Skocz do zawartości

Witam wszystkich


siucik

Rekomendowane odpowiedzi

a Tomku, masz jakiś pomysł na kolimację takiego teleskopu? :rolleyes:

 

Pewnie zależałoby to od tego, czy kwestia braku współosiowości dotyczyłaby wyłącznie zwierciadeł czy też zwierciadeł oraz "korektora", oraz od sposobu mocowania "korektora". Jeżeli problem nie dotyczy korektora, a ze względu na rodzaj mocowania i położenie prawdopodobnie rzadko będzie go dotyczył i jeżeli da się go usunąć na czas kolimacji zwierciadeł - to nie ma żadnego problemu. Jeżeli nie... to kicha.

 

Tyle, że to znowu są potrzeby purystów - a tacy i tak nie kupią "wynalazku" - z definicji. A pomiędzy naiwnymi którzy na allegro kupują 7cm teleskopy powiększające 700x a tymi, którzy potrzebują 10" albo apo jest całkiem spora grupa w miarę normalnych hobbystów. Co więcej, znam całą masę ludzi, którzy latami obserwowali niebo z całkiem przyzwoitymi wynikami teleskopami którym daleko było do pełnej kolimacji (żeby nie było... w zeszłym roku skolimowałem kilkadziesiąt teleskopów więc wiem o czym mówię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jestem :)

 

Faktycznie mam sebena dokładnie takiego, o którym rozmowa...

 

Generalnie powiem tak:

 

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to robi wrażenie (krótka i gruba tuba), na gościach laikach zwłaszcza ;)

 

Natomiast jeśli chodzi o ocenę techniczną...

Ciężko jest mi rozprawiać na temat czy widać dobrze, czy widać źle, poniewż nie miałam okazji spoglądać przez inne telepy.

 

Jeśli chodzi o najbliższe ziemi ciało niebieskie czyli nasz kochany księżyc to byłam kompletnie zaskoczona jakością obrazu. Wprost niesamowita ostrość.

 

Z dalszych obiektów spoglądałam ja Jowisza. Tu się troszkę zniechęciłam, obraz troszkę rozmazany, i szybko uciekający. Ledwo widoczne pasy - ale... księżyców naliczyłam chyba z 6. Oczywiście na początku byłam również zachwycona, że wogóle widzę jowisza ale po przejrzeniu fotek na forum troszkę mój entuzjazm spadł.

 

Inne obiekty typu mgławice czy galaktyki, widać nieżle ale w porównaniu ze zdjęciami a forum również nie rzucają na kolana.

No i co mnie strsznie denerwuje - to uciekanie obracu, ile się muszę nakręcić tymi wszystkimi pokrętłami...

dopiero sobie człowiek zdaje sprawe jak nasza Ziemia pędzi... :Boink:

 

Jeszcze raz podkreślę, że nie patrzyłam nigdy przez inne teleskopy i nie mam porównania, a fotki na forum to przecież nie to samo co zaglądanie w okular.

Na wiosnę przytargam mojego big grzmota na zlot i wtedy każdy będzie miał okazję zweryfikować swoje opinie o tym sprzęcie.

 

Nie chcę go oceniać ani pozytywnie ani negatywnie bo nie mam żadnego punktu odniesienia.

 

To co obserwuję, jak na razie mi wystarcza. Myslę, że to jest tak jak z moim maluchem - był dobry dopóki nie przesiadłam się na hondę :)

 

pozdrawiam

 

cosmica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Cosmica, twoje problemy z ostrością obrazu mogą mieć związek i z kolimacją, i jednocześnie z kiepskimi okularami, które być może masz w zestawie. Oczywiście dyskusyjna jest jakość całej optyki teleskopu, ale tu absolutnie nie przesądzam sprawy - żeby mieć własne zdanie, trzeba zobaczyć na własne oczy.

Masz w Szczecinie sporą grupę astro-zapaleńców, możesz u nich szukać rady. Polecam zwłaszcza kontakt z Heńkiem!

Co do zlotu - jedź koniecznie. Nic tak nie pomaga w rozwoju hobby, jak kontakt z ludźmi i sprzętem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosmica, twoje problemy z ostrością obrazu mogą mieć związek i z kolimacją, i jednocześnie z kiepskimi okularami, które być może masz w zestawie. Oczywiście dyskusyjna jest jakość całej optyki teleskopu, ale tu absolutnie nie przesądzam sprawy - żeby mieć własne zdanie, trzeba zobaczyć na własne oczy.

