Skocz do zawartości

monokular


ketaj

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku witam Was serdecznie.

Mam nadzieje, że pomożecie mi znaleźć odpowiedni dla mnie monokular.Chciałbym nim oglądać nie gwiazdy, a przyrodę i raczej z ręki, niż ze statywu.

Pozdrawiam.

ketaj

 

P.S. Wyprzedzę pytanie, czemu nie lornetkę ? Niestety patrzę tylko jednym okiem, więc lornetka, to tylko zbędny ciężar.

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad połówką lornetki BPC 20x60. Zdarzają się takie na allegro, co prawda powiększenie jest na tyle duże że przy dłuższych obserwacjach należało by poszukać jakiegoś podparcia, ale w tym wypadku wystarczy jakiś patyk lub tym podobne urządzenie.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad połówką lornetki BPC 20x60. Zdarzają się takie na allegro, co prawda powiększenie jest na tyle duże że przy dłuższych obserwacjach należało by poszukać jakiegoś podparcia, ale w tym wypadku wystarczy jakiś patyk lub tym podobne urządzenie.

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obserwacji przyrody taka lunetka nie będzie za dobra, bo poza małym kątem widzenia, jest ciemna i ma odwrócony obraz,

więc jednak raczej połówka lornetki, ale znów 20x60, do obserwacji "raczej z ręki" chyba ma za duży "power"

więc może uda Ci się kupić jakąś "połówkę" lornetki ale mniejszej, coś koło 10x50, np. Tendo, BPC

pozdrowienia

 

Jakie jest maxymalne powiekszenie do obserwacji bez statywu ?

Czy duża jest różnica między lunetką za 40-70 zł, a za 100-200, oczywiście o podobnych parametrach ?

 

no z obliczeń mi wynika, że 60-130 złotych :ha:

ale poważniej, już to może najpierw poczytaj: http://lornetki.camk.edu.pl/lornetki.shtml i może to pomoże Ci w wyborze :rolleyes:

 

a powiększenie maksymalne? hmm pewnie ok. 40 x :szczerbaty:

ale właśnie chodzi raczej o wygodę obserwacji, żeby nie musieć skupiać się na trzymaniu lornetki, lunety, tylko na czystej obserwacji, hmm czyli pewnie ok. 12-16 x

zależnie od wagi sprzętu, krzepy własnej, itp. to bardzo indywidualna sprawa

ale muszisz też pamietać o tym, że oburącz dużo bardziej stabilnie trzyma się lornetke, niż "jednorącz" np. monokular, czy lunetkę

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obserwacji przyrody taka lunetka nie będzie za dobra, bo poza małym kątem widzenia, jest ciemna i ma odwrócony obraz,

więc jednak raczej połówka lornetki, ale znów 20x60, do obserwacji "raczej z ręki" chyba ma za duży "power"

więc może uda Ci się kupić jakąś "połówkę" lornetki ale mniejszej, coś koło 10x50, np. Tendo, BPC

pozdrowienia

no z obliczeń mi wynika, że 60-130 złotych  :ha:

ale poważniej, już to może najpierw poczytaj: http://lornetki.camk.edu.pl/lornetki.shtml i może to pomoże Ci w wyborze  :rolleyes:

 

a powiększenie maksymalne? hmm pewnie ok. 40 x  :szczerbaty:

ale właśnie chodzi raczej o wygodę obserwacji, żeby nie musieć skupiać się na trzymaniu lornetki, lunety, tylko na czystej obserwacji, hmm czyli pewnie ok. 12-16 x

zależnie od wagi sprzętu, krzepy własnej, itp. to bardzo indywidualna sprawa

ale muszisz też pamietać o tym, że oburącz dużo bardziej stabilnie trzyma się lornetke, niż "jednorącz" np. monokular, czy lunetkę

pozdrowienia

 

Połowa lornetki tzn. monokular ?

Czym właściwie się różni monokular od lunetki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa lornetki tzn. monokular ?

Czym właściwie się różni monokular od lunetki ?

