Skocz do zawartości

TESTY FILTRÓW


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Fajny teścik, tylko szkoda, że nie ma więcej konkretów. Jeżeli dwa filtry są"porównywalne" to dobrze byłoby napisać, czy jednak czymś się różnią, i czy te różnice mają swoje uzasadnienie w cenie. Nawet gdyby to była ocena mocno subiektywna, to lepiej taka, niż żadna. Bo dalej nie wiem, czy lepiej kupić sprawdzonego UHC Lumicona, czy sporo tańszego Ultra-Block Oriona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny teścik, tylko szkoda, że nie ma więcej konkretów. Jeżeli dwa filtry są"porównywalne" to dobrze byłoby napisać, czy jednak czymś się różnią, i czy te różnice mają swoje uzasadnienie w cenie. Nawet gdyby to była ocena mocno subiektywna, to lepiej taka, niż żadna. Bo dalej nie wiem, czy lepiej kupić sprawdzonego UHC Lumicona, czy sporo tańszego Ultra-Block Oriona.

sprawa jest prosta... jeżeli filtry są porównywalne, to znaczy że różnice są minimalne dla oka... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przydałby sie miniranking w poszczególnych klasach przy vizual i foto.

 

bo ja do tej pory niewiem czy ALP czy UHCS :Boink:

ranking w foto chyba łatwo sobie zrobić na podstawie załączonych zdjęć... a wizual jest opisany dość szczegółowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o porownanie Lumicona UHC i Oriona Ultrablocka to w The Astronomy byl test pare miesiecy temu i wygral Orion Ultrablock. Dodajac do tego jeszcze nizsza cene wychodzi na to, ze jest to o wiele lepszy wybor. Sam skorzystalem z ostatniej promocji i kupilem Oriona Ultrablock 2". W klasie filtrow liniowych OIII wygral Meade OIII. Lumicon OIII nie byl polecany, poniewaz zaciemnial pbraz najbardziej ze wszystkich i nie pokazywal takiego kontrastu. Wyglada na to, ze jest bardziej stworzony do astrofoto niz wizuala. Ogolnie dobrze prezentowaly sie Orion Ultrablock, Meade OIII, filtry Astronomika i pare innych min. 1000 Oaks. Ja po tym artykule kupilem 1000 Oaks LP-3 OIII i jestem bardzo zadowolony.

 

Lumicon nadal pozostaje bardzo dobry i na pewno jest godny polecenia, pytanie tylko, ze wart jest swojej ceny? Ja kupujac filtry przejrzalem magazyny astronomiczne i uderzyla mnie ilosc reklam, jakie ma Lumicon. Pomyslalem, ze skoro tyle wydaja na reklamy, to pewnie odbijaja sobie w cenach. Kupilem wiec inne filtry polecane przez astronomow.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się powtarzać, bo wydaje mi się, że w teście jest napisane dość przejrzyście... ale OrionUB i LumUHC to bardzo podobne filtry i różnice w naszym odczuciu się minimalne na korzyść Oriona (kontrast), i do tego cena robi swoje... Natomiast co do LumOIII mogliśmy go porównać tylko z Baaderem i tu Lumicon naprawde wypadł wyśmienicie - takich obrazów Veila jeszcze nie widziałem (chyba że w 60PZ w Belęcinie... :D ). To naprawdę świetny filtr i jeżeli Meade i TO są jeszcze lepsze no to już nie wiem...

Skłaniamy się do tego aby zrobić jednak taką tabelę podsumowującą z opisaniem który do czego i jaki najlepszy, ale dajcie nam chwilkę... Widzę że jest to konieczne bo wiele osób nadal pyta jaki filtr kupić...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CloudyNights jest swietny i juz legendarny test filtrow. Jest w nim kilkadziesiat obiektow i porownanie efektu jaki daja cztery rodzaje filtrow, szerokopasmowy, waskopasmowy, i liniowe OIII i H-beta. Polecam dla tych co znaja angielski.

