Skocz do zawartości

Stałe w przyrodzie


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Jako juz mocno sklerotyczny osobnik bardzo mało pamietam na temat stalych .

Jest ich trochę , są efektem symetri funkcjonowania świata, jego logiczności . Akurat te własnosci stałych są mało uświadamiane . Stała określa pewne relacje miedzy jedną, a drugą wielkością.

Np. stała grawitacji miedzy masami a sila wzajemnego przyciagania

PI - miedzy obwodem koła a promieniem

Nawet tak egzotyczna jak Avogardo wiąże ilość z jakąś objętością .

Jest chyba tez taka stała jak energia wszechświata . W całości to zero?

Jest tez taka stała jak predkość światła . I z nią mam problem . Ona inaczej funkcjonuje w opisie matematycznym niż pozostałe stałe . Poprzednie stałe to jakiś współczynnik wiążący pewne wielkości dla różnych wartosci tych wielkości i w ten sam sposób niezależnie od gradientu ich wielkości czy wartosci .

Stała c nie wystepuje we wzorach jako współczynnik , jest modyfikowana np. transformacją Lorentza aby w jakimś tam zakresie z doświadczeniem pasowało .

Stała c nie wiąże jednej wielkości z drugą w prosty sposób, może to nie jest jeszcze TA właściwa stała co w jakiś sposób jest powiązana z c ?

Może ktoś w tym temacie mnie oświeci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predkosc swiatla jako stala fizyczna pojawila sie chyba po raz pierwszy w rownaniach Maxwella. I byla tam wspolczynnikiem proporcjonalnosci pozwlajacym przeliczyc szybkosc zmian indukcji magnetycznej na rotacje pola elektrycznego. Mowiac prosciej, wspolczynnikiem pozwalajacym na "przeliczenie" sil magnetycznych na elektryczne, czyli ich unifikacje. Dzieki temu teraz mowimy o oddzialywaniu "elektromagnetycznym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się powstrzymam (m. in. z powodu charakterystycznej nonszalancji w sformułowaniach) przed komentarzami i tego się będę trzymał! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predkosc swiatla jako stala fizyczna pojawila sie chyba po raz pierwszy w rownaniach Maxwella. I byla tam wspolczynnikiem proporcjonalnosci pozwlajacym przeliczyc szybkosc zmian indukcji magnetycznej na rotacje pola elektrycznego...

W tym zakresie jest klasyczną stałą . Dzieki :Beer:

Wydaje mi sie, ze klasycznosc w uzytkowaniu stałych, czy takie patrzenie na nie , nie jest związana z monszalancją choć zrównanie stałej c do innych stałych może oburzać .

Zwykle stałe nie są transformowane , są wspólczynnikiem "proporcji" . Stała c tak samo w pewnym zakresie jest stosowana , a w innym bardziej przekształcana .

Burzy to mój prymitywny pogląd na stałe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.