1. W tym przypadku monookular określa połowę lornetki.

2. Tym że w monookularze zawsze masz pryzmaty odwracające obraz, w lunetce niekoniecznie jest układ odwracający, tzn. bez tego układu widzisz obraz do góry nogami.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm chyba za duże powiększenie, przy tej średnicy obiektywu, będzie mała średnica wyjściowa

 

16, czy 32 razy przy średnicy 50 to za dużo?

Bardziej podoba mi się ta druga, bo jest mniejsza i wydaje się bardziej poręczna, co może mieć znaczenie w leśnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16, czy 32 razy przy średnicy 50 to za dużo?

Bardziej podoba mi się ta druga, bo jest mniejsza i wydaje się bardziej poręczna, co może mieć znaczenie w leśnych obserwacjach.

 

W uproszczeniu: czym większe powiększenie przy danej średnicy soczewki tym widziany obraz będzie ciemniejszy.

Piszesz że będziesz używał lunetki do obserwacji w lesie więc musisz uwzględnić to że nawet w dzień panuje tam półmrok i nie można stosować zbyt dużych powiększeń bo spada kontrast i tym samym zmiejsza się ilość dostrzeganych szczegułów.

Ja mimo wszystko namawiam Cię do kupna połówki BPC 20x60.

Zalety:

1. lekka

2. dobra optyka (jak na swoje powiększenie w miarę jasna i duże pole widzenia)

3. posiadacze tej lornetki twierdzą że ma pancerną obudowę

4. małe gabaryty

Wady

wymaga podparcia ( w lesie zawsze znajdzie się jakiś konar czy gałąź )

zażółcenie optyki ( jak to się ma do obserwacji dziennych muszą wypowiedzieć się posiadacze tej lornetki )

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całą możesz kupić na allegro np: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=63171665

albo lepiej tu: http://www.quasarpj.teleskopy.pl/

połówkę, to już raczej ciężko upolować

...

 

a Kszysztofie TG, z pkt. 4. zalet, które wymieniłeś, można by było polemizować: :D

 

IMG_3033.jpg

 

z lewej dość popularna Meade z lidla 10x50, z prawej Kronos BPC 20x60

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Kszysztofie TG, z pkt. 4. zalet, które wymieniłeś, można by było polemizować: :D

 

IMG_3033.jpg

 

 

:D a połówka z tej po prawej do plecaka się nie zmieści ? :rolleyes: Oczywiście chodziło mi że w stosunku do lunet nie odbiega od nich wielkością.

 

 

Wiesz gdzie ją kupić i ile kosztuje ?

 

Jakiś czas temu było ogłoszenie o sprzedaży ale niestety nie pamiętam gdzie i jaka cena. Najlepiej umieść ogłoszenie na forach astronomicznych że kupisz połówkę BPC 20x60 ewentualnie całą lornetkę z uszkodzonym jednym torem optycznym.

Na allegro nowa BPC kosztuje około 400zł http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62087971 to uszkodzona według mojej oceny nie powinna kosztować więcej niż 120-150zł

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D  a połówka z tej po prawej do plecaka się nie zmieści ?  :rolleyes:  Oczywiście chodziło mi że w stosunku do lunet nie odbiega od nich wielkością.

Jakiś czas temu było ogłoszenie o sprzedaży ale niestety nie pamiętam gdzie i jaka cena. Najlepiej umieść ogłoszenie na forach astronomicznych że kupisz połówkę BPC 20x60 ewentualnie całą lornetkę z uszkodzonym jednym torem optycznym.

Na allegro nowa BPC kosztuje około 400zł  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62087971 to uszkodzona według mojej oceny nie powinna kosztować więcej niż 120-150zł

 

pozdro

Krzysiek

 

Wolałbym połówkę, bardziej poręczna, chyba że z lornetki można zrobić połówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można, odcinasz tylko uszkodzoną połówkę lornetki, tak by zostawić pokrętło ostrości przy sprawnej połowie, podejrzewam że można celem jeszcze większego zmniejszenia gabarytów monookularu wyciąć i pokrętło, ale wtedy trzeba dorobić mechanizm ustawiania ostrości np. naciąć gwint na okularze i korpusie.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.