Maciek

Jeżeli ten tekst nie jest długi to postaram się go przetłumaczyć :Beer: Jest ktoś wogóle chętny na wersje Polską bo nie chce mi się nie potrzebnie tego tłumaczyć :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalacze link jak tylko CloudyNight wroca online. Na razie zamkeli serwis ze wzgledu na jakies poprawki.

 

Chociaz sam dokument jest duzy, to tekstu nie ma wiele. Uzyte do testu zostaly tylko filtry Lumicona Broadband, UHC, OIII i H-beta. Nie jest to wiec test roznych marek filtrow, a raczej pokazanie, ktory filtr jest najlepszy do ktorego obiektu mglawicowego. Sa tam wszystkie obiekty Messiera i mnostwo NGC. Sam przepisalem sobie te liste do mojego dzienniczka i teraz jak chce sie przyjrzec jakiemus obiektowi to patrze ktorego filtru uzyc.

 

W tescie zostala urzyta bardzo fajna metodologia. Autor ocenial przydatnosc filtra przypisujac mu ocene od 1 do 5, gdzie 1 oznaczalo pogorszenie widoku z filtrem w stosunku do widoku bez filtra, brak efektu, 3 - lekka poprawa, 4 - duza poprawa i 5 bardzo duza poprawa.

 

Do kazdego obiektu autor umiescil tez krotki komentarz na temat filtrow, tak wiec dostepne sa nie tylko numerki, ale tez opis efektu.

 

Jezeli Adam bedzie chcial przetlumaczyc to super!. Ja moge poszukac tekstu w The Astronomy, gdzie autor przetestowal na paru obiektach wiele filtrow w 4 kategoriach, takich samych jak we wczesniej wspomnianym tekscie. Ocenia on tam przydatnosc poszczegolnych filtrow do zastosowan wizualnych. Autor co ciekawe zaporzyczyl te sama metodologie co w tekscie z Cloudy Nights.

 

Jak znajde to przepisze co nieco, przede wszystkim tabele z wynikami. Przetlumacze tyle, na ile pozwoli mi wolny czas.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bede mial czas dopiro gdzies na poczatku grudnia. Do tego czasu jestem albo zawalony praca, albo na wakacjach. Na razie mozesz przejrzec same porownania. Po prostu spojrz na obiekt i zobacz, ktory filtr uzyskuje najwyzsza ocene.

 

Z samego tekstu wynika, ze najbardziej wszechstronnym filtrem jest filtr typu UHC. Jest jasniejszy od OIII wiec nadaje sie do mniejszych teleskopow. OIII natomiast daje ciemniejszy obraz niz UHC lecz z lepszym kontrastem. H-beta to typowy filtr do zastosofan astrofoto i do obserwacji posiada bardzo ograniczone zastosowanie. Jezeli wiec mozesz kupic tylko jeden filtr, to autor sugeruje UHC. Jezeli dwa, to UHC i OIII. Jezeli trzy to UHC, OIII i szerokopasmowy. Jezeli masz bardzo duzo pieniedzy do wydania, to wszystkie cztery i to zarowno 1.25" jak i 2" :D

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem odpowiedz od Davida. Zgadza sie jak najbardziej na przetlumaczenie swojego artykulu i umieszczenie go na Astro-Forum. Prosil tylko abysmy zaznaczyli, ze jest to tlumaczenie jego artykulu i podali jego imie i nazwisko. Mysle ze podziekowanie od nas tez bylo by bardzo mile widziane. Odpowiednie zaznaczenie, ze tekst pochodzi z Cloudy Nights tez moim zdaniem powinnismy umiescic.

 

Do administratorow. Jezeli bedziecie potrzebowac maila ze zgoda Davida na publikacje, aby uniknac wszelkich posadzen o naruszenie praw autorskich prosze podac mi adres, to przesle moja korespondencje z autorem tekstu.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.