Jump to content

ISS + meteor


zbig_wawa
 Share

Recommended Posts

dzisiaj o 20:46 zaczął się nad Warszawą przelot ISS, Heavens Above podało -0.9 mag. Wybraliśmy się do parku z żoną żeby podziwiać to widowisko. Kiedy stacja była w okolicach zenitu praktycznie w jej trajektorii (może pod kątem 10st.) przeleciał meteor o podobnej jasności, zaczął się za stacją i ją przegonił trwało to może 2 sek, przeleciał na oko 30 stopni, może mniej, zostawił wyrażny choć krótkotrwały ślad.

Czy ktoś jeszcze to widział?

 

Pewnie to jakiś śmieć ze stacji, który odłączył się parę, paredziesiąt okrążeń temu

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Edited by zbig_wawa
Link to comment
Share on other sites

Białystok też go widział ok. 20:49:40 CEST Wspaniałe widowisko i gdyby nie przelot ISS w tym czasie nie zobaczyłbym tego meteora.

 

Był wolny, w czasie przelotu rozsypywał się Jasny bardzo nie był. Nisko (ok. 10 stopni) nad SSW horyzontem. Wyleciał zza bloku bo stalem na balkonie. Widziałem więc końcówkę zjawiska, trwało to ok. 2 sekund.

 

Ładnie się "iskrzył" na żółto. Wolny.

 

 

----------

Z Warszawy widział go też Hermes. Napisał o tym na a4U

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...02391#msg102391

 

Witam,

 

  dziś (5.09.2005) o godz. 20:40 CWE, podczas oglądania w CAMKu (w Warszawie) przelotu ISS widzieliśmy piękny meteor, który pojawił się "pod" ISS i leciał równolegle do niej.  Miał pomarańczową barwę, jasność ok. 0 mag, czas przelotu > 3 sek (wolny!) i trzykrotnie "eksplodował"  - pojawiał się błysk, dookoła "iskry", przelatywał 5 stopni, znowu błysk, iskry itd...  Rzadko coś takiego można było zobaczyć. Robiliśmy zdjęcia ISS, ale meteor prawdopodobnie nie "załapał" się na tych zdjęciach...

 

  Hermes

Link to comment
Share on other sites

Rano sprawdzałem kamery ale nic nie złapało sie z tamtego kierunku. Z doniesień obserwatorów wizualnych wynika, ze dla Poznania zjawisko było zbyt nisko nad horyzontem. Po powrocie do domu sprawdzę raz jeszcze byc może załapał się sam początek przelotu. Zobaczymy jak pozostali koledzy z PFN.

Link to comment
Share on other sites

He! Też oglądałem wczoraj przelot ISS i widziałem najwyraźniej ten sam meteor. Przeleciał jakieś 15* nad NEE horyzontem, a więc Warszawa pasuje. Z mojej perspektywy był dosyć krótki, wolny i niezbyt jasny, może +1 mag. Poruszał się równolegle do toru lotu ISS, ale jakieś 20-30* niżej. Nie sprawdziłem wtedy czasu, ale małe dochodzenie pozwoliło ustalić, że było to 2050.0 +/- 30s.

 

PS Mirku jesteś pewny, że za daleko dla Poznania? Ja go widziałem calkiem wysoko i to ze Świdnicy (50km SW od Wrocka). Chyba, że to był jakiś inny przelot, ale szczerze wątpię.

Edited by Radek Grochowski
Link to comment
Share on other sites

PS Mirku jesteś pewny, że za daleko dla Poznania? Ja go widziałem calkiem wysoko i to ze Świdnicy (50km SW od Wrocka). Chyba, że to był jakiś inny przelot, ale szczerze wątpię.

 

Kamery mam ustawione w tamtym kierunku od około 20 stopni. Wieczorem sprawdzę byc moze początek zjawiska się zarejestrował ale z tej odległości napewno nie będzie to jakaś spektakularna fotka.

Link to comment
Share on other sites

Robiłem wczoraj zdjęcia tego przelotu,które przed przeczytaniem tego postu niestety wykasowałem.Na pierwszy rzut oka w Rybniku jakoś tego meteorytu nie było widać a oprócz mnie patrzyły jeszcze dwie osoby.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.