Skocz do zawartości

Vesta + telskop


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przyszla do mnie kamerka od Bartka. Dzisiaj chcialem zrobic jakies powazniejsze testy na sloncu i myslalem, ze oszaleje!!! Powiedzcie mi, jakie sa tricki na ustawianie ostrosci? Przeciez to wrecz nie realne. Moj teleskop ma ogniskowa 1200 wiec power na ccd jest ogromny!

 

Jak uzywacie kamerek w polaczeniu z okularami?

Moze jakis link do podstaw uzywania kamerki jako ccd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

W sumie wybrałeś sobie jeden z trudniejszych obiektów do fotografowania na pierwsze próby. Ja proponowałbym zdecydowanie Księżyc. Słońce ma bardzo mało szczegółów, poza plamami, na podstawie których można dokładnie ustawić ostrość. Tak więc pobaw się trochę z Księżycem i wtedy spróbuj Słońca.

Spójrz też np. na linki http://rao.150m.com/Focusaid.html  lub http://www.amtsgym-sdbg.dk/as/ccdfocus.htm opisujące chyba najprostsze urządzenie wspomagające ustawianie ostrości jakim jest Hartman Mask.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na nowym Forum ;)

Ja z ustawianiem ostrości też mam problem niezmierny. Kiedy podczepię już Vestę pod barlowax2 do mojego 8" tala 200K ustawionego na balkonie, zerkam przez szybę (zamkniętego) balkonu na monitor w ciemnym pokoju. Polecam dokładne umycie szyby, ale i tak widać troszkę "cienko"  ;D

Po czym następuje zabawa - ustawiam teleskop, włączam napęd i wchodzę do pokoju. Czekam minutkę, aż temperatura się wyrówna i obraz uspokoi. Nagrywam 30-40 sekund filmu i znów wychodzę na balkon. Podkręcam wyciąg o jakieś miniumum ruchu, zamykam się w pokoju, czekam, nagrywam i znów na balkon. To prawda - oszaleć można. Albo się przyzwyczaić. Marzy mi się elektro autofocus, bo teraz na 30 minut chodzenia i kręcenia mam 1 lub 2 filmiki w miarę udane...

Ciekawe, na ile sprawdza się ten patent "Hartman Mask Focus Aid" - zaraz będę próbował czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - właśnie sobie go wyciąłem wg wzoru z linka wyżej. Na razie nie poczerniłem, ale jak zda egzamin to poczernię i może zaimpregnuje?

A Ty Janusz znasz ten patent? I co, jest skuteczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do foto kliszowego zawsze robiłem ogniskowanie na próbnych fotach gwiazd z wyciągiem co 0.1mm i potem pod lupką oceniałem gdzie leży najlepsze ognisko :D

Patent z otworkami jest dla mnie mało praktyczny, służy tylko do zgrubnego zogniskowania i jest dość ciemny jak na mój gust   :(

Traktuję go od 20 lat jako ciekawostkę jak i ten z 3 otworkami   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc ja ustawiam ostrość tak jak Bielack - meczarnia, latanie to w jedną to w druga stronę, hehe, pół godziny roboty...

 

natomiast co do tego "dekla" to u mnie nie zdał egzaminu, bo mam za "ciemny" sprzęt f17.5 i jak dodatkowo zmniejszę powierzchnię czynną obiektywu to w kamerce muszę ustawić taki czas naświetlania dla planet, że ustawianie ostrości nie za bardzo jest możliwe... muszę jeszcze wypróbować "dekiel" na jasnych gwiazdach, bo właściwie do tego on służy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do mojego dekielka.

Zrobiłem, przetestowałem - generalnie jest dokładnie tak, jak powiedział Janusz - tylko do zgrubnego ustawiania ostrości. I tak trzeba fianlizować ustawienia metodą "krokową", tzn kroczek na balkon, kroczek do pokoju... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, ze jak juz bede mial motofokus to nie bedzie z tym az takiego problemu. Mam laptopa obok teleskopu wiec nie mam problemu z chodzeniem. Wkurza mnie natomiast to, ze kiedy rusze fokus to wszystko sie buja przy takim powiekszeniu!!!

 

Czyli nadal nie mamy patentu na ustawianie ostrosci. A nie mozna by zrobic jakiegos okularu, ktory odpowiadal by miejscem fokusa kamerce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_Jesion wrote:

 

"Wkurza mnie natomiast to, ze kiedy rusze fokus to wszystko sie buja przy takim powiekszeniu!!!"

 

Adamie bujać to się będzie przy każdym powiększeniu i elektryczne ustawianie ostrości niewiele pomoże. Na starym forum pisałem. Zakopać czołg lufą do góry i na niej zamontować porządny montaż z lunetą to się bujać nie będzie :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - niestety, mam za wąski parapet a za duży monitor. Nie mam też żadnego regału ani półki na której mógłbym go postawić... I dochodzi jeszcze jeden element "astronomii balkonowej". Staram się unikać tego, by mnie dostrzeżono z teleskopem na balkonie. Towarzystwo w blokach do okoła nie jest zbyt ciekawe - muszę się liczyć z kamieniem czy czymś takim. A jak w środku nocy przyświecę monitorem prosto w okno, to już mam ciepło > :(

 

Adam - u mnie z kolei przy ustawianiu ostrości nie dyga to aż tak bardzo - i jeszcze szybciej się uspokaja. Ale mój tubus ma 50 cm długości ze wszystkim.

Niestety, laptopa jeszcze nie mam i jakoś na razie się nie zanosi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku - u mnie nie buja sie to samo z siebie. Jak nie dotykam to stoi jak czolg - no chyba ze wieje...

 

Motofokus zalatwia sprawe ostrzenia bardzo!! Zreszta druzja z zachodu wyraznie pisza - rozwiazanie na fokus - MOTOFOKUS!!! To bardzo poprawia komfort. Ale to przeciez oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.