Jump to content

Potrzebuje gwiazd podwojnych


hanysiak
 Share

Recommended Posts

Potrzebuje wykazu kilku gwiazd podwojnych,widocznych we wrzesniu,do testowania teleskopu.Interesuja mnie gwiazdy o separacji od 2 do 1 sekundy luku.

Chcialbym poprosic o stosowny link albo poprostu nazwy,jasnosci i separacje kilku par(2-3pary)

Jesli ktos moglby pomoc,to z gory dziekuje.

 

hanysiak

Link to comment
Share on other sites

Sympatyczna baza danych, która jednak nie podaje epoki, do której odnoszą się zamieszczone dane, co jest sporym niedociągnięciem, zwłaszcza w przypadku układów podwójnych o małych separacjach. Pamiętajmy, że gwiazdy nie pozostają w bezruchu i w przypadku układów o okresie obiegu kilkadziesięciu lub kilkuset lat (zwłaszcza gdy orbity są wyciągniętymi elipsami) separacje mogą się zmieniać o nawet kilkaset procent w ciągu zaledwie kilku lat.

 

Jest w necie ciekawy katalog efemeryd gwiazd wizualnie podwójnych do 2007 roku. Trochę trzeba się jednak namęczyć zanim znajdzie się w nim gwiazdę, o którą nam chodzi, ale lepszego nie znalazłem.

http://www.usc.es/astro/catalog.htm

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie tych baz z gwiazdami podwójnymi; jestem właśnie na etapie kolimowania mojego 200K i też potrzebuję gwiazd do testów.

 

Gdy w bazie mam gwiazdę o numerze "STF 2856" to jak ją można odszukać w CdCiel czy Guide? Symbole gwiazd z innych katalogów to BU, COU, HO - to samo pytanie, jak je odnaleźć w programach?

Mam zainstalowany Waszyngtoński katalog gwiazd podwójnych i gdy już sobie znajdę gwiazdę z arkusza Binocoolera, to i owszem - pojawia mi się jej nazwa, właśnie typu "STF 2856". Ale jak to szukać, by nie wpisywać współrzędnych? No i co z Guidem? Tam jest opcja GOTO double star i cała lista katalogów. Ale skąd wiedzieć, jaki katalog ma jakie symbole? Poratujcie, bo zamiast obserwować, pracowicie wpisuję współrzędne... Gdybym tak miał GoTo do tego, to by sporo ułatwiło :D

 

-----------

Update - częściowe rozwiązanie.

 

Zasiadłem do helpa CdCiel (szkoda, że dopiero teraz!) i okazuje się, że WDS (Washington Star Catalogue) jest w pełni funkcjonalny, tylko trzeba przećwiczyć korzystanie z niego. Otóż, w opcji Szukaj, prócz numeru gwiazdy należy podać jej symbol - inaczej, niż w przypadku reszty katalogów (SAO, TYC). Czyli wpisujemy pełną nazwe szukanej gwiazdy "STF 2856". Informacje, jakie posiada ten katalog, to:

1. STF2856

2. Jasność: 8.36/ 9.13

3. 1830: 1.1"/201°

4. 1999: 1.4"/199°

Typ widmowy: G5

 

1 to nazwa

2 to jasnośc dla składnieków 1 i 2

3 to data pierwszej obserwacji, separacja i kąt pozycyjny dla tej daty

4 to data ostatniej obserwacji, separacja i kąt pozycyjny dla tej daty

i reszta klasyczna. Jak dla mnie rewelacja.

 

Idę na balkon testować mojego Klewcowa - wczoraj stanęło na 1' (10 Ari) i juz 0.8' nie mogłem rozdzielić. Ale pary gwiazd nie widziałem patrząc wprost, typo zerkaniem, to nie ma dziwne. Może dzisiaj będzie lepiej.

Edited by Bielack
Link to comment
Share on other sites

Ale pary gwiazd nie widziałem patrząc wprost, typo zerkaniem, to nie ma dziwne. Może dzisiaj będzie lepiej.

A to mnie zdziwiłeś, bo według wszelkich prawideł sztuki zerkanie stosuje się przy obserwacjach słabych obiektów. Natomiast gwiazdy podwójne najlepiej powinny być widoczne na wprost, bo tam siatkówka ma największą rozdzielczość.

 

Też niedługo się zabieram do testowania mojego Kleva, czas najwyższy po paru latach. Może w końcu przekonam się, czy faktycznie jest trochę rozkolimowany, czy może mam schizy.

Link to comment
Share on other sites

:szczerbaty: Nadużyłem słowa "para gwiazd" - pisząc, miałem na myśli, że jest to gwiazda podwójna, czyli para gwiazd. Tak czy siak, nie udało mi się jej rozdzielić - bo patrząc na wprost jej nie widzialem, a zerkaniem nie można ich rozdzielić

 

Za to dziasiaj poszło mi troszkę lepiej i zatrzymałem się na HO 179 (BD +29 4607) o separacji 0.8". Użyłem powiększeń 317 i 420. Dla pewności narysowałem sobie pozycję obu składników i sprawdziłem w katalogu.

Takie pozycje jak STF 2868 (1.0") rozdzielam przy pow 210 a STF 2909 (1.9") przy 80x.

Nie mogłem odnaleźć dobrej pary gwiazd o sparacji 0,7" do testu. Dobrej, tzn jaśniejszej niż 9m, bo słabszych nie widać z mojego balkonu w tych warunkach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.