Jump to content

Nikon 995 i Palm - rozwiązanie chyba idealne !


Guest
 Share

Recommended Posts

Znalazłem w końcu coś dla naszych malkontentów co im się nie chce nosić notebooka w teren bo duży , drogi i ciężki.

 

Własnie testuje i wspaniale się to sprawdza następujący układ :

- Nikon Coolpix 995

- Palm ( ja mam akurat m105 ale zbyt wielkiego znaczenia to nie ma).

 

Znalazłem trochę oprogramowania na Palma do sterowania tym aparatem i powiem Wam że jest to coś wspaniałego bo mozna to zabrać wszędzie jest malutkie no i poza sterowaniem aparatem wgrywam sobie Planetarium wersja na Palm OS i więcej nie muszę mieć nic do szczęścia.

 

Układ taki wygląda mniej więcej tak :

PalmandCoolpix.jpg

Jeśli ktoś chce się pobawić w takie cuda to napisze co musi mieć :

 

Nikon i Palm jasna sprawa , do Nikona koniecznie kabel RS (w zestawie z reguły jest USB) , kabel do synchronizacji Palma także na RS (tutaj jest róznie sa i wersje z RS i USB , ale podobnie jak przy aparacie można takowy kabel nabyć ) oraz zrobić sobie kabel null-modem.

 

Rozwiązanie to powinno się spodobać wielu osobą , w krótce opisze jakie oprogramowanie z testowanego daje optymalne możliwości .

Zapraszam do eksperymentowania bo warto. Dostajemy sterowanie no komputerek w którym możemy zapisywać obserwacje , możemy miec mapę nieba itp. - polecam chyba jest to dobre (lekkie) rozwiązanie dla naszych wiecznie niezadowolonych kolegów :)

Link to comment
Share on other sites

Na mojej stronce umieściłem mały opis co i jak by to działało.

http://obserwatorium.astro4u.net/articles.php?id=43

Zachęcam do eksperymentów bo chyba gra warta świeczki. Niebawem opisze oprogramowanie jakie jest dostępne na Palmy , które może być pomocne w obserwacjach terenowych , a naprawdę jest tego sporo i każdy powinien coś wybrać dla siebie. A co najważniejsze większośc oprogramowania jest darmowa !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No widzisz, moje bolączki pilotowe są już prawie rozwiązane, powiedz tylko z jakim systemem to ma być palm aby z Nikonem wszystko hulalo jak Burza !!!

Wielkie dzięki Bartku :-*

Link to comment
Share on other sites

Teraz to już po ptokach ba mam pilota :P Ale ciekawe rozwiązanie. Powiedz Bartku czy jest też oprogramowanie do sterowania Innymi modelami Nikona czy jest to może standard jak np model pilota który pasuje do wielu wersji aparatów. Aaa i jakie ma opcje ten programik czy pozwala na to samo co pilot czy może jeszcze jakieś dodatkowe funkcje ma ?

Link to comment
Share on other sites

Tak więc odpowiadają za kolejnością :

 

- Mam Planetarium dla Palma i nie jest to oprogramowanie darmowe,

 

- Program współpracuje z wieloma Nikonami jest też (widziałem) oprogramowanie do Olympusów .

Link to comment
Share on other sites

Bartku,

 

Czy w swoich poszukiwaniach natknąłeś się na jakiś soft na Palm Pilota do sterowania aparatami Canona?

 

Pozdrawiam,

Czarek

 

P.S. W razie czego posiadam jakiś soft do pisania aplikacji na Palm Piloty + książkę z opisem Palm OS

Link to comment
Share on other sites

W ogole moznaby przeciez palma uzywac zamiasat Autsotara

dp sterowania telepem. Chyba gdzies mi przed oczami przemknelo juz takie rozwiazanie, musze poszukac w necie.

 

 

A tak BTW: Ciekawe jak ten Palm przezyje nocne zimowe ekspozycje. Mam troche niemilego doswiadczenia z zamarzajacymi ekranami LCD i pekajacymi obudowami notebookow. W glownej mierze choc przenosny to nadal sprzet biurowy :) Jedeynym urzadzniem ktore mi pod tym wzgeledem przypada do gustu jest PSION

Link to comment
Share on other sites

Czarku do Canona nic nie znalazłem widziałem jedynie do Olympusa i Nikona . Może Canon nie udostępnie protokołów jak robi to Nikon - nie wiem ale nic takiego do Canonów nie znalazłem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.