Skocz do zawartości

Odległe zimne światy


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Oto rzadko fotografowane odległe światy:

Uran - wyszedł piękny zielony kolor.

uran.jpg

Spróbowałem też księżyce Urana i pięknie widać Tytanię i Oberona ale lekko byłem zaskoczony gdy zobaczyłem że

pojawił się tez Umbriel o jasności 15 mag ! Wcześniej już mi się zdarzało łapać gwiazdki słabsze od 15 mag, ale jednak nie spodziewałem się że tak blisko planety uda mi się złapać ten księżyc. Zdjęcie z 17.08.2005:

Jeszcze w moim zasięgu znajduje się Ariel na którego muszę się zasadzić ale już chyba w przyszłym roku.

uran_ksiezyce.jpg

 

Neptun - tu spotkała mnie niespodzianka bo spodziewałem się że będzie mocno niebieski a wygląda jak mniejsza kopia Urana jest tak samo zielony. Mimo że robiłem 15 avików z różnymi ustawieniami, balansem bieli to zawsze jest zielony. Gdyby nie to że zrobiłem zdjęcie z Trytonem to myślałbym że pomyliłem go z Uranem.

neptun.jpg

No i oczywiście Tryton jedyny księżyc Neptuna dostępny dla mojego webcama. Ciekawe że wyszedl koloru czerwonego.

neptun_tryton.jpg

Oba zdjęcia z 24.08.2005

 

No i na koniec Pluton z 17.08.2005 - najdalsza planeta Układu Słonecznego. Jak widać nie stanowi dużego problemu dla nieprzerobionej webkamerki:

pluton.jpg

Mam jeszcze ujęcia z kilku dni pod rząd i jak będę miał troche czasu to zrobię animację jego ruchu na tle gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki teleskop oczywiście MT800, jakiż inny sprzęt sięgnąłby tak głęboko z webkamerką ToUcam Pro :D

Lemarc:

same planety robiłem na różnych ustawieniach od ledwie widocznej do dość jaskrawej na ekranie, natomiast księżyce zwykle robię migawka i fps na maks czyli 1/25 sek i 5 fps a gain na połowę skali. O ile dobrze pamiętam maksymalny zasięg jaki wyciągnąłem to ok. 15,3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiście Tryton jedyny księżyc Neptuna dostępny dla mojego webcama. Ciekawe że wyszedl koloru czerwonego.

neptun_tryton.jpg

 

Zaintrygował mnie ten kolor i okazuje się że toucam nie kłamał - Tryton ma różowaty kolor spowodowany azotem wydobywającym się z gejzerów na powierzchni.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jesli mowa o Uranie i Neptunie..

A wiec mam ksiazke ktora dostalem 4 lata temu na 11urodziny "Szkolny przewodnik po Astronomii" przez- Jacqueline Mitton oraz Simon Mitton.

I jest taka sprawa.

W rozdziale o Uranie oraz Neptunie pisze Cytuje "Na Mirandzie jednym z ksiezycow NEPTUNA" a na dole jest fotka przedstawiajace ksiezyce Urana.I na tej fotce wyraznie pisze, ze Miranda to ksiezyc Urana.

Wiec co jest co :huh:

Moze ktos ma ta ksiazke?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Kubek: niestety szkolne książki nie są najlepszym sposobem na poznanie astronomii. Potwierdza się jeszcze raz, że w dzisiejszej szkole podręczniki to makulatura a szkoła to miejsce gdzie dzieci uczą się kroić kolegów z drobnych na przerwach a na lekcjach uczą się nieuczciwości czyli ściągania. Oczywiście są wyjątki - tam gdzie są wyjątkowi nauczyciele. Ale skoro została zredukowana do zera nie tylko astronomia ale nawet fizyka to nawet wybitni nauczyciele nie pomogą. Podsumowując: kupuj tylko dobre książki albo przerzuć się na net, np. adk.astronet.pl albo ksiezyce.republika.pl.

 

adamsz12: No nareszczie krajowe fotki księżyców Urana i Neptuna! Jak widać ciekawe rzeczy można ustalić nawet jeśli widać tylko kropkę (patrz różowy Tryton). A może byś w 2006 też je sfocił?

 

Śpieszmy się focić księżyce Urana i Neptuna, tegoroczna sierpniowa opozycja tak szybko przemija ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran Neptun OK ...ale jak rozroznic Plutona ?

Pluton ma jasność okolo 14m. Więc najpierw musisz pomyślec, czy twoj telep go zobaczy. Potem celujesz w miejsce gdzie powinien byc Pan Umarłych i robisz szkice. I tak przez kilka dni... Ten punkcik który się przesuwa, to własnia Pluton. Ja dopadlem go zerkaniem, przez kilka dni zrobiłem szkice i wiem, że to był on.

Uzyłem plossla 6mm, zeby mieć dostateczny zasięg i wykorzystałem to, że Pluton był obok jasnej, łatwej do znalezienia gwiazdy.. jakiś miesiąc temu. Powodzenia!

 

przejrzystego i ciemnego nieba

 

ps. to jest naprawdę wyzwanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie wróciłem z urlopu i powiem tyle że fotek krańców Układu Słonecznego nie bedzie - a miałem polowac na 4-ty księżyc Urana Ariela - ze wzgledu na kiepską sierpniową pogodę. W ciągu 3 tygodni - 3 razy wyciągałem teleskop ...

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.