Masz w Szczecinie sporą grupę astro-zapaleńców, możesz u nich szukać rady. Polecam zwłaszcza kontakt z Heńkiem!

Co do zlotu - jedź koniecznie. Nic tak nie pomaga w rozwoju hobby, jak kontakt z ludźmi i sprzętem :)

 

saywiehu, z pewnością to kolimacja, bo okulary mam celestrona więc myślę, że nie są najgorsze ;)

 

jeśli chodzi o obsługę mojego sebena to robiłam to całkowicie intuicyjnie bo kompletnie nie wiem o co chodzi z tymi barlowami i innymi specjałami technicznymi teleskopów. :Boink: Masz rację co do zlotów, pogawędka live i możliwość podpatrzenia jak kolimować i ustawiać teleskop na pewno dają o wiele więcej niż czytanie forum czy książek.Tej wiosny na pewno nie odpuszczę :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje

 

Fotografie najczęścięj są bardziej powalające niż obserwacje wizualne bo wychodzą kolory, głębia itd, to czego nawet przez 30 cm teleskop nie dojrzysz. Ucieczka obiektów to nie wada teleskopu, tylko braku prowadzenia. Dopóki nie porównasz z innymi to faktycznie trudno ocenić.

 

... i tu dochodzimy do "ciągu głównego" mojej argumentacji - tych, którzy wydali opinię o teleskopie nie widząc go na oczy. Ja, jeżeli czegoś na oczy nie widziałem, nie wydałbym jednoznacznie brzmiącej opinii "odradzam". Jak już, to sugerowałbym, że kupując tego typu wynalazek, istnieje ryzyko, że użyta konstrukcja optyczna, w przypadku użycia badziewnych szkieł, może okazać się słaba. Ale równie dobrze może być całkiem całkiem, a za swoją cenę nawet całkiem, całkiem niezła.

 

i to w zasadzie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saywiehu, z pewnością to kolimacja, bo okulary mam celestrona więc myślę, że nie są najgorsze ;)

 

jeśli chodzi o obsługę mojego sebena to robiłam to całkowicie intuicyjnie bo kompletnie nie wiem o co chodzi z tymi barlowami i innymi specjałami technicznymi teleskopów. :Boink: Masz rację co do zlotów, pogawędka live i możliwość podpatrzenia jak kolimować i ustawiać teleskop na pewno dają o wiele więcej niż czytanie forum czy książek.Tej wiosny na pewno nie odpuszczę :Salut:

 

Okulary celestrona są bardzo różne -> jeżeli to e-luxy, to niekoniecznie muszą być wyraźnie lepsze niż zestawowe (choć pewnie są). Kłopoty z ostrością to określenie dość ogólne - w newtonie tej średnicy zawsze będzie niższy konstrast i bardziej miękki obraz planet niż w refraktorze. Jeżeli widzisz pasy chmur na Jowiszu i jego księzyce to znaczy że nie jest źle. Najpierw zwalałbym winę na "seeing". Pasy chmur, nie-tak-bardzo-czerwoną plamę na jowiszu i księżyce widziałem przez 150-kę tak rozkolimowaną, że promień lasera z wyciągu nie trafiał wracając od M1 w M2. I zdecydowanie ważniejsze było czy seeing był dobry czy zły, niż doprowadzenie optyki do pełnej kolimacji.

 

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary celestrona są bardzo różne -> jeżeli to e-luxy, to niekoniecznie muszą być wyraźnie lepsze niż zestawowe (choć pewnie są). Kłopoty z ostrością to określenie dość ogólne - w newtonie tej średnicy zawsze będzie niższy konstrast i bardziej miękki obraz planet niż w refraktorze. Jeżeli widzisz pasy chmur na Jowiszu i jego księzyce to znaczy że nie jest źle. Najpierw zwalałbym winę na "seeing". Pasy chmur, nie-tak-bardzo-czerwoną plamę na jowiszu i księżyce widziałem przez 150-kę tak rozkolimowaną, że promień lasera z wyciągu nie trafiał wracając od M1 w M2. I zdecydowanie ważniejsze było czy seeing był dobry czy zły, niż doprowadzenie optyki do pełnej kolimacji.

