Skocz do zawartości

REFRAKTOR BRESSER 60X700


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, zakupiłem go dla kolegi który po jednej rozmowie ze mną złapał bakcyla staro i napalił się koniecznie na jakiś sprzęt - ma się ten dar przemawiania do laików :D

 

Pierwsze wrażenie było raczej negatywne , prawie wszystko z plastiku , szukacz gorszy niż zabawka - brak ostrości , aberracja we wszystkich kolorach tęczy, okulary 1" w kiepskim stanie - jeden z nich musiał zaliczyć kilka razy powierzchnie ziemi(twardą raczej), obiektyw posiada mikro-wżery więc byłem pełen obaw bo kasa nie moja a tu taka kicha.

 

Po całkowitym skręceniu zaczołem robić pierwsze obserwacje z mojego balkonu- słynny widok na Pałac Kultury. Widok lekko mnie zszokował jakością obrazu, był tak dobry jak w moim U :ha: - no prawie :D

Zakładałem coraz większe powiększenia wraz z barlowem 2x i obraz nadal był przyzwoitej jakości. Zachęcony jego dalszym sprawdzaniem czekałem na poprawę pogody która po 2:00 znacznie sie poprawiła, wyszedłem na podwórko by sprawdzić go na niebie.

Na pierwszy odstrzał poszedl oczywiście Mars , Plejady i inne gwiazdki.

Obrazy gwiazd punktowe - po mimo zwiększania ogniskowej, obraz jak na kiepski seing wyjątkowo stabilny. Dojechałem do powiększenia 112x i obserwowałem Marsa- były widoczne szczegóły na planecie ( pokazane w skromnym rysunku).

 

Zachęcony tymi wynikami wybieram się poza miasto , mam nadzieję że pogoda dopisze.

Szukacz nowy już buduję do niego (obiektyw 40mm Polaris), okularki od Promila, a w przyszłości może założymy mu elektryczne prowadzenie, bo jest przystosowany do tego.

W skład zestawu wchodzą okulary 25mm, 12.5mm, 4mm.

Montaż i statyw Meade-w miarę stabilny, niestety brak mikroruchów.

 

Cena, za jaki go kupiłem to 200 zł.

 

Jeżeli ktoś ma taki sprzęt lub posiadał chętnie wysłucham wszelkich rad w jego eksploatacji.

P8050637.JPG

P8050643.JPG

P8050645.JPG

P8050647.JPG

P8050649.JPG

P8050651.JPG

MARS.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnego "demona"Bresser Arcturus.Na dzien dobry trza go bylo wyczernic, szukacz nadaje sie na zabawke dla dzieci, w diagonalu bylo "lusterko", ktore mialo powierzchnie jak Karpaty z lotu ptaka(wymienilem na pryzmat z lornetki), okulary.....hmmmmm :D pole widzenia jak przez dziurke od klucza i okropna aberacja chromatyczna.Poza tym krzywo osadzony obiektyw(dalo sie poprawic) Straszne luzy wyciagu dalo sie prawie zlikwidowac przez wklejenie kawalka tkaniny.W sumie mozna powiedziec, ze to lunetka nie teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.