Jump to content

Odległe zimne światy


Recommended Posts

Oto rzadko fotografowane odległe światy:

Uran - wyszedł piękny zielony kolor.

uran.jpg

Spróbowałem też księżyce Urana i pięknie widać Tytanię i Oberona ale lekko byłem zaskoczony gdy zobaczyłem że

pojawił się tez Umbriel o jasności 15 mag ! Wcześniej już mi się zdarzało łapać gwiazdki słabsze od 15 mag, ale jednak nie spodziewałem się że tak blisko planety uda mi się złapać ten księżyc. Zdjęcie z 17.08.2005:

Jeszcze w moim zasięgu znajduje się Ariel na którego muszę się zasadzić ale już chyba w przyszłym roku.

uran_ksiezyce.jpg

 

Neptun - tu spotkała mnie niespodzianka bo spodziewałem się że będzie mocno niebieski a wygląda jak mniejsza kopia Urana jest tak samo zielony. Mimo że robiłem 15 avików z różnymi ustawieniami, balansem bieli to zawsze jest zielony. Gdyby nie to że zrobiłem zdjęcie z Trytonem to myślałbym że pomyliłem go z Uranem.

neptun.jpg

No i oczywiście Tryton jedyny księżyc Neptuna dostępny dla mojego webcama. Ciekawe że wyszedl koloru czerwonego.

neptun_tryton.jpg

Oba zdjęcia z 24.08.2005

 

No i na koniec Pluton z 17.08.2005 - najdalsza planeta Układu Słonecznego. Jak widać nie stanowi dużego problemu dla nieprzerobionej webkamerki:

pluton.jpg

Mam jeszcze ujęcia z kilku dni pod rząd i jak będę miał troche czasu to zrobię animację jego ruchu na tle gwiazd.

Link to post
Share on other sites

Dzięki teleskop oczywiście MT800, jakiż inny sprzęt sięgnąłby tak głęboko z webkamerką ToUcam Pro :D

Lemarc:

same planety robiłem na różnych ustawieniach od ledwie widocznej do dość jaskrawej na ekranie, natomiast księżyce zwykle robię migawka i fps na maks czyli 1/25 sek i 5 fps a gain na połowę skali. O ile dobrze pamiętam maksymalny zasięg jaki wyciągnąłem to ok. 15,3 mag.

Link to post
Share on other sites
No i oczywiście Tryton jedyny księżyc Neptuna dostępny dla mojego webcama. Ciekawe że wyszedl koloru czerwonego.

neptun_tryton.jpg

 

Zaintrygował mnie ten kolor i okazuje się że toucam nie kłamał - Tryton ma różowaty kolor spowodowany azotem wydobywającym się z gejzerów na powierzchni.

Edited by adamsz12
Link to post
Share on other sites

OK jesli mowa o Uranie i Neptunie..

A wiec mam ksiazke ktora dostalem 4 lata temu na 11urodziny "Szkolny przewodnik po Astronomii" przez- Jacqueline Mitton oraz Simon Mitton.

I jest taka sprawa.

W rozdziale o Uranie oraz Neptunie pisze Cytuje "Na Mirandzie jednym z ksiezycow NEPTUNA" a na dole jest fotka przedstawiajace ksiezyce Urana.I na tej fotce wyraznie pisze, ze Miranda to ksiezyc Urana.

Wiec co jest co :huh:

Moze ktos ma ta ksiazke?

Pozdro

Link to post
Share on other sites
 • 10 months later...

Kubek: niestety szkolne książki nie są najlepszym sposobem na poznanie astronomii. Potwierdza się jeszcze raz, że w dzisiejszej szkole podręczniki to makulatura a szkoła to miejsce gdzie dzieci uczą się kroić kolegów z drobnych na przerwach a na lekcjach uczą się nieuczciwości czyli ściągania. Oczywiście są wyjątki - tam gdzie są wyjątkowi nauczyciele. Ale skoro została zredukowana do zera nie tylko astronomia ale nawet fizyka to nawet wybitni nauczyciele nie pomogą. Podsumowując: kupuj tylko dobre książki albo przerzuć się na net, np. adk.astronet.pl albo ksiezyce.republika.pl.

 

adamsz12: No nareszczie krajowe fotki księżyców Urana i Neptuna! Jak widać ciekawe rzeczy można ustalić nawet jeśli widać tylko kropkę (patrz różowy Tryton). A może byś w 2006 też je sfocił?

 

Śpieszmy się focić księżyce Urana i Neptuna, tegoroczna sierpniowa opozycja tak szybko przemija ;-)

Link to post
Share on other sites
Uran Neptun OK ...ale jak rozroznic Plutona ?

Pluton ma jasność okolo 14m. Więc najpierw musisz pomyślec, czy twoj telep go zobaczy. Potem celujesz w miejsce gdzie powinien byc Pan Umarłych i robisz szkice. I tak przez kilka dni... Ten punkcik który się przesuwa, to własnia Pluton. Ja dopadlem go zerkaniem, przez kilka dni zrobiłem szkice i wiem, że to był on.

Uzyłem plossla 6mm, zeby mieć dostateczny zasięg i wykorzystałem to, że Pluton był obok jasnej, łatwej do znalezienia gwiazdy.. jakiś miesiąc temu. Powodzenia!

 

przejrzystego i ciemnego nieba

 

ps. to jest naprawdę wyzwanie....

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Właśnie wróciłem z urlopu i powiem tyle że fotek krańców Układu Słonecznego nie bedzie - a miałem polowac na 4-ty księżyc Urana Ariela - ze wzgledu na kiepską sierpniową pogodę. W ciągu 3 tygodni - 3 razy wyciągałem teleskop ...

Edited by adamsz12
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.