Skocz do zawartości

EQ-5


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym zapytac o praktyczna porade,z jakim maksymalnym obciazeniem poradzi sobie montaz EQ-5.Chodziloby mi o dluga tube,powiedzmy 1400mm.Ile maksymalnie mogla by ona wazyc zeby montaz nadawal sie jeszcze do wizuala?

Chciałbym uogólnić to pytanie. Wydaje mi się że waga oraz max. obciążenie to zupełnie podstawowe parametry każdego montażu. Dlatego zawsze powinny być ujawnione.

D.O. tłumaczy się że producent nie podaje tych danych. No cóż, klient kupuje od sprzedawcy, nie producenta, a ma prawo wiedzieć żeby nie kupować kota w worku. Statyw można zważyć bez problemu... tylko trzeba go mieć. Test obciążeniowy wymaga już trochę zachodu, ale bez przesady! Jeśli nacisk na sprzedawców o podawanie tych danych będzie bardziej powszechny, to nie trzeba będzie ciągle stawiać takich pytań jak to hanysiaka (czy moje). Krótko mówiąc jeśli klienci zapytają o to nie raz, a 5-10 razy to sprzedawcy wreszcie się zlitują, zważą sprzęt i opiszą to na stronie www. Korzyść odniesie każdy potencjalny klient.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merak napisał:

Chciałbym uogólnić to pytanie. Wydaje mi się że waga oraz max. obciążenie to zupełnie podstawowe parametry każdego montażu. Dlatego zawsze powinny być ujawnione. .....

Może jakimś rozwiązaniem było by przeprowadzenie takich testów i umieszczenie wyników na SkyScope.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że do samego wizuala, te 140 cm rury na eq5 nie będzie za bardzo przeszkadzało, ale pod pewnymi warunkami, że:

- statyw ma stalowe nogi, albo te aluminiowe zaciśnięte dodatkowymi obejmami

- jest bezwietrzna pogoda

- masz prowadzenie

- masz motofocusa

 

te 2 ostatnie, to uogólniając, to - nie dotykasz teleskopa :D (obsługa bezdotykowa :ha: )

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że do samego wizuala, te 140 cm rury na eq5 nie będzie za bardzo przeszkadzało, ale pod pewnymi warunkami, że:

- statyw ma stalowe nogi, albo te aluminiowe zaciśnięte dodatkowymi obejmami

- jest bezwietrzna pogoda

- masz prowadzenie

- masz motofocusa

 

te 2 ostatnie, to uogólniając, to - nie dotykasz teleskopa  :D (obsługa bezdotykowa  :ha: )

pozdrowienia

 

 

No tak,ale tu mowa o tubusie dlugim na 1400mm i jego nieznanej , mozliwie duzej,dla tego montazu,masie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,ale tu mowa o tubusie dlugim na 1400mm i jego nieznanej , mozliwie duzej,dla tego montazu,masie.

 

hmm, jakby tu Ci odpowiedzieć,

dla mnie, 140 cm = 1400 mm :ha:

 

bo np. synta, sky-watcher np. 200/1000, które są najczęściej sprzedawane właśnie z montażem eq-5, długość tubusa mają = 90 cm, a wagę niecałe 10 kg. obserwacje przez te teleskopy na tym montażu, można prowadzić w zasadzie bez stresów, mimo drgań, bo dość szybko się one wygaszają.

 

Jeżeli "upgrade'uje" się ten zestaw, przez dołożenie napędów, motofocusa i usztywni aluminiowe nogi, komfort obserwacji wzrasta drastycznie, więc stąd mój wniosek, że taki montaż, poradzi sobie z dłuższą i cięższą rurą.

 

oczywiście dochodzą jeszcze przeciwwagi, 2x5kg, dochodzi jeszcze ciężar pręta, podejrzewam, że do dłuższej rury nie będą cięższe i oczywiście mam nadzieję, że średn. lustra będzie nie większa niż 200mm :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skyluxowe EQ3 po ulozyskowaniu daje wystarczająco dobrze sobie rade z 8,5 kg tubą i ok 6.5 kg ciezarkami rura 1300 mm . Sądze, że jak w EQ5 są łożyska pod zebatką RA to wiecej powinna uniesc . Statyw geodezyjny to podstawa przy przeciązaniu montażu . Przy wprawie nie trzeba motofokusa i prowadzenia choć bardzo by sie przydał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem EQ-5 udżwignie około 8kg.