 

tomek

 

 

wiesz... to była obserwacja z balkonu, naprzeciw dobrze oświetlony uniwerek i takie tam różne.... więc myślę, że to co widziałam oglądając Jowisza to i tak był duży sukces, zwłaszcza , że właśnie w ogólnej opinii, teleskop przez który patrzę jest do d... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz... to była obserwacja z balkonu, naprzeciw dobrze oświetlony uniwerek i takie tam różne.... więc myślę, że to co widziałam oglądając Jowisza to i tak był duży sukces, zwłaszcza , że właśnie w ogólnej opinii, teleskop przez który patrzę jest do d... ;)

 

Wiesz chyba jaka jest moja opinia na temat tej "ogólnej opinii" :). "Ogólna opinia", która nie opiera się na sporej ilości testów porównawczych i to najlepiej nie pojedynczego egzemplarza, jest do #$%^. Nie mniej, nie więcej, tylko dokładnie tyle. Co więcej - w takich testach trzeba uwzględnić dla kogo to ma być teleskop i ile kosztuje - i czy cena w jakikolwiek sposób odpowiada możliwościom. Jeżeli jesteś zadowolona z tego co widziałaś to już jest co najmniej połowa sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poruszyć temat któtko-ogniskowych achromatów, skoro wywiązała się taka ciekawa dyskusja. Kiedyś chciałem sobie kupić takiego St-eka, ale wszyscy odradzali.

Głownie z powodu aberracji, przy czym wrzucano do jednego worka firmę Sky Watcher i Orion. Czytałem że jeśli chodzi o 120 ST to zupełnie inna para kaloszy i orion jest o wiele lepszym achromatem ( mniej aberracji|). Jednak na forach zagranicznych nie znalazłem zbyt dużo opinii o tych teleskopach.

 

Jestem też też ciekaw ile w tym powtarzanych opinii, a ile realnej wiedzy piszących. To zaczyna być poważny problem na forach, kiedy ktoś o czymś pisze opierając się na innym poście a nie na własnym doświadczeniu.

Komuś nie spodobał się teleskop ( być może słusznie) i naraz pojawia się lawina niezadowolonych którzy go nigdy nie widzieli na oczy. Czy to częsty przypadek? Mam nadzieję że nie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poruszyć temat któtko-ogniskowych achromatów, skoro wywiązała się taka ciekawa dyskusja. Kiedyś chciałem sobie kupić takiego St-eka, ale wszyscy odradzali.

Głownie z powodu aberracji, przy czym wrzucano do jednego worka firmę Sky Watcher i Orion. Czytałem że jeśli chodzi o 120 ST to zupełnie inna para kaloszy i orion jest o wiele lepszym achromatem ( mniej aberracji|). Jednak na forach zagranicznych nie znalazłem zbyt dużo opinii o tych teleskopach.

 

Jestem też też ciekaw ile w tym powtarzanych opinii, a ile realnej wiedzy piszących. To zaczyna być poważny problem na forach, kiedy ktoś o czymś pisze opierając się na innym poście a nie na własnym doświadczeniu.

Komuś nie spodobał się teleskop ( być może słusznie) i naraz pojawia się lawina niezadowolonych którzy go nigdy nie widzieli na oczy. Czy to częsty przypadek? Mam nadzieję że nie.

 

Pozdrawiam.

 

Ja od pół roku albo nawet trochę więcej fotografuję z wykorzystaniem SkyWatchera 120/600... dlaczego? Niekoniecznie dlatego że jest doskonały, ale dlatego, że stosunek jakości, wygody i ceny jest sensowny. Aberracja jest, ale nie jest dramatyczna. Teleskop jest krótki więc dobrze siedzi na swoim montażu. Poza tym, jak mam zabrać w teren komputer, projektor, dwa teleskopy, jak również całą moją rodzinę, to ten format jest po prostu niezły. Co ciekawe mam wrażenie (porównując Messiera 150/750, 127/625 SkyWatchera 120/600 z np Messierem 127/1200 czy SkyWatcherem 120/1000), że aktualna generacja krótkich refraktorów wykazuje podobną, o ile nie mniejszą abarrację chromatyczną niż długie achromaty, które generalnie reprezentują starszą generację teleskopów. Do tego zazwyczaj wieszane są na tych samych montażach przez co są stabilniejsze, w mniejszym stopniu łapią wiatr i przez to lepiej spisują się w obserwacjach.

