Skocz do zawartości

Czy dobrze to sobie wykombinowałem?!


atomek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zamierzam kupić teleskop i przedtem wolę spytać Was, fachowców, czy mój plan jest sensowny. Moja fascynacja zaczęła się od pożyczenia na kilka miesiecy teleskopu o parametrach 60/500 (tak mniej-więcej, już nie pamiętam).

 

Mieszkam w dużym mieście, ale jestem też mobilny i czasem będę chciał wyjeżdżać z teleskopem za miasto. Obecnie zakupiłem jakiś tam aparat cyfrowy, mam też zenity. Oprócz oglądania zamierzam też robić zdjęcia. Wymyśliłem, że kupię teleskop o średnicy 200mm, myślę, że na tyle mnie najwięcej stać, jest to najmniej ile chciałbym mieć i najwięcej tyle jest sens wozić ze sobą (choć rozumiem, że to rzecz względna;)). Co do ogniskowej myślałem że może 800 lub 900 wystarczy. Ze względu na to że istnieją soczewki Barlowa. Zamierzam kupić taką soczewkę 3x lub 4x. I teraz do czego to ma mi służyć... Bez soczewki Barlowa mógłbym, mam nadzieję oglądać i fotografować DS. Jeżeli nie to mam pytanie, czy istnieje coś takiego jak reduktory ogniskowych - jeszcze o tym nie poczytałem? Mam też nadzieję, że jak użyłbym s. Barlowa 4x lub 3x do ogniskowej 800 lub 900, to mógłbym ogladać i fotografować planety. Czy jest różnica w jakości między teleskopem z oryginalnie dużą ogniskową a zmienioną przez s. Barlowa? Chciałbym mieć montaż paralaktyczny i mam tu pytanie czy jest możliwe robienie sensownych zdjęć obiektów DS przy ręcznym celowaniu? Czy też "muszę" mieć jakiś silnik?

Może lepiej byłoby gdybym kupił teleskop o większej ogniskowej 1000/1200/1400 i nadal mógłbym robić zdjęcia obiektów DS? Czekam na podpowiedzi.

 

Dzięki,

 

_________________________

td

 

http://sus.univ.szczecin.pl/~atomek (żadnej astrofotografii na razie tam nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :Beer: Moim skromnym zdaniem.Do focenia planet powinien byc używany telep o dużej ogniskowej.Im wieksza tym wiecej szczegółów zobaczysz. Co do DS'ów to tu potrzeby jest telep o dużej światłosile. :Salut: ja rowniez caly czas sie ucze i radzil bym Ci poczekac na rade fachowców. :Salut:P.S Ja posiadam telep o srednicy lustra 200mm i ogniskowej 1000mm.Jest to telep o duzej swiatłosile,lecz aby obserwowac planety nie ma przeciwskazan.Jasnosc mojego telepa moge zredukowac uzywajac barlow'a 2x ,3x oraz oczywiscie uzywajac odpowiednich filtrów.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby robić zdejcia DS'ów na długich czasach potrzebny Ci jest przede wszystkim b. dobry montaż, koniecznie z napedami. jesli chcialbys robić fotki przez np 200/800 to musiałbś się zaopatrzyć co najmniej w GPD. jesli jestes ze Szczecina (zgaduje po linku w podpisie) to skaontaktuj sie z Henkiem, naszym specem od astrofoto :D

Prawda jest taka ze bez porządnego montażu to a astrofoto DS'ów ani rusz. Radzę Ci narazie ograniczyć się tylko do wizuala, kupić np jakiegoś 200/1200 na dobsie. no chyba że masz zasobny portfel :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby robić zdejcia DS'ów na długich czasach potrzebny Ci jest przede wszystkim b. dobry montaż, koniecznie z napedami. jesli chcialbys robić fotki przez np 200/800 to musiałbś się zaopatrzyć co najmniej w GPD. jesli jestes ze Szczecina (zgaduje po linku w podpisie) to skaontaktuj sie z Henkiem, naszym specem od astrofoto :D

Prawda jest taka ze bez porządnego montażu to a astrofoto DS'ów ani rusz. Radzę Ci narazie ograniczyć się tylko do wizuala, kupić np jakiegoś 200/1200 na dobsie. no chyba że masz zasobny portfel :rolleyes:

 

Sam Heniek udowadniał nam przez ponad rok, że nie potrzeba aż tak zaawansowanego montażu jak GPDX. Nigdy tego nie mówiłem, ale nie jestem w 100% pewien czy ten montaż jest wart swojej ceny :rolleyes: Montażem Soligora i tak robił szokujące zdjęcia... jednak wymagało to dużego nakładu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Obecnie zakupiłem jakiś tam aparat cyfrowy, mam też zenity. Oprócz oglądania zamierzam też robić zdjęcia.