 

hmm. ale oskarze, eq5 sprzedają np. z syntą 200/1000

tubus z szukaczem i okularem waży 9,7kg

przeciwagi ważą 2x5 = 10 kg

pręt do przeciwagi ok. 1kg

montaż waży ok. 8 kg, z czego oś Ra dźwiga załóżmy połowę

 

to wychodzi na to, że eq5 dźwiga ok. 25 kg :szczerbaty::ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale prosze mnie nie straszyc....Celestron sprzedaje teleskopy C-11 z takim montazem.

Sprzedaje ale chyba lepiej nie kupować. C10-N chwieje się na tym montażu, a jest odrobinę lżejszy od C-11S. Max to C8-N - całość ok 30kg, montaż z 8, p-wagi 12, stąd tubus ok. 10kg. Wychodzi że tubus+p-wagi to max 22kg. Na mój gust CG5 już trochę zipie pod tym obciążeniem ale od biedy może być (przy bezwietrznej pogodzie).

Co tu dużo gdybać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości polecam takie rozwiązanie:

Zamów montaż w D.O. przez internet i przetestuj go dokładnie (waga, obciążenie itp). Jesli ci odpowiada to OK, jesli nie - odeślij przed upływem 10 dni z pisemną informacją o odstąpieniu od zakupu (por. USTAWA z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów...). Pieniążki dostaniesz z powrotem (oczywiście z D.O. - nie radzę nawet próbować z inną firmą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na firmowych zestawach nie ma sensu sie wzorować. Często sprzedają montaż słabszy niż powinien być do wygodnych obserwacji .

W/g mnie popularne montaze to przereklamowana sprawa , pełno zachwytów , ładnych nazw. A tak na prawdę lichota konstrukcyjna wymagająca dużych wysiłków do jakotakiego działania . Piasty w kołach nawet PF 126p są lepiej ułożyskowane niż osie w większości tanich montaży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj hanysiak tyle na zlocie Ci mówiłem co do nośności zapomnij o C 11. Sprzedają ale do wizuala to już ledwo co się nadaje.

Mówiłem Ci: http://groups.yahoo.com/group/Celestron_AS/

Czytaj też recenzje montaży klasy GP na CN.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszelkie sugestie,ja juz ten montaz mam i to wiecej niz 10 dni:)

 

Pozdrowienia.

To moze wyciągnąłeś oś RA ? Masz pod dużą zębatką łożyska czy jakieś plastikowe wkładki ? Nośność montażu jest zalezna od dokładności jego wyważenia co wymaga małych oporów w RA pod danym obciążeniem .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :Beer: Dużo tego.

Ale to - patrzac na zdjecia - jest z róznych podkladeczek , podkladek, zrobione .

Łożysko jednak trzeba wymienic na igiełkowe . A juz myślałem, że producenci na serio potraktowali astromaniaków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig,mam wrazenie,ze im dluzej nie rozbiore tego montazu,tym dluzej mi posluzy:rolleyes:

Staram sie ograniczac sklonnosc do "polepszania" sprzetow,zadko kiedy udaje mi sie ulepszyc cos naprawde.

 

Pawel dzieki za linki.Na zlocie mowiles cos o EQ-5?Nie pamietam....

 

Pozdrowienia!

 

PS.

Nogi mojego eq rzeczywiscie nie sa 2 calowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie,te dolki robia wrazenie,az sie wierzyc nie chce ze przez takie detale(zaniedbania) dobry montaz dla niezyt wymagajacych,moze sie zamienic w dziadostwo nie do strawienia..To znaczy,nie do wiary zeby nie chcialo sie producentowi zadbac o ten chocby szczegol,mam na mysli podkladki,po ktorych tocza sie kulki lozyska.

 

Poki co,dzis przede mna druga noc z montazem(niestety nie monterka)z prowadzeniem w jednej osi,to dla mnie wielki krok do przodu,napewno jesli chodzi o komfort obserwacji,a mam nadzieje ze poprawi sie takze widok szczegolow planet,wlasnie dzieki nietrzesacemu prowadzeniu.Zdazylem rzucic okiem na epsilonki w Lutni,bedace teraz wieczorem w zenicie i uzywajac maksymalnego dla mojego teleskopu powiekszenia-370x-stwierdzilem ze pomiedzy gwiazdkami,a wlasciwie krazkami dyfrakcyjnymi(moze jednak obrazami gwiazd,bo u mnie prazki dyfrakcyjne sa duzo mniejsze niz "dyski"gwiazd hahahahaaa),ciasniejszej pary,moznaby dzisiaj posadzic kwiatki i jeszcze zostaloby wolnego miejsca na konewke:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.