Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać??


KENDZIOR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem żółtodziobem w dziedzinie astronomii i chciałbym kupić

teleskop do około 2 tys. zł (to max. cena ,,gołego’’ teleskopu później doinwestuje w resztę) ale nie jestem pewny co wybrać.

Chciałbym żeby był to teleskop dosyć dobry, uniwersalny i oczywiście żebym był

zadowolony z zakupu.

Na oku mam

kilka modeli ale nie wiem na który się zdecydować:

 

1) Synta SkyWatcher 200/1200 dobson (głównie myśle o niej bo podobno daje rewelacyjne obrazy)

2) Orion SkyQuest XT8 203/1200 dobson

3) Soligor MT-800 200/800

4) Meade DS.-2114ATS 114/1000 (napęd w dwóch osiach z pilotem i GO-TO Autostart)

5) Inne propozycje mile widziane (mogą być z Niemczech lub USA no i z Polski oczywiście też:)

 

Chciałbym dodać, że mam za sobą etap "lornetkowania" i rozpoznaję na niebie ,,trochę’’ obiektów. Niebo obserwuje we wsi z dala od miejskich świateł.

Interesują mnie w trochę większym stopniu obiekty typu DS niż planety (zresztą przez teleskop głównie do DS też chyba mogę patrzyć na planety).

Acha mam ,,małe’’ plany jeśli chodzi o astro-foto.

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. CG 4 to praktycznie to samo co EQ 3-2 (dlatego podalem "w klasyfikacji" EQ, by porownac z EQ6).

2. Rozpatrywany byl tez Soligor za 2250 zl... Celestron jest drozszy o 300 zl, lecz raczej warto ta kwote dozbierac...

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie wyczytałem zastanowienia sie nad kupnem lornetki to takowe cos polecam . Z 60 mm nie rubinowe szkielka powiekszenie do 12x . Tym poznasz niebo i zobaczych czy nadal bedziesz chciał kupic coś co często potem zawadza . Na dłuższą mete malo kto jest zadowolony z zakupu .

Duzy telep to zawalidroga bardziej stacjonarny . Pokaze co potrafi pod ciemnym niebem . Mały to troche lepiej niz lornetka , da wyzsze od niej powiekszenia . do 200 x . Zdarzają sie warunki na wiecej a tu poza zasiegiem . Jest za to łatwy w przewozeniu. Jest mozliwe,ze mniejszym czesciej bedziesz sie bawil .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiq, przeczytał byś do końca post zanim na niego odpowiesz. :rolleyes:

mam za sobą etap "lornetkowania" i rozpoznaję na niebie ,,trochę’’ obiektów. Niebo obserwuje we wsi z dala od miejskich świateł.

Wyraźnie napisał , że lornetke już ma i mieszka na wsi pod ciemnym niebem więc nie będzie musiał przewozić teleskopu.

 

Co do teleskopu, jeśli masz tylko „ małe” plany na astro-foto to bierz synte, oriona dobsona bo pewnie i tak nie będziesz robił fotek (jest to jednak dość droga zabawa) . jeśli jednak zamierzasz w niedalekiej przyszłości zacząć focić ( a masz do tego dobre warunki) to skłaniał bym się ku temu C8N co prawda jest droższy ale do robienia zdjęć jaśniejszych DS-ów będzie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zastanawiałbym się nad Syntą 200/1200 i (moim ulubieńcem) Soligorem MT-800

 

MT800 odradzam. Mialem z nim stycznosc i to dosyc dobra maszyna ale na EQ3-2 soligora z tymi pitu-alu-nogami to za duzo, kiepsko tez u niego z planetami (przynajmniej w modelu ktory macalem). Sensowne bylo by zamienic statyw na teodolit lub cos podobnego i wtedy tak:

 

MT800 + teodolit + adaptacja = 2250 + 150 + 50 = 2450 PLN

 

To ja radze:

 

C8N , w DO za 2549 PLN

 

Jezeli to za duzo to Synta na dobsie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem żółtodziobem w dziedzinie astronomii i chciałbym kupić

teleskop do około 2 tys. zł....

 

1)  Synta SkyWatcher 200/1200 dobson  (głównie myśle o niej bo podobno daje rewelacyjne obrazy)

2)  Orion SkyQuest XT8 203/1200 dobson

3)  Soligor MT-800 200/800

4)  Meade DS.-2114ATS 114/1000 (napęd w dwóch osiach z pilotem i GO-TO Autostart)

 

Z teleskopów, które podałeś polecam Oriona XT8. Miałem możliwość oglądania XT10 na zlocie na Kudłaczach i zrobił na mnie duże wrażenie.

