Skocz do zawartości

ISS + meteor


zbig_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj o 20:46 zaczął się nad Warszawą przelot ISS, Heavens Above podało -0.9 mag. Wybraliśmy się do parku z żoną żeby podziwiać to widowisko. Kiedy stacja była w okolicach zenitu praktycznie w jej trajektorii (może pod kątem 10st.) przeleciał meteor o podobnej jasności, zaczął się za stacją i ją przegonił trwało to może 2 sek, przeleciał na oko 30 stopni, może mniej, zostawił wyrażny choć krótkotrwały ślad.

Czy ktoś jeszcze to widział?

 

Pewnie to jakiś śmieć ze stacji, który odłączył się parę, paredziesiąt okrążeń temu

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białystok też go widział ok. 20:49:40 CEST Wspaniałe widowisko i gdyby nie przelot ISS w tym czasie nie zobaczyłbym tego meteora.

 

Był wolny, w czasie przelotu rozsypywał się Jasny bardzo nie był. Nisko (ok. 10 stopni) nad SSW horyzontem. Wyleciał zza bloku bo stalem na balkonie. Widziałem więc końcówkę zjawiska, trwało to ok. 2 sekund.

 

Ładnie się "iskrzył" na żółto. Wolny.

 

 

----------

Z Warszawy widział go też Hermes. Napisał o tym na a4U

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...02391#msg102391

 

Witam,

 

  dziś (5.09.2005) o godz. 20:40 CWE, podczas oglądania w CAMKu (w Warszawie) przelotu ISS widzieliśmy piękny meteor, który pojawił się "pod" ISS i leciał równolegle do niej.  Miał pomarańczową barwę, jasność ok. 0 mag, czas przelotu > 3 sek (wolny!) i trzykrotnie "eksplodował"  - pojawiał się błysk, dookoła "iskry", przelatywał 5 stopni, znowu błysk, iskry itd...  Rzadko coś takiego można było zobaczyć. Robiliśmy zdjęcia ISS, ale meteor prawdopodobnie nie "załapał" się na tych zdjęciach...

 

  Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano sprawdzałem kamery ale nic nie złapało sie z tamtego kierunku. Z doniesień obserwatorów wizualnych wynika, ze dla Poznania zjawisko było zbyt nisko nad horyzontem. Po powrocie do domu sprawdzę raz jeszcze byc może załapał się sam początek przelotu. Zobaczymy jak pozostali koledzy z PFN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He! Też oglądałem wczoraj przelot ISS i widziałem najwyraźniej ten sam meteor. Przeleciał jakieś 15* nad NEE horyzontem, a więc Warszawa pasuje. Z mojej perspektywy był dosyć krótki, wolny i niezbyt jasny, może +1 mag. Poruszał się równolegle do toru lotu ISS, ale jakieś 20-30* niżej. Nie sprawdziłem wtedy czasu, ale małe dochodzenie pozwoliło ustalić, że było to 2050.0 +/- 30s.

 

PS Mirku jesteś pewny, że za daleko dla Poznania? Ja go widziałem calkiem wysoko i to ze Świdnicy (50km SW od Wrocka). Chyba, że to był jakiś inny przelot, ale szczerze wątpię.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Mirku jesteś pewny, że za daleko dla Poznania? Ja go widziałem calkiem wysoko i to ze Świdnicy (50km SW od Wrocka). Chyba, że to był jakiś inny przelot, ale szczerze wątpię.

 

Kamery mam ustawione w tamtym kierunku od około 20 stopni. Wieczorem sprawdzę byc moze początek zjawiska się zarejestrował ale z tej odległości napewno nie będzie to jakaś spektakularna fotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.