 

Co do ostatniego akapitu - moje wrażenia z rozmowy z kilkoma takim samozwańczymi guru pokazały, że zazwyczaj po drugiej stronie siedział zapryszczony i niedopieszczony nastolatek, który zobaczył właśnie kosmos przez swój pierwszy teleskop i nagle zdało mu się, że wie wszystko na temat wszystkich teleskopów. Na pewno jest całkiem sporo sensownych ludzi, którzy znają się na rzeczy - ale ich głos nieco ginie w tłumie - tym bardziej, że najczęściej mają dużo ciekawych zajęć w życiu i rzadko zaglądają na fora dyskusyjne. A jeszcze rzadziej wypowiadają się jednoznacznie i autorytatywnie - bo z ich doświadzenia rodzi się pokora,

 

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J Co ciekawe mam wrażenie (porównując Messiera 150/750, 127/625 SkyWatchera 120/600 z np Messierem 127/1200 czy SkyWatcherem 120/1000), że aktualna generacja krótkich refraktorów wykazuje podobną, o ile nie mniejszą abarrację chromatyczną niż długie achromaty, które generalnie reprezentują starszą generację teleskopów.

tomek

 

 

To co piszesz o generacjach teleskopów jest ciekawe, kiedy przeglądałem recenzje Sky Watchera 120 ST, zauważyłem że na zdjęciu to inny teleskop niż jest obecnie w sprzedaży.

 

recenzja

 

sprzedaż

 

Czyżby teleskop który jest testowany na Cloudy Nights to starsza generacja tego achromatu? Test pochodzi z 2003 roku.

Może facet sobie tylko przemalował rurę? :ha:

 

Który z nich posiadasz?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ciekawa dyskusja na temat achromatów akurat równolegle odbywa się tutaj:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9749.0 .

 

Tak się zastanawiam, czy "nasycony Newtonami naród" :szczerbaty: nie szuka teraz alternatywy dla dużych i ciężkich teleskopów? Jednocześnie mam nadzieję, że ilość zapytań o refraktory spowoduje większe zakupy, no i jakiś odczuwalny spadek ich cen na rynku.

Doktorze- takie krótkie achromaty posiadają też m.in. Hans i Kanarkusmaximus. Może dobrze byłoby, żeby się wypowiedzieli. Ja ze swojej strony jestem również zainteresowany takim teleskopem, choć w pierwszym rzędzie brałbym f/8-f/10, mając w perspektywie opozycję Marsa. A interesuję się takim sprzętem dlatego, że dane mi było troszkę poobserwować większym achromatem- aberracja mnie nie zabiła ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz o generacjach teleskopów jest ciekawe, kiedy przeglądałem recenzje Sky Watchera 120 ST, zauważyłem że na zdjęciu to inny teleskop niż jest obecnie w sprzedaży.

 

recenzja

 

sprzedaż

 

Czyżby teleskop który jest testowany na Cloudy Nights to starsza generacja tego achromatu? Test pochodzi z 2003 roku.

Może facet sobie tylko przemalował rurę? :ha:

 

Który z nich posiadasz?

 

Pozdrawiam

 

Ten. Mam wrażenie, że dość często producenci korzystają z paragrafu, że "dane techniczne mogą ulec zmianom". Tu się coś skróci, tam upiłuje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktorze- takie krótkie achromaty posiadają też m.in. Hans i Kanarkusmaximus. Może dobrze byłoby, żeby się wypowiedzieli. Ja ze swojej strony jestem również zainteresowany takim teleskopem, choć w pierwszym rzędzie brałbym f/8-f/10, mając w perspektywie opozycję Marsa. A interesuję się takim sprzętem dlatego, że dane mi było troszkę poobserwować większym achromatem- aberracja mnie nie zabiła ;)

 

Skoro zostałem wywołany do tablicy to muszę się wypowiedzieć! :banan:

 

Miałem swego czasu Oriona Short Tube 90 f/5, produkt jakoś z połowy lat 90., który cechował się całkiem duża aberrką chromatyczną. Praktycznie rzecz biorąc, była ona bardzo wyraźna i dosyć przeszkadzała w obserwacjach planet. Szybko sprzedałem koledze, który chciał mieć sprzet, który się zmieści do każdego plecaczka.