 

Zalety XT8:

- dobra optyka

- uniwersalna światłosiła 1:6

- lekka stalowa tuba.

- składany montaż dobsona - na czas podróży można go rozkręcić i złożyć na płasko,

- wygodna rączka do noszenia montażu,

- pułeczka na okulary (docenisz już pierwszej nocy)

- cena 1450zł

- w tej chwili jeszcze darmowy Starry Night Pro

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o nim

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=324

 

lepiej dopłacić i wziąść jego czy Synte

 

PS Można dokupić osobno GO-TO Autostar? Ile by to kosztowało? (system + napęd na dwie osie lub jedną)

Edytowane przez KENDZIOR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cd578a0cd7416b8

 

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=114

 

Max. sensowna tuba newtona na montażu paralaktycznym to ten celestron C8N. Większy teleskop wymaga już montażu EQ6 który kosztuje więcej niż ten cały zestaw.

Edytowane przez Marcin 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o napęd na dwie osie i system autostar do paralaktyka (którego później pewnie kupie) nie dobsona.

Paralaktyk pod takiego kolosa na pewno przekroczy swoja ceną teleskop który chcesz na nim powiesić jeśli chiałbyś sie bawić w astrofoto :D To tylko tak na przyszłość :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oku mam

kilka modeli ale nie wiem na który się zdecydować:

 

1)  Synta SkyWatcher 200/1200 dobson  (głównie myśle o niej bo podobno daje rewelacyjne obrazy)

2)  Orion SkyQuest XT8 203/1200 dobson

3)  Soligor MT-800 200/800

4)  Meade DS.-2114ATS 114/1000 (napęd w dwóch osiach z pilotem i GO-TO Autostart)

5)  Inne propozycje mile widziane (mogą być z Niemczech lub USA no i z Polski oczywiście też:)

 

 

Z podanych wybrałbym Syntę 200/1200 lub Oriona XT8. Zaletą tych teleskopów jest jakość i cena, minusem montaż Dobsona oczywiście jeśli chodzi o astrofoto. Do wizuala Dobson jest ok. Za resztę kasy kupiłbym parę okularków bo bez nich ani rusz.

Pozdrowionka :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego iż każda sroczka swój ogonek chwali ja polecam Soligora MT-800. Pod ciemnym niebem ten teleskop spisuje się naprawdę świetnie a jeżeli nie myślisz o jakimś poważnym foto z długimi czasami to montaż naprawdę nie jest taki zły. Zauważ że dobsonami ciężko jest robić zdjęcia czegokolwiek innego niż Słońce i Księżyc a ten paralaktyk daje Ci nieco większe możliwości (nie mówiąc już o światłosile f/4) . Z planetami jest nieco gorzej, (to jednak światłosilny Newton) ale pamiętaj, że najlepszy sezon na planety właśnie mija na następne kilka lat :(

 

Tego Meade to już zupełnie bym sobie odpuścił (średnica zwierciadła 114mm a Ty potrzebujesz sprzętu ns DS-y pod ciemnym niebem). Jeżeli nie przeraża Cię czas oczekiwania to mógłbyś rozważyś astrokrakowego Antaresa - za 2350zł masz 25 cm lustra. Zostaje Ci jeszcze przekopywanie giełd astronomicznych ale ja osobiście polecam takie rozwiązanie tylko jeżeli masz możliwość próbnych obserwacji przed zakupem.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie czytasz ze zrozumieniem odpowiedzi. Jeśli to ma być tylko do wizualnych obserwacji to dobson w zupełności Ci wystarczy (nawet jest łatwiejszy w obsłudze) a czy kupisz synte czy oriona XT8 to w zasadzie nie ma znaczenia po za ceną . Natomiast jeśli poważnie planujesz za jakiś czas robić fotki to lepiej od razu kupić teleskop z montażem paralaktycznym czyli np. tego celestrona C8N który będzie równie idealny do wizualnych obserwacji jak i astro-foto. Jeśli chodzi o same tuby tych teleskopów to w zasadzie są one bardzo podobne i trudno powiedzieć który jest lepszy, różnią się tylko ogniskową (światłosiłą) .

Acha jeszcze jedno jeśli kupisz synte a w przyszłości będziesz chciał dokupić montaż paralaktyczny np. ten CG-5 to pamiętaj że jest ona o kilkanaście centymetrów dłuższa i przez to może powodować większe wibracje statywu. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.