 

Witam Kolegę ze Szczecina (można wiedzieć jaka dzielnica? ja jestem z Bukowego). Nie każdy aparat się nadaje do astrofoto, a już szczególnie wymagające jest robienie zdjęć obiektów DS i do tego nie nadaje się zupełnie jakaś tam cyferka, 300D to minimum. Robienie fotek Zenitem do prostych tez nie należy i wymaga na początek świetnego montażu paralaktycznego. Początkujący zawsze się napalają widząc fotki w sieci ale to nie takie proste, lepiej na początek skupić się na obserwacjach a do tego najlepszy będzie 200/1200, (200/800 da beznadziejne planety) a zależy Ci chyba na sprzęcie w miarę uniwersalnym

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Jestem ze Szczecina, obecnie w trakcie przeprowadzki na Bezrzecze.

Uściślę jednak trochę moje pytanie... Najbardziej interesuje mnie to czy jezeli zdecyduję się na ogniskową 900 i do tego zakupię soczewki wydłużające ogniskową np. 4x, to czy to pomoże mi osiągnąć kompromis taki, że samym teleskopem będę mógł oglądać DS, a zakładając konwerter, planety i to wszystko z w miarę przyzwoitą jakością (choć oczywiście to pojęcie względne)?

Czy nie będzie tak, że jak kupię teleskop z "od razu" większą ogniskową np 1000/1400/2000, to będę miał mniejsze moliwości obserwacji DS?

 

Tak przy okazji, jeżeli ktoś chce sprzedać taki sprzęt o jakim piszę (telep i montaż) to chętnie dowiem jak dokładnie wygląda oferta.

 

Dzięki,

_________________________

td

 

http://sus.univ.szczecin.pl/~atomek (żadnej astrofotografii na razie tam nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej interesuje mnie to czy jezeli zdecyduję się na ogniskową 900 i do tego zakupię soczewki wydłużające ogniskową np. 4x, to czy to pomoże mi osiągnąć kompromis taki, że samym teleskopem będę mógł oglądać DS, a zakładając konwerter, planety i to wszystko z w miarę przyzwoitą jakością (choć oczywiście to pojęcie względne)?

Czy nie będzie tak, że jak kupię teleskop z "od razu" większą ogniskową np 1000/1400/2000, to będę miał mniejsze moliwości obserwacji DS?

 

Sprzęt o gniskowej około metra jest dosyć uniwersalny. Ogniskowa 2 m to już Cassegrein, bo dlugość się robi wielka.

Przy np. reflektorze z 200-mm lustrem możesz uzyskać graniczne powiększenia rzędu 300-400 razy, ale do tego byłby potrzebny dobry okular planetarny, najwygodniejszy lantanowy. Takie powiększenia uda Ci się baaardzo rzadko uzyskać (w zadowalającej jakośći), bo idealny stan atmosfery będzie niezbędnya o to bardzo jest trudno. Do DS będzie się ten sprzęcik nadawał, jak najbardziej.

Specjalizujący się w obserwacjach planetarnych przeważnie preferują refraktory, ale dobra jakość przy znakomitej korekcji barwnej (apochromat) kosztuje straszne pieniądze. No i soczewka 120 mm zbiera znaaacznie mniej światła niż lustro 200-250 mm, więc do DS z pewnością reflektor nadaje się bardziej.

 

 

Aha, bardzo rzadko stosuje się soczewkę Barlowa 4x, standard to 2x.

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokupić nawet Televue 5x Powermate ale czy to będzie miało sens to już inna sprawa.

Tekst jest enigmatyczny.

Powermate nie są normalnymi soczewkami Barlowa więc i ich ceny nie przypominają cen zwykłego barliwa 2x. Stąd wątpliwość co do zachowania rozsądnych proporcji w cenach osprzętu i cenie/wartości tuby optycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.