 

Obecnie mam Celestrona C102 f/10, w którym aberracja chromatyczna - w porównaniu z owym Orionem, to nie więcej niż 1/5 (chodzi tu o intensywność oraz 'wielkość' obwódki wokół obiektów) orionowej aberracji.

 

Oczywiście, fiolecik nadal jest widoczny - szczególnie na Księżycu (przez co, hmm ;) staje sie nieco bardziej kolorowy), jednakowoż nie jest już przeszkadzająca, a gdy doda się do tego filtr redukujący aberrkę, to jest już zminimalizowany. Duże (jak na ten teleskop) powiększenia (rzędu 100-200 razy) wcale nie pokazują za dużo owej aberrki - obserwacje Jowisza (szczegóły pasów chmur, szczególnie ciemne 'zawijasy' na granicach pasów równikowych) czy Saturna (cień planety na pierścieniach i odwrotnie, szczelinka Cassiniego, różnice w strukturze pierścieni, czy też ciemniejszy pas chmur na planecie, od razu rzucający się w oczy) są bardzo przyjemne i wciągające (i nawet niewprawione oko, np sąsiadów :szczerbaty: od razu to widzi).

Ten celestron jest chyba produkcji początek - połowa lat 90. (kupiłem go na allegro za 600 zl :P ), więc pewnie sporo jeszcze poprawiono w następnych edycjach 'achromata z gwiazdami'.

 

Oba te teleskopy nie są najnowszej dżeneracji - więc gdy czytam, że nowe achromaty mają wyraźnie pomniejszony fiolecik w stosunku do wcześniejszych modeli, to tylko mi ślinka cieknie. Niestety (poza Skyluxami) mam dość ograniczone pole do porównania, czy aberrka jest w moim wieksza, czy mniejsza. (W porównaniu z Celestronem, Skylux to fioletowe monstrum :szczerbaty: ). Dane mi było u Astronimfetek Jeziornych obserwować nieco przez homemade achro Bartoliniego, w którym widziałem rozległą poświatę fiolteową wokół Szaturna, która u mnie prawie nie występuje (szczególnie z Fringe Killer'em), ale nie jest to bardzo miarodajne porównanie. Nie udało mi się niedawno dokonać (przez pogodę) porównania ze Skywatcherem 120/1000, nad czym bardzo ubolewam.

 

Tak więc - przez wzgląd na moje doświadczenie z krótkogniskowymi achromatami, pozwolę się wstrzymać od głosu. Nie polecałbym (szczególnie do planet) używania 'szort tiubów' starszych dat, nie wiem natomiast jak najnowsze modele krótkoogniskowe sobie radzą. Natomiast długoogniskowe (rzędu f/10) polecam z czystym, niewinnym ( :ha: ) sercem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie ruszyło się coś na forum w sprawie achromatów. :D

 

Myślę nad takim obserwacyjnym zestawem docelowym:

 

1) Synta 200/1200: obserwacja planet, DS-ów. Ogólnie sprzęt na dobre warunki pogodowe i bardziej czasochłonne poważniejsze obserwacje.

 

2) Sky Watcher 120/600 ST na montażu azymutalnym: obserwacja DS, szybkie obserwacje przy małej ilości czasu, niepewnej pogodzie.

 

Okularki oczywiście na dwa skopiki będą. Tylko że problem pojawia się z kątówką, trzeba koniecznie dokupić na

2 cale, to wydatek około 300 zł (kątówki serwowane nam przez producentów są często słabej jakości). Chyba żeby obserwować bez kątówki, ale to nie dla mnie :szczerbaty:

 

Hej Saywiehu czy ty przypadkiem nie myślisz też o dublecie reflektor-refraktor?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad takim obserwacyjnym zestawem docelowym:

 

1) Synta 200/1200: obserwacja planet, DS-ów. Ogólnie sprzęt na dobre warunki pogodowe i bardziej czasochłonne poważniejsze obserwacje.

 

2) Sky Watcher 120/600 ST na montażu azymutalnym: obserwacja DS, szybkie obserwacje przy małej ilości czasu, niepewnej pogodzie.

