u)

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co się orientowałem, to pieniądze z RPO 2014-2020 się skończyły, więc jeśli w grę wchodzi dofinansowanie Unijne, to dopiero z perspektywy 2021 -2027. Może uda się coś uszczknąć z kolejnego budżetu? Trzeba będzie drążyć temat, w końcu kropla drąży skałę :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już wizualizacja Podkarpackiego Centrum Nauki, wygląd ma nawiązywać do planety z pierścieniem (zewnętrzna klatka schodowa), ale z zapowiedzi nie wynika, żeby miało ono nawiązania do astronomii, jedynie mgliste zapowiedzi sal poświęconych lotnictwu i kosmonautyce. Widać, że na razie samorząd nie ma bardzo pomysłu, co by tam miało być, same ogólniki. Tutaj krótki artykuł: http://sztuka-architektury.pl/article/11742/podkarpackie-centrum-nauki-oto-projekt-architektoniczny

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w końcu musi przyjść jakaś dziura w chmurach. Obserwujcie prognozy pogody :astronomer2: Warto by wyskoczyć, choćby na godzinę czy dwie, pod ciemniejsze niebo i zapolować na kometę. Wystarczy lornetka i jakiś newtonik. Liczę, że uda się nam zrealizować taki szybki wypad.

Edytowane przez Piotr4d
Edit: Lipowiec swoją drogą, obecność obowiązkowa.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.