Skocz do zawartości

Zagadka nr.3


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ku uciesze zniecierpliwionych już dziś kolejna zagadka, (zagadki). Niestety dwie osoby są wykluczone z racji odgadnięcia ostatniej: Heniek i J.Płeszka, ale za tydzień wolno im będzie.

Pierwsza, trzeba podać numer katalogowy gromady otwartej widocznej na zdjęciu lewym. Druga, podać nazwę krateru księżycowego, którego wnętrze jest widoczne na zdjęciu prawym.

zagadka3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nikt nie kwapi się z odpowiedziami to ja spróbuję.

Zdjęcie lewe przedstawia gromadę otwartą M23 (NGC6494) w Strzelcu.

Na zdjęciu prawym widać najprawdopodobniej wnętrze krateru Maginus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprytnie ominąłeś zakaz. Czy mam Ci Janusz przedłużyć karencję do dwóch tygodni.?

Nie da się normalnie ze znawcami nieba, ale trudno.

Pierwsza prawidłowa odpowiedź się liczy, więc zwycięzcą jest Pan Stanisław Świerszyński.

Gratuluję.

Skoro jest tak, że początkujący nawet się nie wychylają do, gdy jakiś znany obserwator da odpowieź, to może zrobić podział na dwie kategorie: dla profesjonalistów i początkujących. Jeszcze dziś uszykuję dla tych pierwszych coś ekstra, a dla pozostałych stosownie do możliwości. Sytuacja zmusiła mnie do improwizacji, ale to dobrze.

Dzisiaj wieczorem będzie powtórka dla wszystkich bez ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wiesz Leszku życie nauczyło mnie że jak nie mogę czy nie chce czagos złamać to z reguły to omijam i daje to przeważnie dobre rezultaty bo cel osiągam a nie podlegam sankcjom ustawodawcy ;D ;D ;D

Kategoria początkujący Only oraz Open kategoria to moim zdaniem dobry pomysł na 5+ :-*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem z odpowiedzią przez trzy godziny chcąc dać szansę innym. Jednak, ponieważ nie byłem wykluczony z gry, przed północą nie wytrzymałem i dałem odpowiedź.

Mam propozycję by "stare wygi" udzielały odpowiedzi autorowi zagadek na priva, a dopiero po pewnym czasie (powiedzmy po upływie doby), gdyby nie było poprawnych odpowiedzi, te odpowiedzi byłyby ujawniane.

 

Czy lemarc domyśla się w jaki sposób znalazłem odpowiedź na drugie pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Stanisławie, pomysł jest dobry z tym wysyłaniem odpowiedzi na priva i tak należy robić od dzisiaj. Co się tyczy moich domysłów o przyczynie pańskiego odgadnięcia, to chyba skorzystał Pan z mojego zdjęcia w pbase.com.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś porównałem konkursowe zdjęcie z wyglądem największych kraterów strony widocznej Księżyca

za pomocą zoomu w programie Virtual Moon.

"Podejrzanie" wyglądającego Maginusa obejrzałem sobie dokładniej na fotce w katalogu fotografii LOOPAM tego programu:

 

maginus.jpg

 

I było bingo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lechu na publicznym forum wysyłanie odpowiedzi na priva nie jest dobrym rozwiązaniem bo wcześniej czy później ktoś zarzuci Ci manipulacje wynikami albo jeszcze inne świństwo lub przekręt, co publiczne to świete a prywatne zostawmy w domu, to naprawdę dobra rada 8)

Stare Wygi oczywiście nie startują w kategori Początkujący ale w kategorii Open jest wolana amerykanka, co Ty na to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu na publicznym forum wysyłanie odpowiedzi na priva nie jest dobrym rozwiązaniem

bo wcześniej czy później ktoś zarzuci Ci manipulacje wynikami albo jeszcze inne świństwo lub przekręt

 

Moim zdaniem, ta uwaga byłaby słuszna, gdyby lemarc obiecywał zwycięzcy jakąś rzucającą na kolana

nagrodę - np. najnowszy model audi lub bmw + kilka tysięcy butelek wody mineralnej w bagażniku.

Póki co, chodzi - mam nadzieję - o zabawę.

Poza tym, niech to Autor cyklu decyduje jak ma taka zabawa wyglądać.

 

Np. to, czy ja akurat odpowiedziałem (i czy była to odpowiedź poprawna) na zagadkę z gromadą gwiazd

i fotką krateru wiemy tylko my dwaj - lemarc i ja. I wcale mi nie przeszkadza brak nagłośnienia i chwalenia

za odpowiedź poprawną. Zbyt szybka, publiczna, poprawna odpowiedź może wielu osobom tę zabawę popsuć.

SSW też przyznaje, że zwlekał z odpowiedzią i zastukał w klawiaturę dopiero po paru godzinach, gdy nikt inny

nie kwapił się - rzecz szlachetna i godna naśladowania. Ja do dziś pamiętam jak zostałem tu kiedyś zrugany

za zbyt szybką poprawną odpowiedź :) Aż strach się teraz odezwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO to panowie może odpowiedzi trzeba kodować np. ;D

 

M57 - suma roku wybuchu drugiej wojny światowej i końca pierwszej

 

oczywiście w oddzielnym wątku najlepiej albo i nawet pisane wspak ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.