 

Kurcze, też mi się ostatnio uwidziało, że za czas jakiś należy do Newtona dokupić coś bardziej mobilnego. Widzę, że nie tylko ja mam takie pomysły :szczerbaty:

Pewnie za szybko to nie nastąpi w moim przypadku - muszę najpierw dojść do ładu z moim LB i trochę go doposażyć ale chyba w przyszłości będzie to nieuniknione.

W przypadku szybkich wyjazdów, niepewnej pogody, braku czasu - dobrze mieć pod ręką coś co zmieści się do większego plecaka.

Bardzo mi się swego czasu spodobało jak Hans w którymś wątku zaprezentował jego 102/500 WV spakowanego wraz z wyposażeniem do jednego plecaka i chyba w przyszłości będę dążył do podobnego rozwiązania, jako uzupełnienie podstawowego sprzętu oczywiście :)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tomasz1970

 

 

No więc przez to byś zobaczył więcej niż tylko pierścienie chodzi mi tu o przerwe cassiniego

Obiekty Messiera, a zresztą inni napiszą to sobie zobaczysz..

A nie lepiej kupić Synte "8" na dobsonie i jeszcze troche kasy zostanie,

Według mnie to jest chyba najlepsze rozwiązanie dla nowicjusza,

A obrazami będziesz zachwycony :Salut:

A co do tego Sky Watchera co podałes,

Po cholere masz nosić 21 Kg czy ile to waży,

No kto się zemną nie zgodzi.. :blink:

 

Pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Hej Saywiehu czy ty przypadkiem nie myślisz też o dublecie reflektor-refraktor?

Jasne że tak :)

A nawet więcej!

 

Wymarzyłem sobie taki zestaw, biorąc pod uwagę możliwość obserwacji bez ruszania się z miejsca:

- duży Newton na Dobsiaku (kto wie czy nie będę próbował zrobić bina z Synciar ;))

- spory refraktor długoogniskowy na montażu słupowym

- refraktor krótkoogniskowy rzędu 100 mm lub Mak w teren.

 

Zresztą u mnie wszystko rozbije się o decyzje w sprawie tego mojego kółka. Być może będę miał WIĘCEJ niż zamierzam teraz. No ale to sprawa jeszcze przyszłości, choć nie długiej. Wszystko mi się rozciągnęło w czasie przez problemy organizacyjne przystani, którą mam administrować. Teraz ruszyło z kopyta :)

 

Zgodzę się oczywiście z @KamileX co do Synty 8" ;) z zastrzeżeniem warunków jej użytkowania. Jeśli Tomasz1970 myśli o astrofoto na dłuższych czasach i nie ma innych warunków, o których moze doczytać w tematach o doborze teleskopu- pozostaje lekki Newton 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się oczywiście z @KamileX co do Synty 8" ;) z zastrzeżeniem warunków jej użytkowania. Jeśli Tomasz1970 myśli o astrofoto na dłuższych czasach i nie ma innych warunków, o których moze doczytać w tematach o doborze teleskopu- pozostaje lekki Newton 150.

 

No tia jak astrofoto to ten Skywatcher jak obraz To Dobsiak no niewiem <_<

 

Młody decyduje właściwie nie młody bo starszy odemnie :szczerbaty:

 

Pozdro....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy: dzieki Kamilex.

Teleskop niestety juz kupilem tak ze teraz nie mam juz innego wyjscia. Przed chwila wrocilem z pracy i znalazlem Saturna. Ucieszylem sie bo zobaczylem pierscienie ale obiekt byl maly. Troche sie zawiodlem. Moze cos zle robie, czy tak ma byc? Uzylem okularu 10. Czy da sie powiekszyc obraz? Nie wiem moze zadaje glupie pytania ale naprawde jestem zielony a bardzo bym chcial obserwowac niebo noca. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Zanim ci zaczną odpowiadać, najlepiej wstaw linka do tego konkretnie modelu, który kupiłeś.

No i to, co jest mniejszą przyjemnością dla ciebie- to kwestia okularów z zestawu. Masz zdaje się Kellnery, które są... nie polecane.

Obraz może być ciut większy przy zastosowaniu okulara o większym powiększeniu, ale wszystko zależy od warunków seeingu (ruchy mas powietrza w atmosferze, powodujące - lub nie - "pływanie" i małą czytelność obrazu).

 

A w ogóle - pyta się ZANIM się kupi :rolleyes:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.